Stačí sáhnout do kapsy a během pár vteřin máme domluvený společný oběd nebo zavoláme kamarádce na dovolenou. Žádné omezené znaky, žádné volné minuty. Sociální sítě nám pomáhají vztahy udržovat a někdy i navazovat. Taky je ale můžou pěkně zkomplikovat. Srovnávání, žárlivost, závislost, která narušuje naše společné chvíle… Jak naše vztahy před nástrahami sociálních sítí uchránit?

Proč jsi mi neodepsala?

Sociální sítě obrovsky zrychlily způsob naší komunikace. A to s sebou nese i jednu nevýhodu. Naši blízcí často očekávají, že budeme pořád dostupní. A nejen oni. Pokud jste s někým právě začali randit a několik hodin neodepíšete, může si to vzít osobně. O to hůř, jestli jste si zprávu přečetli.

člověk na mobilu

Co s tím? Jsou dvě možnosti:

  • Otevřeně si o tom promluvit a nastavit mantinely online komunikace. Ne každému vyhovuje psát si celý den průběžně zprávy. A tak je to v pořádku. Zkuste vysvětlit svůj pohled na věc a ujistěte toho druhého, že to není důkaz toho, jak ho (ne)máte rádi.
  • Pokud jste během dne neměli čas se ozvat, co později rovnou zavolat? Ukážete tak svůj zájem, rychleji si řeknete vše důležité a ve vzduchu nezůstane dusno.

Častějším voláním si taky pojistíte, že jste na stejné vlně. Zprávy totiž snadno vyzní jinak, než jste je zamýšleli. Člověk nevidí, jak se tváříte, smajlíky si vyloží po svém a taky může dávat pozornost tomu, jak dlouho vám trvalo odepsat. To při volání nehrozí.

Umíme se ještě seznamovat offline?

Kdo neměl alespoň krátkou známost z internetu, ať hodí kamenem. Spousta lidí říká, že nemá tolik volného času, aby pořád chodili mezi lidi a mohli se seznámit. Skrze Tinder nebo třeba Instagram je to efektivnější, protože poznáte více lidí.

To je určitě pravda. Taky si pak ale vybíráme primárně podle vzhledu a zakoukáme se do verze člověka, kterou se on sám rozhodl sdílet se světem. Proto je lepší se co nejdříve potkat osobně alespoň na rychlé kafe, abyste věděli, jestli si opravdu sednete. Samozřejmě se vší opatrností.

být na sociálních sítích

Tip: Pomůže taky sepsat si na papír, co od svého budoucího partnera očekáváte. Jaké by měl mít kvality. Snadněji pak poznáte, jestli se k vám nová internetová známost opravdu hodí, nebo jestli jste si spíše idealizovali její onlinovou verzi.

4 způsoby, jak nenechat sociální sítě zasahovat do našich vztahů

Seznamování a komunikační mantinely si ještě dokážeme bez větších problémů ohlídat. Sítě ale mají větší nástrahy, které můžou našimi vztahy zamávat. Studie z roku 2021 například prokázala, že delší čas strávený na Instagramu vedl k nižší spokojenosti ve vztazích a větší míře konfliktů. Jak teda naše vztahy před sítěmi ochránit?

1. Vyhněte se srovnávání

O nezdravém srovnávání nás samotných se všemi krásnými a úspěšnými lidmi na sociálních sítích už se intenzivně mluví. A to na sítích samotných, ale i v tradičních médiích. Málokdo ale zmiňuje srovnávání našich partnerských vztahů nebo přímo partnerů. Proč mi taky nedá k narozeninám nějakou exotickou dovolenou? Proč my nejsme tak zamilovaní? Proč to mezi námi tak nejiskří?

Pravdou je, že spousta těch zamilovaných videí je nahraných, a to, co na sítích vidíte, je jen malý zlomek partnerského života. Snažte se proto nesrovnávat nejen sebe, ale i svého partnera a celý váš vztah.

2. Popřemýšlejte, jestli jsou vaše očekávání realistická

Nerealistická očekávání ve vztahu může způsobit jednak samotný protějšek. Na sítích se zkrátka vykreslí lépe, než jaká je realita. Má více vlasů, bělejší úsměv nebo třeba i zdravější styl života – na sítích je pořád ve fitku, ve skutečnosti ale týden postuje fotky z jedné návštěvy gymu. Po bližším seznámení naživo pak přijde zklamání. Vyplatí se proto nemít očekávání příliš vysoká.

Naše očekávání můžou být ale ovlivněná i všemi těmi úspěšnými a často přikrášlenými lidmi, které vídáme online. Pomyslnou laťku si nastavíme hodně vysoko a běžní smrtelníci v offline světě nám pak připadají nudní a nedostateční.

Snažte se proto zůstávat nohama na zemi a neberte realitu na sítích jako tu opravdovou. Založte své očekávání na vlastních hodnotách a reálném světě.

3. Pracujte s žárlivostí

Žárlivost je ve vztazích velké téma, které můžou sítě ještě rozdmýchat. Možná se přistihnete, že žárlíte na lidi, kterým partner reagoval na jejich obsah – „Co se mu na ní líbí, co já nemám?”. Nebo naopak na lidi, kteří reagovali na obsah našeho partnera – „Proč jí kolega z práce komentuje fotku z fitka?”.

Na to existuje jediný lék. Otevřeně se o tom bavme a hlavně nedělejme sami to, co by nám u partnera vadilo. Komunikujme naše hranice, aby partner věděl, co nás zraňuje, a navzájem si důvěřujme. Jestli je žárlivost ve vztahu vaše velké téma, mohla by pomoct online párová terapie.

partnerka žárlí

4. Nenechte sítě ukrajovat váš společně strávený čas

Domluvili jste si společnou večeři, ale sotva zapípá telefon, už ho máte v ruce. Co kdybyste něco propásli? Jestli chcete posílit váš vztah, je potřeba si při společně tráveném čase věnovat plnou pozornost. Pokud vás notifikace lákají, na těch pár hodin je vypněte nebo dané aplikace rovnou smažte. Během minuty je pak máte zpět.

Nemusí jít ale jen o partnerské vztahy. Taky jste si někdy povzdechli nad tím, že nemáte pořádně čas na své přátele a s partnerem to málo volných chvil prosedíte doma? Podívejte se v telefonu na statistiku, kolik času denně trávíte na sítích. Představte si, jak by se váš život změnil, kdybyste polovinu z něj věnovali lidem, na kterých vám záleží.

Jak poznat, jestli sociální sítě ovládají vás, nebo vy je?

Náš život už je se sítěmi natolik spjatý, že je opravdu těžké poznat, kdy už je toho moc. Jestli si sami nejste jistí, tady je několik varovných signálů, že vám sítě do života zasahují až příliš:

  • Jako první po probuzení kontrolujete vaše účty na sítích.
  • Když z nějakého důvodu nemůžete být zrovna online, pořád na to myslíte.
  • Čas strávený na sítích si užíváte víc než čas strávený s blízkými.
  • Když sdílíte příspěvek, každých pár minut nedočkavě kontrolujete reakce okolí.
  • Sociální sítě jsou to poslední, co před spánkem vidíte.
  • Kvůli času strávenému na sociálních sítích často nestíháte svoje plány. Ať už jde o práci nebo včasný příchod na schůzku.

Pokývali jste několikrát souhlasně hlavou? Jestli máte pocit, že nad vaším vztahem se sociálními sítěmi ztrácíte kontrolu, nebuďte na to sami. Závislosti na sítích se, stejně jako jakékoliv jiné, není snadné natrvalo zbavit.

Přemýšleli jste už o terapii? Zkušený terapeut vám pomůže najít způsob, jak nad sítěmi bezpečně a bez většího trápení převzít kontrolu. Aby neovlivňovaly negativně nejen vaše vztahy, ale i každodenní život.

S Hedepy se k terapii připojíte snadno online, a to klidně už za několik minut. K dispozici máme přes 100 certifikovaných terapeutů a rádi vám pomůžeme vybrat toho nejvhodnějšího. Stačí vyplnit pětiminutový dotazník a doporučíme vám tři terapeuty na míru.

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení

© Hedepy s.r.o.
Pokud jste ve stavu ohrožení sebe nebo jiných osob, prosíme, neprodleně kontaktujte První linku psychické pomoci (telefonicky: 116 123). Naši psychoterapeuti nebo Hedepy s.r.o. nenese odpovědnost za váš zdravotní stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal