Pokud přemýšlíte o psychoterapii, určitě stojí za to ji vyzkoušet. Psychoterapie nemusí být jen posledním řešením krizových situací, stejně jako neslouží jen těm, které trápí vážnější psychické problémy. Je vhodná pro každého, kdo chce na sobě pracovat a lépe porozumět sám sobě.
Psychoterapie je léčba psychologickými prostředky, jejímž cílem je zmírnit nebo odstranit potíže klienta. Díky tomu dochází také zpravidla ke zvýšení úrovně sebepoznání, sebepřijetí, seberealizace a sebeocenění. Psychoterapie nám může pomoci dosáhnout širšího náhledu na sebe sama, uvědomit si zaběhnuté vzorce myšlení a chování, odkrýt náš smysl a celkově dosáhnout vyšší kvality života a naplnění našeho potenciálu.
Někteří lidé vyhledávají psychoterapii, protože se dlouhodobě cítí depresivní, úzkostní nebo rozzlobení. Jiní mohou chtít pomoc kvůli chronickému onemocnění, které narušuje jejich emocionální nebo fyzickou pohodu. Další mohou mít krátkodobé problémy, s nimiž potřebují pomoci se vypořádat. Mohou například procházet rozvodem, cítit se zdrceni novou prací nebo truchlit nad úmrtím člena rodiny.
Možné příznaky, že by vám terapie mohla prospět:
Každý to má trochu jinak a někdo potřebuje více času, ale často už první sezení hodně pomůže. Je na vás, kolik toho sdělíte, důležité je, abyste se cítili dobře. Terapie je „o lidech“. Je důležité, aby si klient i terapeut byli jistí, že spolu mohou a chtějí pracovat, že si sedli. Součástí prvního sezení bývá i dohoda o tom, na čem budete pracovat, jak často, případně jak dlouho.
A pokud nejste přesvědčení, že je terapeut pro vás vhodný, dejte si čas a do spolupráce se nenuťte. Případně klidně můžete vyzkoušet někoho dalšího.
Podle zkušeností tisíců z vás víme, že tu pravou sílu začnete cítit po pátém sezení. Metodicky sledujeme dopad terapie na základě 8 parametrů (stres, úzkosti, deprese, wellbeing, množství léků, odolnost, spánek a soustředění). Z těchto parametrů vypočítáváme tzv. wellbeing skóre.
Čím vyšší skóre je, tím pozitivnější dopad terapie má.
Na terapii můžete přijít se širokou škálou témat – od aktuální nespokojenosti přes problémy ve vztazích, deprese, úzkosti až po hluboká traumata. Pomůže vám s čímkoliv, co ovlivňuje vaši duševní pohodu. Na začátku si s psychoterapeutem nastavíte cíle a k nim budete po celou dobu terapie směřovat.
Podívejte se na nejčastější témata, která lidé na terapii řeší.
Psychoterapie nemusí jen léčit vážné psychické problémy. Nemusíte mít depresi ani kompletně vyhořet. Dokonce ani nemusíte umět přesně pojmenovat svůj problém. Stačí, že se v některé oblasti života necítíte úplně dobře a chtěli byste to změnit. Nebo chcete hlouběji poznat sami sebe, abyste mohli lépe využít vlastní potenciál a cítili se v životě naplnění.
Psychoterapie je skvělým způsobem, jak preventivně pečovat o své duševní zdraví, nemusí jen hasit požáry.
Pokud se velmi trápíte, není na co čekat. Popovídejte si s psychoterapeutem co nejdříve. Díky online formě terapie máte přístup k psychoterapeutům z celé ČR a první sezení můžete mít už za pár dní.
Cítíte, že potřebujete pomoc hned teď? Jestli jste ve stavu, kdy byste mohli ublížit sobě nebo ostatním, raději na nic nečekejte a kontaktujte prosím krizovou linku na telefonním čísle 116 123.
S terapeutem byste se měli cítit uvolněně a mít k němu důvěru. Jedině tak budete při terapii opravdu upřímní a otevření – a to je základem jejího úspěchu.
Proto je v pořádku na začátku několik terapeutů zkrátka „vyzkoušet“, abyste našli toho pravého. Přečtěte si náš detailnější článek o tom, jak vybrat správného terapeuta a poznat, že je ten pravý. S terapeuty jsme natočili krátké videomedailonky, abyste je před samotným sezením mohli alespoň trochu poznat. Na jejich profilech samozřejmě najdete také recenze. Ale nebojte, nemusíte procházet všech 160+ terapeutů sami. Na základě 5minutového testu pro vás najdeme tři nejvhodnější na míru.