Pokud přemýšlíte o psychoterapii, určitě stojí za to ji vyzkoušet. Psychoterapie nemusí být jen posledním řešením krizových situací, stejně jako neslouží jen těm, které trápí vážnější psychické problémy. Je vhodná pro každého, kdo chce na sobě pracovat a lépe porozumět sám sobě.

Co je psychoterapie?

Psychoterapie je léčba psychologickými prostředky, jejímž cílem je zmírnit nebo odstranit potíže klienta. Díky tomu dochází také zpravidla ke zvýšení úrovně sebepoznání, sebepřijetí, seberealizace a sebeocenění. Psychoterapie nám může pomoci dosáhnout širšího náhledu na sebe sama, uvědomit si zaběhnuté vzorce myšlení a chování, odkrýt náš smysl a celkově dosáhnout vyšší kvality života a naplnění našeho potenciálu.

Kdy byste měli zvážit psychoterapii?

Někteří lidé vyhledávají psychoterapii, protože se dlouhodobě cítí depresivní, úzkostní nebo rozzlobení. Jiní mohou chtít pomoc kvůli chronickému onemocnění, které narušuje jejich emocionální nebo fyzickou pohodu. Další mohou mít krátkodobé problémy, s nimiž potřebují pomoci se vypořádat. Mohou například procházet rozvodem, cítit se zdrceni novou prací nebo truchlit nad úmrtím člena rodiny.
Možné příznaky, že by vám terapie mohla prospět:

  • Cítíte dlouhodobý pocit bezmoci a smutku.
  • Vaše problémy se nezlepšují navzdory vašemu úsilí a pomoci rodiny a přátel.
  • Máte potíže soustředit se na práci nebo vykonávat jiné každodenní činnosti.
  • Nepřiměřeně se obáváte, očekáváte nejhorší nebo jste neustále v napětí.
  • Vaše chování, jako je například nadměrné pití alkoholu, užívání drog nebo agresivita, škodí vám nebo ostatním.
  • Chcete lépe poznat sebe sama, porozumět vašim vztahům a rozvíjet potenciál tak, aby váš život směřoval k větší spokojenosti, pocitu naplnění a ke zdraví.

Už po prvním sezení může přijít úleva

Každý to má trochu jinak a někdo potřebuje více času, ale často už první sezení hodně pomůže. Je na vás, kolik toho sdělíte, důležité je, abyste se cítili dobře. Terapie je „o lidech“. Je důležité, aby si klient i terapeut byli jistí, že spolu mohou a chtějí pracovat, že si sedli. Součástí prvního sezení bývá i dohoda o tom, na čem budete pracovat, jak často, případně jak dlouho. 
A pokud nejste přesvědčení, že je terapeut pro vás vhodný, dejte si čas a do spolupráce se nenuťte. Případně klidně můžete vyzkoušet někoho dalšího.

Opravdovou sílu terapie pocítíte při pravidelných sezeních

Podle zkušeností tisíců z vás víme, že tu pravou sílu začnete cítit po pátém sezení. Metodicky sledujeme dopad terapie na základě 8 parametrů (stres, úzkosti, deprese, wellbeing, množství léků, odolnost, spánek a soustředění). Z těchto parametrů vypočítáváme tzv. wellbeing skóre.

Čím vyšší skóre je, tím pozitivnější dopad terapie má.

graf dopad dlouhodobé terapie

Jak můžete z psychoterapie vytěžit maximum?

  • Buďte ke svému terapeutovi upřímní. Musíte se upřímně podělit o své myšlenky, pocity a zkušenosti.
  • Buďte aktivním účastníkem terapie. Terapie nejlépe funguje jako partnerský vztah: je třeba, abyste na sobě pracovali.
  • Věnujte tomu čas. Co do ní dáte, to se vám vrátí. Nenechte si terapii protéct mezi prsty. Zpočátku to může být obtížné, ale všímejte si, jestli se skutečně věnujete věcem, na kterých vám záleží.
  • Pokud to nefunguje, zvažte jiný přístup nebo jiného terapeuta. Promluvte si se svým terapeutem o tom, zda pro vás není přínosnější jiný psychoterapeutický přístup. A také dobrá „chemie“ s terapeutem je velmi důležitá, proto hledejte někoho, u koho se budete cítit dobře a kdo ve vás vzbudí důvěru.

Je moje téma vhodné pro terapii?

Na terapii můžete přijít se širokou škálou témat – od aktuální nespokojenosti přes problémy ve vztazích, deprese, úzkosti až po hluboká traumata. Pomůže vám s čímkoliv, co ovlivňuje vaši duševní pohodu. Na začátku si s psychoterapeutem nastavíte cíle a k nim budete po celou dobu terapie směřovat.

Podívejte se na nejčastější témata, která lidé na terapii řeší.

Nemám žádný vážný problém, má pro mě terapie vůbec smysl?

Psychoterapie nemusí jen léčit vážné psychické problémy. Nemusíte mít depresi ani kompletně vyhořet. Dokonce ani nemusíte umět přesně pojmenovat svůj problém. Stačí, že se v některé oblasti života necítíte úplně dobře a chtěli byste to změnit. Nebo chcete hlouběji poznat sami sebe, abyste mohli lépe využít vlastní potenciál a cítili se v životě naplnění.

Psychoterapie je skvělým způsobem, jak preventivně pečovat o své duševní zdraví, nemusí jen hasit požáry.

Cítím se opravdu špatně. Pomůže mi Hedepy?

Pokud se velmi trápíte, není na co čekat. Popovídejte si s psychoterapeutem co nejdříve. Díky online formě terapie máte přístup k psychoterapeutům z celé ČR a první sezení můžete mít už za pár dní.
Cítíte, že potřebujete pomoc hned teď? Jestli jste ve stavu, kdy byste mohli ublížit sobě nebo ostatním, raději na nic nečekejte a kontaktujte prosím krizovou linku na telefonním čísle 116 123.

Jak vybrat správného terapeuta?

S terapeutem byste se měli cítit uvolněně a mít k němu důvěru. Jedině tak budete při terapii opravdu upřímní a otevření – a to je základem jejího úspěchu.

Proto je v pořádku na začátku několik terapeutů zkrátka „vyzkoušet“, abyste našli toho pravého. Přečtěte si náš detailnější článek o tom, jak vybrat správného terapeuta a poznat, že je ten pravý. S terapeuty jsme natočili krátké videomedailonky, abyste je před samotným sezením mohli alespoň trochu poznat. Na jejich profilech samozřejmě najdete také recenze. Ale nebojte, nemusíte procházet všech 160+ terapeutů sami. Na základě 5minutového testu pro vás najdeme tři nejvhodnější na míru.

Jak pomáhá terapie Jiřímu Rosteckému?

Jak pomáhá terapie Aleně Dolákové?

Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna