Jak a proč mluvit s dětmi o homosexualitě

Jak a proč mluvit s dětmi o homosexualitě


Sdílet článek

Co naše děti ví o homosexualitě a jak s nimi o ní otevřeně mluvit? Seznámení našich dětí s tématy, jako je toto, je jednou z mnoha výzev, které před námi jako rodiči leží. Proto bychom vám rádi pomohli několika praktickými radami.

Zapomeňte na předsudky

Ačkoli možná máte na toto téma svůj názor, pokuste se dítěti předat spíše informace, na jejichž základě si může udělat názor vlastní. To pro něj bude přínosné i v ostatních oblastech života.

Můžete si přečíst i nějaké příběhy coming outů a proměn transgender osob, abyste více navnímali potřeby lidí z LGBT komunity a dokázali si představit, čím procházejí. Je skvělé, pokud dětem dokážete předat informace bez stereotypů a tak, aby toto téma nevnímali jako tabu.

Zjistěte, co už vaše dítě ví

Máme pocit, že naše děti o takových věcech nemohou nic vědět, že jsou na to ještě příliš malé, nebo že nemají nikoho z LGBT komunity ve svém okolí. V dnešní době ale často stačí jedno kliknutí na mobilu či počítači. Proto je také důležité zjistit, s jakými informacemi už se dítě setkalo, abyste věděli, zda je potřeba je uvést na pravou míru nebo mu je více vysvětlit.

Mluvte přirozeně a s respektem

Raději než monolog veďte se svým dítětem dialog a zkuste toto téma přirozeně začlenit do běžné konverzace, aby ho nevnímalo jako tabu. Pokud by se s touto otázkou někdy samo potýkalo, bude vědět, že je bezpečné o ní s vámi mluvit, což může být velmi důležité.

Diskuzi je určitě dobré přizpůsobit věku dítěte a podle toho ji i zjednodušovat.

Láska je láska

Je důležité, aby děti z vašeho projevu pochopily hlavně to, že homosexuální páry se nijak neliší od těch heterosexuálních, protože prožívají stejný cit jako všichni ostatní. A že je to tak v pořádku.

Mluvit s dětmi o těchto otázkách je důležité nejen proto, aby věděly, že je lidé běžně řeší, a nemusely se tak stydět vyjádřit své skutečné pocity, pokud to bude potřeba. Kromě toho tím ale také vychováváme tolerantní generaci, pro kterou nebude homosexualita tabu, a bude žít ve šťastnějším světě bez homofobní diskriminace.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna