Jak při léčbě neplodnosti nepropadat chmurám? Důležitá je psychická pohoda

Jakékoliv problémy zdravotního charakteru představují zátěž nejen pro tělo, ale také pro psychiku. Platí to samozřejmě i pro léčbu neplodnosti. Proto je důležité, aby si páry zachovaly pozitivní přístup a čistou hlavu. A když podpora blízkých nestačí, je zcela v pořádku obrátit se na odborníka.

Léčba neplodnosti může být během na dlouhou trať, který doprovázejí velká očekávání, emoce a nezřídka i zklamání. Páry, které se snaží o početí, proto často bývají ve stresu, který dopadá na jejich organismus i psychiku. Stres, nejistota a napětí pak mohou pokusy o otěhotnění ještě více komplikovat. Jedním z faktorů, které se podílejí na úspěchu léčby, je totiž i psychická pohoda budoucích rodičů.

Léčba může být velkou prověrkou vztahu

Nenaplněná touha po dítěti i samotná léčba neplodnosti, která hned nemusí být úspěšná, se může podepsat i na samotném vztahu mezi partnery. Páry obvykle podporují jejich blízcí, kteří s nimi jejich cestu za otěhotněním prožívají a drží jim palce. Ale to někdy nestačí. A i když jde o mimořádně křehké téma, je vhodné se v krizových momentech obrátit na odborníka – psychoterapeuta

 

Ten v situaci není citově zainteresovaný a dokáže se na trápení svých klientů podívat s odstupem, ale přitom citlivě a s empatií. Psychoterapie sice nenabízí instantní řešení, ale v náročných chvílích může párům pomoct najít způsob, jak situaci přijmout, zaujmout vůči ní vhodný postoj a sladit svá očekávání. 

 

Páry si s terapeutem mohou promluvit už před samotným zahájením léčby, aby s ním probrali své pocity, obavy nebo pochybnosti. Obrátit se na něj mohou i kdykoliv v jejím průběhu, když potřebují dodat psychickou podporu. A sezení jim pochopitelně může ulevit i ve chvíli, kdy čelí dílčím neúspěchům nebo komplikacím v léčbě. 

neplodnost, muž se ženou držící se za ruky

Terapie, která je dostupná odkudkoliv

V dnešní době není nutné za psychoterapeutem docházet osobně. Sezení s terapeutem může proběhnout online na zabezpečené platformě, která zajišťuje naprostou diskrétnost. Díky tomu už není třeba týdny čekat na volný termín, protože terapeut je k dispozici velmi rychle, třeba už druhý den.

 

Online sezení může proběhnout odkudkoliv – nejen z domova, kde se lidé cítí bezpečně a pohodlně, ale třeba i z nemocničního pokoje. Kromě toho odpadá i řešení toho, co si na sezení obléknout, klient zkrátka zůstane v oblečení, ve kterém se cítí dobře. Online sezení navíc nevyžaduje žádné přesuny, takže šetří nejen čas, ale i energii, která je pro léčbu důležitá.

 

Výhodou toho, že klient s terapeutem komunikuje skrze monitor počítače nebo displej chytrého telefonu, je také to, že je tak snadnější otevřít témata, o kterých může být těžké mluvit při osobním rozhovoru. I když sezení probíhá tváří v tvář, online spojení zajišťuje určitý odstup, který se v některých náročných momentech může hodit. 

Vyzkoušejte psychoterapii přes videohovor

Prohlédněte si terapeuty, kteří se specializují na úzkosti
Úzkost Stres Sebevědomí Životní změny
11 lidí doporučuje
Frekventant terapeutického výcviku
„Podpořím Vás na cestě ke spokojenému prožívání, abyste mohli být sami sebou a přitom v pevných vztazích s druhými. Naleznete u mě bezpečí, přijetí a prostor pro Váš růst.“
990 Kč / sezení
Strach Sebevědomí Vztahy Úzkost
1 člověk doporučuje
Ověřený certifikovaný výcvik
„Věnuji se psychoterapii a koučování. Psychoterapeutická práce i koučink je pro mě o vzájemném respektu důvěře a užitku. Mými hodnotami jsou svoboda a odpovědnost.“
790 Kč / sezení
Úzkost Vztahy Truchlení Trauma
35 lidí doporučuje
Frekventant terapeutického výcviku
„Nejsi tím, co se ti přihodilo, jsi tím, čím se rozhodneš být… Jsem vděčná, že mohu být pečujícím průvodcem na Vaší cestě životem. Do té doby než dokážete jít odhodlaně sami.“
990 Kč / sezení
terapeuti

Doporučíme Vám tři ideální terapeuty

Na základě 19 otázek vám ze 100+ terapeutů najdeme ty nejlépe odpovídající vašim představám a tématům.

A to na základě věcí, o kterých chcete mluvit
Podle toho jak na terapii spěcháte
Podle druhu terapie, která vám bude sedět