Oslavte Světový den duševního zdraví se slevou 300 kč na první sezení! Použijte kód: DENDUSEVNIHOZDRAVI

Vztek, hněv nebo agrese. Známe je všichni. Nejde to ani jinak, protože jsou součástí naší přirozenosti a normálního psychického vývoje. O to větším paradoxem je, jak jsou nepřijímané současnou společností.

Co je to vztek?

Vztek a agrese jsou emoce, které se od sebe liší intenzitou, s jakou je prožíváme. Agresivitu bychom přesněji popsali jako instinkt, vnitřní energii, která je nám vrozená a jejíž projevy jsou do značné míry ovlivněny prostředím, do kterého se narodíme.

Jak zvládáme vztek?

Abychom se naučili vztek zvládat, je dobré nejprve zjistit, co ho vyvolává. Naučte se ptát sami sebe. Pokud se váš vnitřní hlas brání a nechce odpovědět, vyhledejte pomoc odborníka, psychoterapeuta. Ten určitě osloví váš vnitřní hlas jednoduchými, ale účinnými otázkami. Příčina vašeho hněvu bude nakonec vaším pomocníkem při jeho ovládání.

Jak se správně zbavit vzteku?

Jakmile poznáte spouštěče, možná se vám podaří snížit pocit vnitřního napětí, který hněv doprovází. Jak ho však vyjádřit způsobem, který nevyžaduje jeho zadržování, a zároveň neublížit sobě ani druhým? Hněv, stejně jako každá jiná emoce, je rychlý a okamžitý, takže nám může pomoci vědomí, že netrvá věčně a že se brzy uklidníme.

Čeho se vyvarovat, pokud cítíte, že na vás přichází hněv?

Potlačování hněvu zvyšuje riziko, že nad ním dříve či později ztratíme kontrolu a on nakonec vybuchne. Pokud je potlačován dostatečně dlouho, může také způsobit zdravotní problémy. Nabízí se dát průchod svému hněvu, ale takovou formou, která přináší úlevu a neubližuje druhým, včetně vás samotných. Odborníci a psychoterapeuti vám mohou pomoci nastavit vlastní rituály k uvolnění hněvu.

Co jsou to záchvaty vzteku? A co dělat se vztekem u dětí?

Výbuchy vzteku jsou pravděpodobně důsledkem nahromaděné frustrace nebo stresu. Příčinou sklonu k záchvatům vzteku mohou být také genetické vlivy a vlivy prostředí, v němž žijeme nebo jsme žili jako děti. Pokud jste se již ocitli v začarovaném kruhu nekontrolovatelného vzteku, zpomalte a vraťte se v čase tam, kde to na vás začalo být trochu moc. Promluvte si s někým, kdo vám pomůže se zorientovat, ať už je to někdo blízký nebo online terapeut.

Míru vzteku u dětí ovlivňuje také genetika a prostředí (rodina). Pokud jsou záchvaty vzteku časté, obvykle se doporučuje komplexně fungující rodinná terapie, ideálně se všemi členy rodiny.

Jak může psychoterapie pomoci při léčbě agrese?

Pokud máte pocit, že vám vaše agrese způsobuje problémy a že vás příliš často ovládá hněv a vztek, je psychoterapie jednou z možností, jak to změnit. Především vám pomůže uvědomit si, k čemu váš hněv slouží a jakou roli ve vašem životě hraje. Dává do souvislosti důvody, proč právě tento styl chování převažuje nad jiným (pochopení). A vede vás k jiným způsobům zvládání stresových situací. Ty mohou zahrnovat rozvoj sebeuvědomění, komunikačních dovedností nebo asertivity.

Reálný příběh klienta a jak mu pomohla terapie:

"Kdy jsem si poprvé uvědomil, že musím se svým hněvem něco udělat? Tu noc, kdy si moje přítelkyně sbalila kufr a odešla. Upřímně řečeno, nepřekvapilo mě to. Nikdy jsem nebyl klidný, ale v posledních dnech jsem ani nepotřeboval záminku, abych se na ni obrátil.  Terapeut se ke mně choval přesně naopak, laskavě a chápavě. Díky němu jsem dokázala pochopit skutečné důvody svého hněvu. Můj problém spočívá v tom, že když mě něco rozčílí nebo mám v hlavě příliš mnoho myšlenek, dávám je najevo svým blízkým. Nedělám to schválně, prostě to tak je. Ale teď se to mění. Proto chci podpořit ostatní, kteří procházejí podobnými věcmi - se vztekem, prostě se s ním učí správně pracovat. Když jsem to zvládla já, zvládnete to i vy."

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení

© Hedepy s.r.o.
Pokud jste ve stavu ohrožení sebe nebo jiných osob, prosíme, neprodleně kontaktujte První linku psychické pomoci (telefonicky: 116 123). Naši psychoterapeuti nebo Hedepy s.r.o. nenese odpovědnost za váš zdravotní stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal