Trápí vás, nebo někoho ve vašem okolí myšlenky na sebevraždu? Pak je skvělé, že jste tady, a čtěte prosím dál. Existuje cesta ven. Poradíme vám, co v obou těchto situacích dělat.
I když teď možná prožíváte silnou bolest, která se zdá nesnesitelná, vždy existuje cesta ven. Můžete se naučit, jak myšlenky na sebevraždu zvládat a bolest překonat. Je ale důležité o tom někomu říct a nebýt na to sám. Vždy jsou tady lidé, kteří by vám rádi pomohli.
Jestli jste si ublížili nebo o tom právě teď uvažujete, na nic nečekejte a zavolejte na linku 112. Nebo zajděte za nejbližším člověkem a požádejte ho, aby zavolal za vás.
Neznamená to, že jste slabí. Jen teď prožíváte více bolesti, než dokážete zvládnout. Tak to ale nebude napořád. Vaše emoce se neustále mění. Za týden se můžete cítit zase jinak. Je to ve vašich rukou, jen potřebujete pomoc někoho zkušeného, kdo vás nasměruje na cestu ven.
Když je vám nejhůř, nezůstávejte sami. Jestli je doma někdo s vámi, běžte za ním a řekněte, že vám není dobře. Pokud jste o samotě, zavolejte někomu blízkému. Nemusíte hned říkat, že vás přepadly sebevražedné myšlenky.
Zkuste říct například:
Víme, že se teď cítíte osamocení. Nejspíš vás negativní emoce pohltily natolik, že jste se uzavřeli do sebe a omezili kontakt s okolím. Nikdo by vás přece nepochopil.
Je pravda, že pochopit, čím si procházíte, není pro ostatní snadné. To ale neznamená, že vám nechtějí nebo nedokážou pomoct. Už samotné sdílení zmírňuje bolest.
Myšlenky na sebevraždu bývají nejčastěji výsledkem hluboké deprese, která se dá léčit. I když se vám v životě stalo něco, s čím se teď nedokážete vyrovnat, existuje způsob, jak to překonat a jít dál. Podle průzkumu mělo sebevražedné myšlenky až 9 % Čechů. Naprostá většina z nich je ale překonala.
Máte pocit, že by si někdo z vašich blízkých mohl ublížit? Možná ale váháte s otevřením tak hlubokého tématu. Co kdybyste se mýlili a svými otázkami k tomu nejhoršímu pobídli?
Je přirozené, že nevíte, jak reagovat. Mluvit je ale vždy lepší než mlčet. Věřte své intuici a varovné signály berte vážně. Nemusíte se bát, že byste svými otázkami nabádali k jednání. Nemyslete teď ani na to, že byste mohli blízkého naštvat. Pokud máte pocit, že něco není v pořádku, váš zájem může jedině pomoct. Bezpečí je vždy na prvním místě.
Někdo o sebevražedných myšlenkách mluví, někdy ale můžou být varovné signály sebevraždy méně rozpoznatelné. Možná:
Je dost možné, že váš blízký po pomoci touží, ale bojí se si o ni říct. Bojí se reakce okolí. Potřebuje někoho zvenčí, kdo téma otevře a ukáže mu, že se svými myšlenkami nemusí bojovat sám.
Najděte vhodnou situaci, kdy jste sami na bezpečném místě, a ptejte se. Zjistěte nejdříve, jak se cítí:
Pak pokládejte přímé otázky:
Poslední otázka je důležitá, protože jestli už má plán, je potřeba zpozornět a vyhledat pomoc co nejdříve. Pokud máte pocit, že by si mohl váš blízký bezprostředně ublížit, nenechávejte ho samotného a zavolejte na linku první psychické pomoci 116 123.
Pokud se vám o svých sebevražedných myšlenkách někdo svěří sám, hlavně zachovejte klid a nedávejte najevo zděšení. Berte ho vážně, naslouchejte a projevte podporu. Zjistěte, jestli je ohrožení bezprostřední.
I když možná není v bezprostředním nebezpečí, myšlenky na sebevraždu jsou důsledkem vážných problémů, které se musí řešit.
Co dělat?
V neposlední řadě zajistěte pomoc i pro sebe. Je úžasné, že se snažíte pomoct, myslete ale i na své vlastní duševní zdraví. Vypořádat se s takovou situací vám pomůže psychoterapie. S odborníkem celou situaci proberete, poradí vám, co můžete ještě udělat, a hlavně jak to celé zvládnout. Možná právě vaše vlastní zkušenost s terapií přiměje blízkého vyhledat odbornou pomoc.
V Hedepy nabízíme terapie online a své první sezení můžete mít už zítra. Stačí si vybrat z více než 150 certifikovaných terapeutů.