Jak vám psychoterapie může pomoci se samotou?

Člověk může být sám a nemusí se cítit osamělý. Ale také naopak. Udržování kontaktu s našimi blízkými nebylo nikdy jednodušší než teď. Technologický pokrok, dostupnost cestování a zlepšení životních podmínek zvýšilo naši flexibilitu a mobilitu. A přesto jsou lidé víc než kdy jindy single, bydlí sami nebo (ač obklopeni lidmi) prožívají pocit samoty. Psychoterapie může být cesta jak z toho ven.

Jaký je rozdíl mezi samotou a osamělostí?

Ačkoliv jsou slova samota a osamělost podobná a vycházejí ze stejného základu, vnímáme je zcela odlišně. Zatímco samota je dobrovolný stav, který mnohdy může být i užitečný a přinášet úlevu, osamělost je škodlivá a v dlouhodobém měřítku může vyústit v psychické i fyzické problémy.

 

Jak překonat samotu a osamělost?

Padne-li na nás úzkost, protože se cítíme osamělí, je dobré mít po ruce několik tipů, které nám pomohou cítit se lépe. Můžete si vypsat seznam věcí, kontaktů a aktivit, které Vám celkově přinášejí radost, a ten mít u sebe pro případ nouze. Pozor na sociální sítě, který vytváří dojem, že sami nejsme, ale celkově náš stav spíše zhoršují. Naopak procházka na čerstvém vzduchu, telefon s kamarádkou nebo příjemná hudba nám může pomoci. Cítite-li se však osaměle dlouhodobě, může být příčina zakořeněna hlouběji, a pak může být užitečné vyhledat odbornou pomoc.

Samota a deprese, jak to včas podchytit? 

Jsou dny, kdy nemáme na nikoho náladu a potřebujeme být sami. Když se ale přistihnete, že jste s druhými několik dní až týdnů nemluvili, nemáte ani sílu zvednout telefon a někomu zavolat, je nejvyšší čas přiznat si, že se možná s Vámi něco děje. Online psychoterapie může být nenásilným krokem vedoucím ke zlepšení Vašeho stavu. 

rozdíl mezi samotou a osamělostí

Jak zvládnout osamělost ve vztahu?

Na první pohled se může zdát, že je vše v pořádku. Máte vztah, s partnerem si rozumíte. Přesto se někdy můžeme ocitnout ve stavu, kdy nám je navzdory našemu spokojenému životu smutno a cítíme se sami. Izolujeme se od ostatních a uzavíráme do sebe. Cítíme-li, že nám náš partner nerozumí a neví, co se nám děje, je dobré o tom začít s partnerem mluvit. Psychoterapie může být bezpečný prostor pro partnerský rozhovor, obzvlášť tehdy, když pokusy končí zbytečným konfliktem.

 

Osamělost po rozvodu – jak z toho ven?

Rozvod je výrazně stresující životní událostí, která s sebou přináší různé problémy, mimo jiné pocit osamělosti. Není se čemu divit, s Vaším partnerem jste prožili kus života, zvykli jste dělat spoustu věcí společně a najednou jste zbyli na všechno sami. Uklidnění přináší uvědomění, že se jedná jen o dočasný stav. Abyste se co nejméně dostávali do situací, kdy propadá beznaději, je důležité si váš den plánovat, zařazovat do něj vaše koníčky a setkávat se s jinými lidmi. To vám může pomoci překonat prvotní týdny a nastartovat znovu váš spokojený život.

 

Jak mi psychoterapie může pomoci s osamělostí?

Psychoterapie vytváří bezpečný prostor, ve kterém můžeme najít porozumění a podporu zvládnout situaci či stav, ve kterém se nacházíme. Nejen že již samotný kontakt s odborníkem může přinést okamžitou úlevu, ale dlouhodobá spolupráce může člověku pomoci vytvořit strategie a návyky, které mohou podobným situacím v budoucnu i předcházet.

Reálný příběh klienta a jak mu pomohla terapie:

„Vždycky jsem se ráda bavila. S kamarády jsme pravidelně chodívali hrát volejbal a s kolegy z práce zase na páteční koncerty. Svůj malý byt jsem zbožňovala, tedy do té doby než se z něj stala i moje kancelář a vlastně moje místo pro všechno. Díky nařízenému home office a dalším opatřením jsem ztratila kromě pracovní morálky i celou svou rutinu, to, na co jsem byla zvyklá. Poprvé mi došlo, že jsem sama. Ostatní jeli za rodinou nebo měli děti nebo aspoň koukali na filmy s partnerem. Já neměla ani psa. Od své první online terapie jsem si slibovala hlavně radu, jak to všechno zvládnout. Nakonec jsem zjistila, že i když žiju sama, nikdy jsem opravdu sama se sebou žádný čas netrávila. Všechno, co jsem do té doby podnikala, bylo venku, s někým. Největším paradoxem je, že přestat se bát samoty a naučit být sama se sebou, nakonec nejvíc zpětně obohatilo právě moje vztahy s druhými.“

Vyzkoušejte psychoterapii přes videohovor

Prohlédněte si terapeuty, kteří se specializují na osamělost
Stres Vztahy Poruchy příjmu potravy Životní změny
7 lidí doporučuje
Frekventant terapeutického výcviku
„Člověk se nikdy nezbaví toho o čem mlčí. To je mé terapeutické „motto.“ Zkusme společně Vašemu problému porozumět, abychom věděli, co je pro Vás nejlepší udělat.“
890 Kč / sezení
Mgr. Lucie Vovsová (300+ h. praxe)
Sebevědomí Vztahy Samota Životní změny
Frekventant terapeutického výcviku
„„Ne všichni, kteří bloudí, jsou ztraceni.“ – J. R. R. Tolkien“
690 Kč / sezení
Mgr. Martin Klimeš (500+ h. praxe)
Deprese Smutek Samota Životní změny
1 člověk doporučuje
Ověřený certifikovaný výcvik
„Klíčové je pro mne vytvoření prostoru pro uzdravení a změnu.“
690 Kč / sezení
terapeuti

Doporučíme vám tři nejvhodnější terapeuty

Na základě 9 otázek vám ze 100+ terapeutů doporučíme ty, kteří nejlépe odpovídají vašim preferencím.

A to na základě věcí, o kterých chcete mluvit
Podle toho jak na terapii spěcháte
Podle druhu terapie, která vám bude sedět