Odhaduje se, že až 70 % lidí někdy v průběhu života pocítí syndrom podvodníka. A ten nás pořádně brzdí v podávání výkonů. Proto byste mu jako firma měli rozhodně věnovat pozornost. Pojďte se podívat, jak syndrom podvodníka drží váš tým zpátky, jak ho rozpoznat, a hlavně co s tím jako HR specialisté můžete udělat.
Syndrom podvodníka je psychologický stav, kdy lidi nevěří svým vlastním schopnostem a úspěchům. Mají pocit, že nejsou kompetentní a všeho dosáhli jen nějakou náhodou. Nebo tak trochu podvodem. Odtud taky název syndrom podvodníka (imposter syndrom). Zajímavé je, že tento pocit často prožívají i velmi úspěšní a talentovaní lidé.
Sami sobě říkají věty jako:
Typickým znakem imposter syndromu je strach z toho, že na to ostatní přijdou a celý ten velký „podvod“ odhalí.
Příznaky imposter syndromu jsou různé a není úplně snadné je rozpoznat. Na základě statistik k němu ale větší tendenci mají ženy, mileniálové, generace Z a komunita LGBTQ+.
Typický je pak pro sektory jako věda, zdravotnictví, obchod, marketing a PR, personalistika nebo další obory s velkou zodpovědností a rychlým tempem.
Syndrom podvodníka můžete vypozorovat podle těchto příznaků:
Syndrom podvodníka brzdí tým a tím i celou firmu hned z několika důvodů.
V konečném důsledku se tak imposter syndrome projeví i na výsledcích firmy. Naštěstí to ale není neřešitelný problém.
Hrajete v tom dokonce klíčovou roli. Máte v rukou totiž spoustu nástrojů, jak vašemu týmu pomoct. Pojďme si ukázat, co můžete z pozice personalisty udělat.
Když ve firmě vládne psychologické bezpečí, lidi se ptají, debatují, sdílejí své nápady a nebojí se přiměřeně riskovat. Vědí totiž, že za to nesklidí posměch a za případné chyby je nikdo nebude trestat nebo vylučovat z kolektivu. Přesně takové prostředí ve firmě potřebujete vytvořit, abyste odbourali strach z chyb.
Klíčovou roli tady hrají manažeři a jejich leadership. Měli by otevřeně mluvit o překážkách, vlastních chybách a vytvářet prostředí, kde za chyby není nikdo odsouzený.
S psychologickým bezpečím souvisí i otevřená komunikace. Podporujte zaměstnance v tom, aby vyjadřovali své názory, říkali i nápady, o kterých nejsou přesvědčení, a měli vždy možnost dávat zpětnou vazbu. Třeba i anonymně. Je potřeba dát lidem pocit, že na jejich názoru vždy záleží a je vítaný.
Školení, workshopy nebo psychoterapie online. Pomozte týmu budovat si sebevědomí a na téma syndromu podvodníka klidně uspořádejte celé školení. Už samotné vědomí toho, že se s ním potýkáme, nám pomůže ho překonat.
Online terapii pro členy týmu, webináře na míru a spoustu dalšího vzdělávacího obsahu nabízíme v rámci komplexního firemního programu pro péči o duševní zdraví Hedepy.
Vyzkoušet si ho můžete bez závazků přímo u vás ve firmě.
Prozkoumejte, co všechno vám firemní program Hedepy přinese. >>
Získejte Hedepy bez závazků
Připravíme pro vás webinář na podporu psychické odolnosti
Váš tým získá přístup k online lekcím