Trápí vás, nebo někoho ve vašem okolí myšlenky na sebevraždu? Pak je skvělé, že jste tady, a čtěte prosím dál. Existuje cesta ven. Poradíme vám, co v obou těchto situacích dělat.

Pokud trápí sebevražedné myšlenky vás samotné

I když teď možná prožíváte silnou bolest, která se zdá nesnesitelná, vždy existuje cesta ven. Můžete se naučit, jak myšlenky na sebevraždu zvládat a bolest překonat. Je ale důležité o tom někomu říct a nebýt na to sám. Vždy jsou tady lidé, kteří by vám rádi pomohli.

Co dělat hned teď, když je to akutní

Jestli jste si ublížili nebo o tom právě teď uvažujete, na nic nečekejte a zavolejte na linku 112. Nebo zajděte za nejbližším člověkem a požádejte ho, aby zavolal za vás.

Neznamená to, že jste slabí. Jen teď prožíváte více bolesti, než dokážete zvládnout. Tak to ale nebude napořád. Vaše emoce se neustále mění. Za týden se můžete cítit zase jinak. Je to ve vašich rukou, jen potřebujete pomoc někoho zkušeného, kdo vás nasměruje na cestu ven.

Návrh bez názvu (5).jpg

Nezůstávejte sami

Když je vám nejhůř, nezůstávejte sami. Jestli je doma někdo s vámi, běžte za ním a řekněte, že vám není dobře. Pokud jste o samotě, zavolejte někomu blízkému. Nemusíte hned říkat, že vás přepadly sebevražedné myšlenky.

Zkuste říct například:

  • Není mi dobře, můžeme si teď chvíli povídat?
  • Není mi dobře, můžeš za mnou přijet?
  • Necítím se dobře, můžeme teď být chvíli spolu?

Zajistěte si bezpečí

  • Dejte ze svého dosahu všechno, čím byste si mohli ublížit.
  • Přesuňte se na co nejbezpečnější místo.
  • Soustřeďte se na zvládnutí příštích pět minut. Když budete dělat činnosti minutu po minutě, může to být snesitelnější. Ty nejhorší myšlenky do půl hodiny přejdou.
  • Uvolněte svoje emoce pohybem. Zapněte si nahlas hudbu a tancujte/skákejte, pořádně si zadupejte, bijte pěstmi do polštáře, roztrhejte papíry na kusy. Pomoct může i pustit se do úklidu.
  • Vyhněte se alkoholu a jakýmkoliv drogám.

Ovládněte myšlenky

  • Napište si několik věcí, na které se těšíte. Může to být oblíbené jídlo, setkání s někým blízkým nebo sledování oblíbeného filmu.
  • Naplánujte si něco z toho rovnou na zítra a přidejte několik dalších věcí, které zítra uděláte.
  • Myslete na lidi, kteří vás mají rádi. Postrádali by vás.
  • Opakujte si, že se přes tyto pocity můžete dostat. Je spousta lidí, kteří na tom byli podobně, a teď jsou rádi, že to překonali.
  • Přijměte fakt, že vaše myšlenky jsou důsledkem zdravotních potíží a narušily vaše vnímání. Proto teď nevidíte cestu ven. Ona ale existuje a je na dosah. Stačí si říct o pomoc.
„Ve chvílích, kdy přichází sebevražedné myšlenky, může pomoci tzv. krizový plán. Ten můžete zkusit vypracovat sami, či s odborníkem. V tomto plánu si můžete stanovit určité body, které budete v krizi bezmyšlenkově následovat jeden za druhým. Jeden z nejdůležitějších kroků je zajištění si bezpečí a sdílení s někým blízkým. Prvním bodem tedy bude vyhledat blízkou osobu či zatelefonovat blízkému. Alternativou je zavolat na Linku bezpečí (tel. 116 111, chat, e-mailová poradna) či na Linku první psychické pomoci (tel.116 123, chat, e-mailová poradna). Hedepy také nabízí možnost konzultace s terapeuty, kteří přijímají klienty na okamžitou terapii. Dalším bodem krizového plánu mohou být dechová cvičení, které pomohou snížit napětí ve Vašem těle a zároveň odvedou Vaši pozornost od sebevražedných myšlenek. Dalším bodem může být jakákoli aktivita, kterou máte rádi, např. poslech oblíbené hudby či procházka v přírodě. Pomoc na dosah ruky nabízí i aplikace Nepanikař, Calmio a další, které si můžete nainstalovat do Vašeho smartphonu. Po pominutí krize vyhledejte pomoc odborníka. Dlouhodobá spolupráce s terapeutem má za cíl zlepšení vašeho duševního zdraví a prevenci další krize.“
 Mgr. Ivana Chrtová
Mgr. Ivana Chrtová

Nenechávejte si to pro sebe

Víme, že se teď cítíte osamocení. Nejspíš vás negativní emoce pohltily natolik, že jste se uzavřeli do sebe a omezili kontakt s okolím. Nikdo by vás přece nepochopil.

Je pravda, že pochopit, čím si procházíte, není pro ostatní snadné. To ale neznamená, že vám nechtějí nebo nedokážou pomoct. Už samotné sdílení zmírňuje bolest.

Myšlenky na sebevraždu bývají nejčastěji výsledkem hluboké deprese, která se dá léčit. I když se vám v životě stalo něco, s čím se teď nedokážete vyrovnat, existuje způsob, jak to překonat a jít dál. Podle průzkumu mělo sebevražedné myšlenky až 9 % Čechů. Naprostá většina z nich je ale překonala.

ttt.jpg

Pokud máte o někoho strach

Máte pocit, že by si někdo z vašich blízkých mohl ublížit? Možná ale váháte s otevřením tak hlubokého tématu. Co kdybyste se mýlili a svými otázkami k tomu nejhoršímu pobídli?

Je přirozené, že nevíte, jak reagovat. Mluvit je ale vždy lepší než mlčet. Věřte své intuici a varovné signály berte vážně. Nemusíte se bát, že byste svými otázkami nabádali k jednání. Nemyslete teď ani na to, že byste mohli blízkého naštvat. Pokud máte pocit, že něco není v pořádku, váš zájem může jedině pomoct. Bezpečí je vždy na prvním místě.

Někdo o sebevražedných myšlenkách mluví, někdy ale můžou být varovné signály sebevraždy méně rozpoznatelné. Možná:

  • mluví o beznaději a ztrátě chuti do života
  • nezajímá se o věci jako dřív
  • izoluje se od okolí
  • zajímá se o smrt a možnosti, jak zemřít
  • nepečuje o sebe
  • říká, že je pro druhé přítěží
  • zbavuje se majetku
  • náhle se přejídá nebo hladoví
  • má problémy se spánkem

Jak téma otevřít? Ptejte se

Je dost možné, že váš blízký po pomoci touží, ale bojí se si o ni říct. Bojí se reakce okolí. Potřebuje někoho zvenčí, kdo téma otevře a ukáže mu, že se svými myšlenkami nemusí bojovat sám.

Najděte vhodnou situaci, kdy jste sami na bezpečném místě, a ptejte se. Zjistěte nejdříve, jak se cítí:

  • Vidím, že si procházíš náročným obdobím. Jak se teď cítíš?
  • Jak zvládáš to, co se ti zrovna děje?

Pak pokládejte přímé otázky:

  • Máš někdy pocit, že bys to všechno nejraději vzdal/a?
  • Přemýšlíš někdy o tom, že by sis ublížil/a?
  • Napadá tě někdy, jaké by to bylo vzít si život?
  • Přemýšlel/a jsi někdy nad tím, jak bys to udělal/a?

Poslední otázka je důležitá, protože jestli už má plán, je potřeba zpozornět a vyhledat pomoc co nejdříve. Pokud máte pocit, že by si mohl váš blízký bezprostředně ublížit, nenechávejte ho samotného a zavolejte na linku první psychické pomoci 116 123.

Pokud se vám o svých sebevražedných myšlenkách někdo svěří sám, hlavně zachovejte klid a nedávejte najevo zděšení. Berte ho vážně, naslouchejte a projevte podporu. Zjistěte, jestli je ohrožení bezprostřední.

bnda.jpg

Buďte oporou

I když možná není v bezprostředním nebezpečí, myšlenky na sebevraždu jsou důsledkem vážných problémů, které se musí řešit.

Co dělat?

  • Motivujte k vyhledání pomoci a nabídněte podporu – pomozte s hledáním odborné pomoci. Člověk se silnou depresí nebo zármutkem nemusí mít vůli a energii udělat to sám. Můžete jít do centra krizové pomoci, vyhledat psychiatra nebo zajít k všeobecnému lékaři, který už vám poradí, co dál.
  • Nesnažte se problém zlehčovat – může si pak připadat, jako že jeho pocity nejsou důležité a vážné. Vyhněte se výrokům jako „Vždyť máš všechno, co by sis mohl/a přát” nebo „Co by jiní dali za to mít se jako ty” a „To zase přejde”.
  • Buďte oporou a naslouchejte – raději se ptejte na otázky typu „Kvůli čemu se trápíš?” nebo „Jak ti můžu teď pomoct?”.
  • Ujistěte, že bude lépe – člověk, který uvažuje o sebevraždě, nevidí ze svého trápení žádné východisko. Ujistěte proto, že existuje, jen ho teď nevidí. Stačí požádat o odbornou pomoc a začít léčbu.
  • Nikdy neslibujte, že o jeho sebevražedných myšlenkách nikomu neřeknete – pokud byste nakonec museli, bral by to jako zradu.
  • Zkuste zamezit přístup k alkoholu, drogám a jakýmkoliv předmětům, kterými by si mohl ublížit

V neposlední řadě zajistěte pomoc i pro sebe. Je úžasné, že se snažíte pomoct, myslete ale i na své vlastní duševní zdraví. Vypořádat se s takovou situací vám pomůže psychoterapie. S odborníkem celou situaci proberete, poradí vám, co můžete ještě udělat, a hlavně jak to celé zvládnout. Možná právě vaše vlastní zkušenost s terapií přiměje blízkého vyhledat odbornou pomoc.

V Hedepy nabízíme terapie online a své první sezení můžete mít už zítra. Stačí si vybrat z více než 150 certifikovaných terapeutů.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna