Psychiatr, psycholog, terapeut: jaký je mezi nimi rozdíl a za kým jít?

Psychiatr, psycholog, terapeut: jaký je mezi nimi rozdíl a za kým jít?


Sdílet článek

Typů odborníků na duševní zdraví je hned několik. Jak teda vybrat toho správného, který vám dokáže pomoct? Po přečtení dalších řádků už budete mít jasno. Podíváme se blíže na profesi psychiatra, psychologa, terapeuta i kouče a řekneme si, kdy za kterým jít.

Rozdíl mezi psychologem, psychiatrem, terapeutem a koučem

Každý z nich má jiný typ vzdělání nebo výcviku, pomáhá nebo léčí jiným způsobem a také řeší jiná trápení.

Kdo je psychiatr

Psychiatr je lékař s titulem MUDr. z lékařské fakulty. Musí tak mít splněnou 5letou praxi a projít atestační zkouškou z psychiatrie. Může se specializovat na různé dílčí oblasti psychiatrie, jako je třeba dětská pychiatrie nebo léčba závislostí.

Psychiatr stanovuje diagnózu, vytváří léčebný plán a jako jediný předepisuje léky. Narozdíl od psychologa nebo psychoterapeuta neléčí slovem, nezajdete si k němu tedy na terapii (pokud nad rámec svého vzdělání nemá ještě psychoterapeutický výcvik). Může vám terapii ale doporučit v rámci léčebného plánu. Docházeli byste tak ke dvěma specialistům zároveň.

Odborné psychiatrické vyšetření už je možné i online. Pomoc tak můžete mít během pár dnů a k vyšetření se připojíte z bezpečí domova.

Kdy vyhledat psychiatra

Velmi zjednodušeně kdykoliv, kdy je vaše trápení natolik velké, že máte pocit, že to bez léků nezvládnete. Psychiatr vám pomůže v těžkých a chronických stavech, jako jsou těžké deprese a úzkosti, vážné poruchy spánku a nálad, poruchy příjmu potravy, těžké závislosti, ztráta kontaktu s realitou a spoustu dalších.

sezení s terapeutem

Kdo je psycholog

Psycholog absolvoval jednooborové magisterské, nebo navíc ještě doktorské studium. Může mít různé zaměření a pracovat například jako školní nebo vězeňský psycholog.

Psycholog bez doplňujícího vzdělání nabízí psychologické poradenství a psychodiagnostiku. Poradenství je narozdíl od terapie spíše krátkodobé, klidně jen jednorázové. Na základě vyšetření vám psycholog doporučí vhodný postup péče. Může vás například odkázat na odborné psychiatrické vyšetření nebo určitý typ terapie. Často má ale také psychoterapeutický výcvik a terapii sám nabízí.

Kdy vyhledat psychologa

S návštěvou poradenského psychologa neuděláte nikdy chybu. Doporučí vám totiž ideální postup léčby a případně odkáže na další odborníky. Pomůže vám tak s méně i více závažnými problémy. Zjednodušeně můžeme říct, že psycholog léčí slovem, zatímco psychiatr léky.

Kdo je psychoterapeut

Psychoterapeut má za sebou několikaletý akreditovaný psychoterapeutický výcvik zakončený zkouškou. Může mít různé vzdělání, často jsou to vysokoškolští absolventi oboru psychologie, psychiatrie nebo sociální práce. Odbornost a profesionalitu psychoterapeuta poznáte taky podle členství v některé z psychoterapeutických asociací jako ČAP nebo EAP.

Psychoterapie léčí psychologickými prostředky, tedy slovem, a je dlouhodobá. Klidně může probíhat online. S terapeutem se můžete potkávat dvakrát týdně i jednou za měsíc. Záleží, jak se cítíte. Více se dozvíte v článku Co je to psychoterapie a pro koho je určená.

Kdy vyhledat psychoterapeuta

Škála témat, se kterými vám terapeut pomůže, je opravdu široká. Můžete za ním přijít s jakoukoliv psychickou bolestí, smutkem, lehčí formou deprese a úzkosti, vztahovými problémy, stresem a vyhořením, traumaty, nízkým sebevědomím, ztrátou motivace i touhou po sebepoznání a seberozvoji.

klient na online sezení

Kdo je kouč

Kouč vám pomůže stanovit si cíle a dojít k nim. Na rozdíl od psychoterapeuta se zaměřuje více na současnost a hlavně budoucnost. S minulostí pracuje méně.

Koučink není metodou léčby. Jeho techniky využívají dobře mířené otázky, které vás dovedou k vlastnímu úsudku. Donutí vás se pořádně zamyslet. Kouč vám nebude říkat, co máte dělat, ale pomůže vám najít vlastní odpovědi.

Problém je, že jako kouč se bohužel může označovat kdokoliv. Nemusí mít žádné specializované vzdělání. Odborníka poznáte tak, že absolvoval koučovací výcvik akreditovaný některou z oficiálních institucí jako MŠMT. Ideálně by měl mít také  certifikaci nebo být členem mezinárodních koučovacích institucí EMCC nebo IFC.

Kdy vyhledat kouče

Častými tématy koučování jsou například motivace nebo rozhodování, a to ve spojení s prací, vztahy, financemi i jinými tématy. Kouč vám pomůže najít vlastní vizi, zjistit, co si sami skutečně přejete a pohnout se z místa.

Pořád tápete, ke komu jít? Rádi vám s výběrem správného odborníka pomůžeme. Stačí nám v pravém dolním rohu napsat do chatu, s čím se trápíte, a my vám doporučíme, koho nejlépe oslovit.

Nenaleťte falešným odborníkům

Bohužel stále častěji nabízí psychickou pomoc i lidé, kteří nemají potřebné vzdělání. A to může mít pro člověka, který si prochází těžkým obdobím, vážné důsledky. V médiích se jim začalo přezdívat „psychošmejdi”.

Proto než se kamkoliv objednáte na sezení, ověřte si, že jde o opravdového odborníka s absolvovaným vzděláním nebo výcvikem.

V Hedepy spolupracujeme s více než stovkou certifikovaných terapeutů a každého z nich jsme pečlivě prověřili. Můžete se k nám tak objednat na online terapii a nově také odborné psychiatrické vyšetření online.

Najdete u nás:

  • psychology,
  • nově také psychiatry,
  • terapeuty ve výcviku nebo s ukončeným výcvikem, kteří splňují kritéria odborných organizací  (ČAP, ČPtS, EAP, JEP),
  • terapeuty, kteří jsou členy odborných organizací (ČAP, ČPtS, EAP, JEP).

Každý z nich má vlastní profil, kde najdete jeho certifikáty, diplomy, specializaci, vlastní představení i videomedailonek. Můžete si tak být jistí, že se vám bude věnovat skutečný odborník.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna