Pojďme si to říct na rovinu: život někdy umí být jeden velký chaos a stres a emoce se pak vezou jako na horské dráze. Znáte to taky? Tak přesně s tím vám dokáže pomoct journaling – jednoduchý způsob, jak přenést své myšlenky na papír (nebo na obrazovku) a začít tomu všemu dávat smysl. Psaní deníku vůbec není jen pro spisovatele ani na něj nepotřebujete hromadu času. Je pro všechny, kdo se chtějí cítit lépe, mít v životě jasněji a držet své duševní zdraví více pod kontrolou.

5 způsobů, jak vám journaling pomůže k duševní pohodě

1. Snižuje stres a úzkost

Někdy je tou nejlepší terapií dostat to z hlavy na papír. Když se cítíte zahlcení, vypsat se vám pomůže uvolnit napětí a uspořádat si myšlenky. Tím, že své starosti pojmenujete, už jste na půli cesty k jejich řešení.

2. Zlepšuje náladu a pomáhá zvládat emoce

Měli jste někdy den, kdy jste se cítili... úplně mimo? Psaní deníku vám pomůže zjistit proč. Zapisování toho dobrého i špatného vám vnese do života více jasnosti a ztracené rovnováhy. Když si navíc budete zapisovat, za co jste vděční, hned si o chlup zlepšíte náladu a posunete své myšlení pozitivnějším směrem.

3. Pomáhá se sebepoznáním

Čím více si píšete, tím více se o sobě dozvídáte. Journaling vám pomůže odhalit vzorce, pochopit spouštěče svých emocí a chování a zjistit, jak se vaše myšlenky a pocity vyvíjejí v čase. Je to jako mít přátelské zrcadlo, které vám ukáže části vašeho já, které možná tak úplně neznáte.

4. Zlepšuje vaši schopnost řešit problémy

Když o problému píšete, přestane vám v hlavě zmateně poletovat a začne dostávat konkrétní obrysy. Rozebírání vašich výzev a vymýšlení jejich řešení je o pořádný kus snazší, když je vidíte černé na bílém.

5. Pomáhá zpracovat emoce

Pokud vás pohltí náročné emoce, journaling je bezpečným prostorem, kde je můžete zpracovat. Je to způsob, jak vyjádřit, co se možná bojíte říct nahlas, a dostat se z toho, co vás tíží.

Psaní deníku

Jak začít se journalingem?

1. Nepřepalte start

Nemusíte napsat román. Pište, co vás napadne, i kdyby to měla být jen jedna nebo dvě věty. Jde o to se vyjádřit, ne zapůsobit.

2. Nastavte si rutinu

Zkuste si z psaní deníku udělat návyk. Pět minut před spaním nebo při popíjení ranní kávy – jak vám to bude příjemné.

3. Pomožte si otázkami

Nejste si jisti, o čem psát? Tyhle otázky vás navedou:

  • Co mě právě teď tíží?
  • Co dobrého se mi dnes přihodilo?
  • Jaká jedna věc mi neslouží a chci se jí zbavit?

4. Zapojte vděčnost

Psát si pravidelně, za co jste vděční, může úplně změnit váš pohled na svět. Je to jednoduché, ale opravdu silné. Úplně stačí pár bodů každý den.

5. Buďte k sobě upřímní

Váš deník je váš vlastní prostor, tak se nedržte nijak zpátky. Buďte upřímní a pište to, co opravdu cítíte.

6. Reflektujte a rozvíjejte se

Občas se ohlédněte za svými minulými záznamy a pozorujte svůj pokrok. Pomůže vám to rozpoznat vzorce, na kterých pak můžete pracovat. To vše je součástí vašeho růstu.

Začněte s journalingem snadno s aplikací Hedepy

Inspiroval vás journaling, ale nevíte, kde začít? S aplikací Hedepy stačí popadnout telefon a rovnou se do toho pustit. Otevřete aplikaci, vyberete si otázky, které vás provedou vlastními myšlenkami a emocemi, a můžete psát. Ať už začnete vděčností nebo se pustíte do hlubokého reflektování, určitě najdete něco, co s vámi zarezonuje.

Aplikace je navíc k dispozici ke stažení v App Store i Google Play. Ideální pro chvíle, kdy ze sebe potřebujete něco dostat, ať už jste právě kdekoli.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení

© Hedepy s.r.o.
Pokud jste ve stavu ohrožení sebe nebo jiných osob, prosíme, neprodleně kontaktujte První linku psychické pomoci (telefonicky: 116 123). Naši psychoterapeuti nebo Hedepy s.r.o. nenese odpovědnost za váš zdravotní stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal