Jak vám psychoterapie může pomoci v rodičovství?

Rodičovství je jednou z nejkrásnějších, ale zároveň nejnáročnějších životních úloh. Při hledání našeho rodičovského stylu často vycházíme z toho, jak jsme to měli doma my, když jsme byli malí. V lepším případě opakujeme, co se nám líbilo, v tom horším víme, jak to dělat nechceme. Nejen v hledání optimálního rodičovského stylu nám psychoterapie může pomoci.

Aha rodičovství. Jak na to? 

Aha Rodičovství je název knihy Laury Markham, která na rozdíl od jiných autorů píše o tom, jak změnit naše vlastní chování jako rodičů a tím směrem, kterým si přejeme, rozvíjet naše děti. Přečíst si knihu je dobrý začátek na cestě za odpovědným rodičovstvím, ne vždy to však stačí. Je v pořádku zajít za psychologem a poradit se s ním, jak postupovat v konkrétních výchovných situacích.

 

Jak budovat vztahy s dětmi? 

Každé dítě potřebuje lásku. Čím více lásky našemu dítěti projevujeme, tím více posilujeme důvěru mezi námi a prohlubujeme náš vztah. Víc péče, zájmu a pozornosti pak znamená méně trestů a konfliktů v dětství i později v pubertálním věku. Hledejte a objevujte situace, ve kterých je Vám s Vašimi blízkými dobře, kdy se jako rodina skvěle bavíte a vědomě vytvářejte více takových příležitostí.  

Jaké jsou nejčastější problémy v rodině? 

V každé rodině se mohou objevit problémy, které narušují vztahy mezi jednotlivými členy rodiny. Mezi nejčastější problémy v rodině patří hádky mezi rodiči potenciálně končící jejich rozchodem či rozvodem, domácí násilí, zanedbávání, problémy se sourozenci, finanční tíseň, vztah s novým partnerem rodiče a další. Je důležité se postavit problémům čelem a řešit je včas, aby se minimalizovaly negativní důsledky, které mohou způsobit dlouhodobé problémy.  

rodičovství problémy v rodině

Jak řešit problémy v rodině?

Každý problém je řešitelný. Je proto klíčové problém nepřehlížet, ale co nejdříve jej pojmenovat a jako rodina jej společně řešit. Užitečná v tomto ohledu může být rodinná psychoterapie, kdy členové rodiny (kterých se problém týká) nebo celá rodina pracuje s odborníkem na zlepšení. Ale i jako jednotlivec mohu vyhledat odbornou pomoc. Ačkoliv se mi nepodaří změnit ostatní členy rodiny, mohu ovlivnit sám sebe, jak prožívám, co se v rodině děje, jak na to reaguji a nastavit tak pro sebe zdravější a spokojenější způsob fungování v rodině. 

 

Jak řešit problémy s dětmi? 

Dřív nebo později se může stát, že si s našimi dětmi přestaneme rozumět a objeví se problémy. Je přirozené si nejdříve myslet, že se něco pokazilo a naše dítě není takové, za jaké jsme ho měli nebo že jsme něco zanedbali. Je jednoduché se na dítě zlobit a chtít po něm nápravu. Přesto je třeba se na problémy s dětmi koukat jako na problém celého rodinného systému. Děti je nedělají naschvál a mnohdy je to jen o tom, že neumějí na konkrétní situaci reagovat lépe. K úspěšnému zvládnutí problému je klíčová důvěra mezi dítětem a rodičem a pouto jejich vztahu. 

 

Jak může online psychoterapie pomoci se vztahy v rodině?

Online psychoterapie může být užitečná obzvlášť  v začátku, kdy si všimneme, že se nám vztahy v rodině nějak komplikují nebo ochlazují. Setkání s odborníkem nám může poskytnout nové pohledy na situaci, nabídnout možná řešení a inspirovat nás, jak o našich vztazích komunikovat s ostatními členy rodiny.  

Reálný příběh klienta a jak mu pomohla terapie:

„Byla jsem úplně vyčerpaná. Takhle jsem si to mateřství nepředstavovala – nevyspání kvůli nočnímu kojení, nervy nadranc kvůli neustále plačícímu synovi, uklízení hromady plínek a nádobí a žádný čas pro sebe. Terapeutka mi pomohla zjistit, že mám na sebe moc vysoké nároky a nedovolím si odpočívat. Musela jsem se naučit najít si čas na relax, i když je doma nepořádek, a netlačit na sebe, abych bylo dokonalá matka. Už vím, že stačí být “jen” dobrá matka.“

Vyzkoušejte psychoterapii přes videohovor

Prohlédněte si terapeuty, kteří se specializují na rodičovství
Sebevědomí Vztahy Rodičovství Leadership
2 lidi doporučují
Ověřený certifikovaný výcvik
„Vše, co člověk potřebuje, najde uvnitř sebe.“
890 Kč / sezení
Mgr. Štěpánka Gallo (500+ h. praxe)
Vztahy Rodičovství Poruchy příjmu potravy Životní změny
2 lidi doporučují
Frekventant terapeutického výcviku
„Naše problémy nevyřešíme stejným jazykem, jakým byly tvořeny – A. Einstein. Terapie je zastavením, orientací a porozuměním. Ráda s Vámi budu pracovat ve prospěch žádoucí změny.“
890 Kč / sezení
Bc. Lucie Soukupová (1000+ h. praxe)
Sebevědomí Vztahy Rodičovství Intimita a sexualita
1 člověk doporučuje
Ověřený certifikovaný výcvik
„Věřím v sílu každého člověka.“
690 Kč / sezení
terapeuti

Doporučíme vám tři nejvhodnější terapeuty

Na základě 9 otázek vám ze 100+ terapeutů doporučíme ty, kteří nejlépe odpovídají vašim preferencím.

A to na základě věcí, o kterých chcete mluvit
Podle toho jak na terapii spěcháte
Podle druhu terapie, která vám bude sedět