Jak při léčbě neplodnosti nepropadat chmurám? Důležitá je psychická pohoda

Jak při léčbě neplodnosti nepropadat chmurám? Důležitá je psychická pohoda


Sdílet článek

Jakékoliv problémy zdravotního charakteru představují zátěž nejen pro tělo, ale také pro psychiku. Platí to samozřejmě i pro léčbu neplodnosti. Proto je důležité, aby si páry zachovaly pozitivní přístup a čistou hlavu. A když podpora blízkých nestačí, je zcela v pořádku obrátit se na odborníka.

Léčba neplodnosti může být během na dlouhou trať, který doprovázejí velká očekávání, emoce a nezřídka i zklamání. Páry, které se snaží o početí, proto často bývají ve stresu, který dopadá na jejich organismus i psychiku. Stres, nejistota a napětí pak mohou pokusy o otěhotnění ještě více komplikovat. Jedním z faktorů, které se podílejí na úspěchu léčby, je totiž i psychická pohoda budoucích rodičů.

Léčba může být velkou prověrkou vztahu

Nenaplněná touha po dítěti i samotná léčba neplodnosti, která hned nemusí být úspěšná, se může podepsat i na samotném vztahu mezi partnery. Páry obvykle podporují jejich blízcí, kteří s nimi jejich cestu za otěhotněním prožívají a drží jim palce. Ale to někdy nestačí. A i když jde o mimořádně křehké téma, je vhodné se v krizových momentech obrátit na odborníka – psychoterapeuta.

Ten v situaci není citově zainteresovaný a dokáže se na trápení svých klientů podívat s odstupem, ale přitom citlivě a s empatií. Psychoterapie sice nenabízí instantní řešení, ale v náročných chvílích může párům pomoct najít způsob, jak situaci přijmout, zaujmout vůči ní vhodný postoj a sladit svá očekávání.

Páry si s terapeutem mohou promluvit už před samotným zahájením léčby, aby s ním probrali své pocity, obavy nebo pochybnosti. Obrátit se na něj mohou i kdykoliv v jejím průběhu, když potřebují dodat psychickou podporu. A sezení jim pochopitelně může ulevit i ve chvíli, kdy čelí dílčím neúspěchům nebo komplikacím v léčbě.

partneři se drží za ruce

Terapie, která je dostupná odkudkoliv

V dnešní době není nutné za psychoterapeutem docházet osobně. Sezení s terapeutem může proběhnout online na zabezpečené platformě, která zajišťuje naprostou diskrétnost. Díky tomu už není třeba týdny čekat na volný termín, protože terapeut je k dispozici velmi rychle, třeba už druhý den.

Online sezení může proběhnout odkudkoliv – nejen z domova, kde se lidé cítí bezpečně a pohodlně, ale třeba i z nemocničního pokoje. Kromě toho odpadá i řešení toho, co si na sezení obléknout, klient zkrátka zůstane v oblečení, ve kterém se cítí dobře. Online sezení navíc nevyžaduje žádné přesuny, takže šetří nejen čas, ale i energii, která je pro léčbu důležitá.

Výhodou toho, že klient s terapeutem komunikuje skrze monitor počítače nebo displej chytrého telefonu, je také to, že je tak snadnější otevřít témata, o kterých může být těžké mluvit při osobním rozhovoru. I když sezení probíhá tváří v tvář, online spojení zajišťuje určitý odstup, který se v některých náročných momentech může hodit.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna