Nový rok symbolizuje nové začátky. I proto ho řada lidí vnímá jako příležitost pro změny, které jim zlepší život. Nemusí jít jen o aktivity, které se týkají fyzického zdraví, velmi důležitá je také psychická pohoda. A právě té můžeme dosáhnout díky terapii.
Ještě nedávno si lidé to, že chodí na terapii, nechávali spíše pro sebe. Doba se ale mění a o duševním zdraví se dnes mluví daleko otevřeněji. A to, že někdo vyhledá pomoc terapeuta, vůbec neznamená, že musí trpět nějakým závažným duševním onemocněním. Možná si chce jen srovnat myšlenky a probrat své pocity s nezaujatým člověkem, který ho nebude nijak soudit.
Terapie může být velmi užitečná při řešení problémů, jako jsou úzkosti, deprese, syndrom vyhoření nebo životní i vztahové krize. Stejně dobře funguje jako součást osobního rozvoje, kdy na sobě chceme pracovat, ale nejsme si jistí, kde začít. Terapeut se může stát naší oporou při velkých životních změnách, stejně tak nás ale provede i každodenními a zdánlivě banálními problémy, kterým čelíme.
Rádi říkáme, že pokud máte dojem, že by vám terapie mohla z jakéhokoliv důvodu prospět, bude to velmi pravděpodobně pravda 🙂. Žádný problém není pro terapeuta příliš malý, stačí, že cítíte, že byste uvítali, kdyby vám s ním někdo pomohl. Nemusíte ani úplně přesně vědět, co vás vlastně trápí, i s takovým odhalením dokáže terapeut pomoci. A vypátrat zdroj naší nespokojenosti je vždycky hodně užitečné.
Pokud tedy máte pocit, že by terapie stála za zkoušku, podívejte se po vhodném terapeutovi. Můžete vyzkoušet náš test, který vám nabídne tři terapeuty, kteří jsou pro vás nejvhodnější na základě vašich představ. Kromě toho si samozřejmě můžete projít profily terapeutů sami. Nebo se zkuste zeptat svých blízkých, o kterých víte, že na terapii chodí. Získáte tak osobní doporučení, které vám usnadní rozhodování.
Výběr terapeuta je opravdu velmi důležitý. Jde totiž o člověka, se kterým budete sdílet citlivé informace a niterné pocity – proto je nutné, aby vám sedl nejen jako odborník, ale také lidsky. Že to tak není, zjistíte pravděpodobně velmi brzy. Pokud to na první pokus nevyjde, nevzdávejte to a hledejte dál, úspěch terapie ve velké míře záleží právě na tom, že si vyberete správně.
Díky moderním technologiím se s terapeutem nemusíte setkávat fyzicky, ale pohodlně na online sezeních. Ta fungují stejně jako klasická setkání, jen od vás nevyžadují cestování nebo zdlouhavé čekání. Jednoduše si na základě profilu vyberete terapeuta, který je vám sympatický, a poté si s ním domluvíte online schůzku. Veškerá komunikace mezi vámi a terapeutem zůstává díky pečlivému zabezpečení online platformy naprosto důvěrná.
Na prvním sezení se vám terapeut stručně představí a zeptá se vás, s čím k němu přicházíte, co vás aktuálně trápí nebo co od jeho pomoci očekáváte. Je na vás, kolik informací mu v úvodu sdělíte, důležité je, abyste se cítili bezpečně. Počítejte s tím, že budete pravděpodobně mluvit mnohem více než terapeut, tak je to naprosto v pořádku.
Někdy je téma, na které se společně zaměříte, od začátku zjevné a už během prvního setkání se začne rozvíjet, jindy klient přichází s poměrně komplexní problematikou, kterou nedokáže přesně pojmenovat, a terapeut se na začátku potřebuje spíše zorientovat. V závislosti na terapeutickém směru se terapeuti mohou ptát na historii potíží, rodinné zázemí a další otázky.
Protože na terapii vstupujete hluboko do svého nitra, může se stát, že pro vás sezení budou v některých chvílích emočně náročná. Zkušený terapeut ale ví, co dělá, a pozná hranici, za kterou už se nepouštět. Proto terapeuta vnímejte jako svého průvodce, ne jako někoho, koho těší ptát se vás na nepříjemné věci. Jedině tak můžete objevit podstatu svých problémů a přijít na to, jak se cítit lépe.