V dětství jsme na hřišti během pár minut uzavřeli přátelství na život a na smrt, v dospělosti už to jde nějak ztuha. Chodit pořád mezi nové lidi a hledat způsob, jak začít konverzaci, je zvlášť pro introverty skoro noční můrou.

Bez toho to sice tak úplně nepůjde, máme pro vás ale spoustu praktických tipů, díky kterým to zvládnete. Dříve nebo později pak narazíte na někoho, s kým si opravdu rozumíte.

Přátelstvím k pevnému zdraví

Potřebujete nejdřív trochu motivace? Podle dat má přátelství vliv na naše fyzické zdraví a dlouhověkost. Vědci ho spojili s nižším srdečním tlakem, zánětlivostí nebo cukrovkou. Podle dlouhodobé studie Harvardu je přátelství dokonce klíčovým faktorem pocitu štěstí. Rodina je nesmírně důležitá, není ale dobré se upínat pouze na ni.

Je naprosto normální, že se po 25. roku věku přátelství rozpadají. Zakládáme rodiny, budujeme kariéry a volného času je míň a míň. Vůbec to neznamená, že jste „divní“, a rozhodně si nemusíte nic vyčítat. Dospělí lidé mají průměrně 3–5 blízkých přátel. Jako introverti jich můžete mít méně. Pokud se tak cítíte dobře, není na tom nic špatného. Jestli si ale připadáte osamělí, je čas jít novým přátelstvím naproti. Ukážeme vám jak.

přátelé

7 praktických tipů, kde najít přátele

Připadá vám, že potkáváte pořád ty stejné lidi? Zkuste vyrazit na některá z těchto míst:

 • Práce – jasně, do práce chodíte pořát. Znáte ale lidi i mimo váš nejbližší tým? O patro výš možná sedí ještě spousta lidí. Bavte se na pracovních akcích nebo třeba v kuchyňce s lidmi, které ještě neznáte.
 • Kurzy a workshopy – oprašte angličtinu, přihlaste se na hodiny tance, malování, vaření. Určitě najdete něco, v čem byste se rádi zdokonalili. Především na dlouhodobějších kurzech budete mít příležitost se opravdu poznat.
 • Dobrovolnictví – možností je tolik! Můžete pracovat s dětmi, starat se o opuštěná zvířata nebo pomáhat v přírodě. Klidně ale můžete nějaké organizaci taky nabídnout pomoc ve svém oboru. Hned se tak stanete součástí týmu.
 • Skupinové sporty a rekreační aktivity – skrze facebookové skupiny určitě najdete partu lidí, která chodí společně na volejbal, víkendové výšlapy do hor nebo trénuje ve venkovním fitku. Lidí, kteří hledají parťáka na sport, je spousta.
 • Pracovní networking – podívejte se po nějaké zajímavé pracovní akci nebo se přihlaste do skupinového mentoringu.
 • Pořiďte si psa nebo kočku – teda jen pokud po nich opravdu toužíte. Na cvičáku a výstavách potkáte spoustu zajímavých lidí.
 • Co oprášit stará přátelství? – možná jste ve škole měli super kamaráda, po maturitě nebo státnicích ale přišly nové povinnosti a vaše cesty se pomalu rozešly. Jestli o přátelství stojíte, zkuste mu napsat a pozvat ho na kávu. Nic na tom není.

Hlavně choďte mezi lidi a buďte trpěliví

Ne každého, koho oslovíte, si musíte hned pustit do života. S čím více lidmi se ale seznámíte, tím větší máte šanci, že si s někým opravdu padnete do oka. Potkat se navíc můžete za úplně nečekaných situací. Proto se nebojte říkat ANO i na pozvání, u kterých hned neskáčete nadšením. Nikdy nevíte, na koho natrefíte.

Myslete na to, že vybudovat hlubší přátelství chce čas. Vědci spočítali, že se ze známého stane kamarád až po nějakých 164 společně strávených hodinách.

Hiking.jpg

Jak na lidi lépe působit, aby se s vámi chtěli bavit?

Už víte, kam jít, abyste se seznámili s novými lidmi. Možná ale máte pocit, že se s vámi nikdo moc nechce bavit. Někdy totiž nevědomě vysíláme signály, kvůli kterým vypadáme nedostupně. První dojem je důležitý.

Nejde vůbec o to se měnit, ale držet se pár psychologických tipů, díky kterým se lidi ve vaší společnosti budou cítit dobře.

 • V první řadě je důležité se usmívat. Banální věc, na kterou ale často zapomínáme a bezděky se mračíme.
 • Nekřižte ruce, ale raději ukazujte dlaně. Hlavně při rozhovoru. Budete působit otevřeně a upřímně.
 • Když s někým mluvíte, dívejte se mu zpříma do očí. Můžete se i mírně naklonit vpřed, abyste dali najevo, že opravdu posloucháte.

meeting_2.png

Pro neverbální komunikaci to bude stačit. Teď se pojďme podívat, jak navázat rozhovor, abyste ho udrželi déle než pár vět:

 • Začínat hned svým představením nebo obligátním „Jak se máš?” není nejlepší start. Zkuste to nenuceně k tématu. Např. „Rozuměla si tomu úkolu? Nějak mi to uniklo.” Pak můžete pochválit třeba hezké tenisky a zeptat se, odkud je má. Stačí pár milých vět a už se začnete bavit.
 • Dávejte otevřené otázky, aby na ně nebyla jen jednoduchá odpověď ANO/NE.
 • Snažte se zapamatovat si jména a často je v hovoru používejte. Z psychologického pohledu naše jméno rádi slyšíme. Naopak když ho někdo zapomene nebo zkomolí, hned je nám méně sympatičtější.
 • Nechte druhému prostor pro mluvení a neskákejte mu do řeči. Upřímně se o něj zajímejte a poslouchejte.
 • Nesdílejte hned ze začátku příliš osobní věci. Detaily rozvodu, hádka s rodiči nebo jakékoliv intimnosti nejsou to pravé pro první, ani druhý rozhovor.
 • Nesnažte se být perfektní, ale naopak ukažte své chyby a zranitelnost. Lidi, kteří jsou dokonalí a nemají žádné viditelné chyby, přirozeně nemáme rádi. Jen velmi těžko si k nim najdeme cestu.

Ještě více podobných tipů najdete v zajímavé knížce Jak získávat přátele a působit na lidi, která je už několik desetiletí bestsellerem.

Je čas ho/ji pozvat mimo společnou bublinu

Už se vídáte na akcích, v zájmových klubech nebo třeba na kurzu. Jak ho nebo ji ale někam pozvat, aby to vypadalo přirozeně a necítili jste se hloupě? Zkuste to třeba takhle:

 • „Dal/a bych si kafe. Znám tady kousek skvělou kavárnu. Nechceš jít taky?”
 • „Hrozně bych chtěl/a vidět film XY, ale nikoho z přátel tohle téma moc nebere. Nechtěl/a bys jít?” (Ideálně když je to k vašemu společnému tématu.)
 • „O víkendu jsem plánovala jít na squash, ale kamarád/kamarádka onemocněla a nemůže jít. Nechtěl/a by sis zahrát?” (Vyberte párový sport, který víte, že hraje.)
 • „O víkendu beru Tomáška do zábavního parku, nechtěli byste jít s námi? Kluci by si mohli pohrát.” (Pro maminky s malými dětmi.)

non verbal_2.png

Pokud jste introverti, je to náročný úkol. Naprosto vám rozumíme. Jestli ale toužíte po nových přátelích, je potřeba se seznamovat s novými lidmi a občas i začít mluvit první.

Možná vám připadá, že je to opravdu nad vaše síly a přestože se cítíte osamělí, mezi lidmi vás přepadá úzkost. Pokyvujete hlavou? Pak popřemýšlejte o terapii s odborníkem.  Sociální úzkost je téma, které se těžko řeší svépomocí. Přátele si může najít opravdu každý. I vy.

V Hedepy nabízíme terapie online, pohodlně z domova. Stačí vyplnit test, na základě kterého vám doporučíme tři nejvhodnější terapeuty. Nemusíte na to být sami.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna