Jak psychoterapie může pomoci se sexualitou?

Sexualita je v nás zakotvena biologicky. Jsou známy vědecké studie, které prokazují, že již děti v prenatálním období (tedy v těle matky) se usmívají při fyzickém dráždění pohlaví. To samé vidíme i u malých dětí, které se běžně svých genitálií dotýkají a prožívají vzrušení. Přesto nám sexualita způsobuje nejedno trápení. Psychoterapie je jednou z cest, jak můžeme být v oblasti intimity a sexuality spokojení.

Jak poznat svou sexualitu?

Sexualita není o tom, s kým máte sex nebo jak často jej máte. Sexualita je kombinace sexuálních myšlenek, pocitů, tužeb a chování k druhým. Sexualita je rozmanitá, jedinečná a poznání zákonitostí vlastní sexuality přispívá ke spokojenému životu. V případě, že prožíváte ve své sexualitě zmatení, je lepší vydat se za psychoterapeutem a sexualitu v bezpečném prostředí prozkoumat než si udělat kdovíjaký test sexuality z internetu.

 

Jaké jsou časté problémy v sexu?

Sexuální problémy se podle odborníků mohou týkat až 40 % osob. Jsou provázeny neobvyklou, neúplnou nebo narušenou tělesnou reakcí na jinak účinnou sexuální stimulaci a přitom nejsou potíže podmíněny žádnou tělesnou příčinou. Mají tedy psychický ráz. Mezi nejčastější sexuální problémy patří například nedostatek nebo ztráta sexuální touhy, poruchy erekce u mužů, předčasná ejakulace nebo neschopnost dosáhnout orgasmu (především u žen).

Jak překonat nechuť k sexu?

Nedostatek sexuální touhy je jeden z nejběžnějších sexuálních problémů postihujících častěji ženy. Jednoduše řečeno se projevuje tím, že s vámi váš partner/partnerka nechce spát, což vede k nedostatku sexu v manželství, a tím pádem může zapříčinit další vztahové problémy. Obecně řečeno nechuť k sexu je obranný mechanismus, kterým se tělo brání. Příčiny mohou být různé, od nepříjemných sexuálních zážitků v minulosti přes únavu a chronický stres až po úzkosti či jiná onemocnění. Psychoterapie může být efektivní způsob nejen pro toho, kdo nechutenstvím trpí, ale také pro dvojici, kdy i druhý prožívá frustraci, že s ním partner nechce spát.

nechuť k sexu, sexualita, intimita

Může být problém s erekcí psychického rázu?

Nejeden terapeut už slyšel klienta říkat nemohu se udělat a nebo naopak Udělám se příliš brzo. Až 20% poruch erektilní dysfunkce souvisí s lidskou psychikou. Nejčastěji se jedná o stres, pocit viny z neuspokojení partnerky, nervozita a tlak na výkon s tím spojená, nízké sebevědomí či úzkosti a deprese. Proto dřív než zavítáte k sexuologovi nebo do lékárny pro prášky, zastavte se k psychoterapeutovi a zkuste si o vašich problémech nejdříve popovídat. 

 

Jak zvýšit libido?

Ztráta libida nebo snížení vzrušivosti může potkat řadu žen. Nejčastěji se s tím ženy potkávají s nástupem těhotenství nebo mateřství či přetížením a stresem. Také konkrétní typy hormonální antikoncepce mohou zapříčinit snížení či ztrátu libida. Online psychoterapie nabízí bezpečný prostor, ve kterém se může žena otevřít, objevit příčiny a najít způsob, jak její libido zvýšit a zase si sex užívat.

 

Jak může online psychoterapie pomoci s léčbou sexuálních problémů?

Častou překážkou před kontaktováním psychoterapeuta bývá strach, co si o mě řeknou druzí. Online psychoterapie může být pro řadu lidí ideálním řešením jejich sexuálních problémů. Předně proto že si můžete vybrat odborníka z jiného města či kraje a setkání realizovat z pohodlí domova prostřednictvím online platformy. Díky tomu šetříte svůj čas, dokážete se dostatečně uvolnit a cítíte se bezpečně, protože Vás nikdo nepotká před dveřmi ordinace.  

Reálný příběh klienta a jak mu pomohla terapie:

„Měl jsem strach z intimity. Ve 29 letech jsem ještě neměl vztah. V přítomnosti žen jsem se styděl tak, že jsem nevydal ani hlásku. Když jsem své první rande přes seznamku promlčel, byl jsem na dně. Díky praktikování všímavosti na radu svého terapeuta jsem se naučil nesoustředit na svou nervozitu. Začal jsem se trénovat čelit svému strachu. Dnes jsem šťastně zadaný.“

Vyzkoušejte psychoterapii přes videohovor

Prohlédněte si terapeuty, kteří se specializují na intimitu a sexualitu
Úzkost Vztahy Intimita a sexualita Smutek
Frekventant terapeutického výcviku
„V terapii se snažím o to, aby se klient cítil v bezpečí a mohl se tak otevřít s těžkostmi, na které už sám nestačí.“
650 Kč / sezení
Mgr. Klára Ulmannová (1000+ h. praxe)
Úzkost Sebevědomí Vztahy Intimita a sexualita
2 lidi doporučují
Frekventant terapeutického výcviku
„Naplňuje mě prozkoumávat kouty lidské duše a svítit na cestu ostatním, aby mohli zahlédnout krásu té své.“
890 Kč / sezení
Tereza Havránková (1000+ h. praxe)
Úzkost Vztahy Truchlení Intimita a sexualita
Ověřený certifikovaný výcvik
„Respektuji, že nejlepším odborníkem na svůj život je každý člověk sám. Neradím. Nesoudím. Nehodnotím.“
690 Kč / sezení
terapeuti

Doporučíme vám tři nejvhodnější terapeuty

Na základě 9 otázek vám ze 100+ terapeutů doporučíme ty, kteří nejlépe odpovídají vašim preferencím.

A to na základě věcí, o kterých chcete mluvit
Podle toho jak na terapii spěcháte
Podle druhu terapie, která vám bude sedět