Stává se vám, že děláte tolik věcí najednou, až se vám nedaří dokončit vlastně vůbec nic? Občas zapomínáte termín schůzek a nezřídka se přistihnete, že místo rozhovoru s kolegou vnímáte hudbu v pozadí, která vás vmžiku přenese zpátky na dovolenou? Pokud se poznáváte, ještě to nutně neznamená, že trpíte ADHD. Pokud jsou ovšem výše uvedené situace nevítanou součástí vaší každodenní reality, vězte, že existuje řada možností, jak převzít kontrolu nad svou neklidnou myslí. Jednou z nejefektivnějších je právě psychoterapie.

Co je to ADHD?

ADHD je zkratkou označující poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Jedná se o neurovývojový syndrom, který je dán narušením těch částí mozku, které spoluzodpovídají za udržení či zaměření pozornosti, plánování, předvídání a sebeovládání. ADHD je vrozenou záležitostí a její projevy jsou tak patrné už od dětství. Postupným zráním mozku může ADHD samovolně vymizet a bezpříznaková je v dospělosti až polovina diagnostikovaných dětí.

Jaké jsou projevy ADHD u dětí? A jak se projevuje v dospělosti?

Poruchy pozornosti s hyperaktivitou u dětí se projevují tendencí dítěte rychle měnit aktivitu, neschopností v klidu posedět, skákáním do řeči nebo vydáváním nejrůznějších zvuků, aniž by to samy vnímaly. Tyto hyperaktivní příznaky ADHD mají tendenci s věkem postupně slábnout. U dospělých se pak projevují spíš jako neklid, například při čekání ve frontě, překotností v komunikaci, horším ovládáním emocí či sníženou mírou frustrační tolerance. Poruchy pozornosti pak mají za následek častá selhávání v plánování a organizaci času, například problémy s dokončováním úkolů nebo s včasnými příchody. Časté bývá také zapomínání nebo zhoršená schopnost vnímat to, co druhý říká, což bývá okolím mylně vykládáno jako drzost u dětí nebo arogance u dospělých.

dítě skáče

Jak spolehlivě poznám ADHD u dítěte a u dospělého?

Jednoduchý a spolehlivý test ADHD bohužel neexistuje. Finální diagnóza je podmíněna řadou vyšetření, které nejčastěji zahrnují diagnostický rozhovor, sebeposuzovací škály, dotazníky či neuropsychologické testy. Také je potřeba vyloučit jiná onemocnění především z toho důvodu, aby mohla být v případě potřeby nastavena optimální medikace. Diagnózu stanovuje psychiatr nebo dětský psychiatr.

Jak se léčí ADHD?

Léčit ADHD ve své podstatě znamená zmírnit jeho příznaky. Univerzální lék, který by nemoc spolehlivě vyléčil, zatím není známý. Případné pokroky má ve svých rukou člověk sám, u dětí se spoléhá na vůli a odhodlání rodičů. Prvním krokem bývá úprava ve výchově a vzdělávání u dětí. Rodič více dohlíží nad režimem a aktivitami dítěte, pomocníkem je motivace a také přiměřené pochvaly. Děti s ADHD jsou citlivé na hodnocení své osoby, často se navíc v důsledku své nemoci setkávají spíše s kritikou a mohou podléhat představě, že jsou špatné nebo nedostatečné. U dospělých je to úprava pracovního prostředí tak, aby bylo více organizované, v rámci životního stylu pomáhá nastavení rutin a pravidelnosti. Významným pomocníkem je také psychoterapie, především pak kognitivně-behaviorální terapie (KBT). Podpůrně působí také léky, které předepisuje ošetřující psychiatr.

Jak mi může pomoci psychoterapie v léčbě ADHD?

Kognitivně-behaviorální terapie patří v léčbě ADHD k ověřeným pomocníkům. Dokážou totiž pomoci klientovi nahlédnout na vlastní myšlenkové procesy, které ve své zběsilosti často dokáží zkomplikovat život. Člověk postupně nahrazuje nefunkční přesvědčení za nová a tím mění i své chování. Ve stresové situaci pak například místo zmatkování dokáže vědomě zpomalit svou rychlou mysl do té míry, že se zaměří na jeden způsob řešení. Ušetří se tak výrazného emočního vypětí a pravděpodobně i čas a zvýší pocit vlastní kompetence. Kromě KBT jsou to i další terapeutické směry, které mají pozitivní vliv na kvalitu života člověka s ADHD. Ty pak nabízejí například nácvik komunikačních a sociálních dovedností, práci na sebepřijetí, sebevědomí či zvědomění pozitiv, které ADHD také do života přináší – kreativitu, schopnost hluboké koncentrace nebo rychlého uvažování.

Jak mi může s ADHD pomoci online psychoterapie?

Online psychoterapeut může být vaším trenérem i podporou při nastavování a dodržování rutiny. Právě pravidelností a řádem můžeme vyzrát na chaos, který často komplikuje život. Možná jste třeba rodičem dítěte s ADHD a hledáte podporu, porozumění nebo informace, které vám usnadní každodenní náročnou péči. Online se spojíte s odborníkem na dané téma, aniž byste absolvovali cestu ze svého domu nebo dlouze čekali na sjednání termínu sezení.

Otestujte se na ADHD

Následující dotazník může být použit jako výchozí bod, který vám pomůže rozpoznat příznaky ADHD u dospělých. Stačí odpovědět na 6 otázek a získáte odpověď, kterou můžete prodiskutovat se svým terapeutem, aby zvážil další postup.

Reálný příběh klienta a jak mu pomohla terapie:

„Do terapie mě přivedlo zoufalství z toho, že o cokoliv se v životě snažím, skončí někde na půl cesty. Nikdy nic nestíhám, i když mám pocit, že se skoro nezastavím. Po těch letech už jsem pochybovala sama o sobě. Co dělám špatně? Když jsem byla ještě svobodná, dalo se to omluvit mladickou rozevlátostí, ale jako mámě dvou synů se život proměnil ve skutečný chaos. Když jsem se dozvěděla o online psychoterapii, neváhala jsem ani chvilku. Díky svému terapeutovi jsem brzy přišla na to, že mě v jeden moment napadá tolik věcí, až ztrácím přehled o tom, čemu se věnovat dřív. Ať už to bylo organizování domácnosti nebo dlouhodobé plány. První, co mi pomohlo, bylo vědomé zklidnění za pomoci vedené relaxace. Později jsem se naučila své myšlenky vnímat jako jejich pozorovatel. Někdy se daří více, jindy méně. V obou případech vím, že na to nejsem sama.“

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení

© Hedepy s.r.o.
Pokud jste ve stavu ohrožení sebe nebo jiných osob, prosíme, neprodleně kontaktujte První linku psychické pomoci (telefonicky: 116 123). Naši psychoterapeuti nebo Hedepy s.r.o. nenese odpovědnost za váš zdravotní stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal