Každý den probíráme naše milostné nebo rodinné vztahy, co ale takový vztah s terapeutem? Jestli chodíte na terapii, určitě se vyplatí mu věnovat pozornost. Na úspěch vaší cesty za psychickou pohodou má totiž obrovský vliv. Podíváme se na to, jak poznat, jestli je váš terapeut ten pravý, a co dělat, když to napoprvé nevyšlo.

Vybrat správného terapeuta je polovinou úspěchu

Než se odhodláme k tak velkému kroku, jako je objednání na první terapii, přirozeně pochybujeme o tom, jestli nám vůbec pomůže. Klíčovou roli v tom, jestli přinese výsledky, přitom hraje náš vztah s terapeutem. A teď nejde ani tak o to, jak moc je terapeut ve své práci dobrý, ale jestli si zkrátka sednete. Jednoduše jako lidi, ale taky způsobem jeho práce.

výběr terapeuta online

Už Sigmund Freud v roce 1913 mluvil o tom, že vztah mezi terapeutem a klientem je pro úspěšnou léčbu klíčový. A od té doby to potvrdilo hned několik studií. 50 % příznivých účinků psychoterapie má na svědomí náš vztah s terapeutem.

Jak poznat, jestli je váš terapeut „ten pravý”?

Dejte jednoduše na svůj pocit. Tohle jsou dobré znaky toho, že je váš vztah s terapeutem na správné vlně:

  • Dokážete se při terapii uvolnit a mluvit i o náročných tématech.
  • Máte k terapeutovi maximální důvěru.
  • Cítíte k němu a jeho práci respekt.
  • Dokáže vás motivovat.
  • Cítíte z něj upřímný zájem.
  • Vzájemně jste se dohodli na cílech terapie a za těmi spolu kráčíte.

Co dělat, když to není ono?

I to se může stát. Terapeuti jsou pořád lidi a není možné si vždy sednout s každým. Jestli máte pocit, že to není ono, nebojte se terapeuta vyměnit. Nebudete první ani poslední a každý profesionál to pochopí.

Nejdůležitější je, abyste se při terapii cítili dobře. Musí pro vás být důvěrným a bezpečným prostředím, kde se nebojíte mluvit o svých nejhlubších pocitech a životních zkušenostech. Jedině tak vám může opravdu pomoct.

Podle čeho terapeuta vybrat, aby to klaplo?

Chystáte se hledat terapeuta a chcete na to jít připravení? Tady jsou čtyři kritéria, na která se zaměřit, abyste měli co největší šanci, že to klapne.

Osobní sympatie

Ty jsou startovní čárou kvalitního vztahu. Jak ale poznat, jestli vám terapeut bude sympatický, když jste ho ještě neměli možnost potkat? Podle fotky to jde jen stěží. Proto u nás v Hedepy natáčíme s každým terapeutem videomedailonek, kde se vám sám představí a popíše svou práci.

online terapie na notebooku

Osvědčení a reference

Dejte si taky pozor, aby měl terapeut potřebné vzdělání a praxi. Na internetu občas narazíte na samozvané odborníky, kteří ho bohužel nemají, a tak s vámi nemůžou kvalitně pracovat. V Hedepy už jsme všechny terapeuty prověřili za vás a na jejich profilech najdete veškeré informace o absolvovaném vzdělání.

Skvělým orientačním bodem jsou i reference klientů. Uvidíte, co v práci terapeuta vyzdvihují a jestli je to právě to, co je důležité i pro vás. Zeptat se můžete i svých blízkých, jestli s terapií nemají zkušenost. Možná by vám někoho ověřeného mohli sami doporučit.

Témata, na která se terapeut zaměřuje

Každý psychoterapeut se specializuje na určitá témata nebo má alespoň taková, která jsou mu bližší. Může k nim mít i dodatečný specializovaný trénink. Někdo se zaměřuje na deprese a úzkostné stavy, jiný na sebevědomí a sebepojetí, traumata nebo třeba závislosti.

Kromě individuální psychoterapie můžete chodit i na párovou terapii s partnerem nebo domluvit terapii pro své náctileté dítě. Případně je možné jít na terapii také jako rodina. Stačí si vybrat terapeuta, který se zabývá rodinnými tématy, a dát mu vědět předem.

párová terapie

Způsob, jakým pracuje

Existují různé druhy terapií, od kterých se odvíjí metody, se kterými terapeut pracuje. Toto jsou čtyři nejčastější:

  • Existenciální terapie – zpracovává témata jako smysl života, svoboda, zodpovědnost, stárnutí, smrt nebo osamělost. Pomůže vám překonat frustrace a strachy.
  • Gestalt terapie – zaměřuje se na osobní odpovědnost a prožívání přítomného okamžiku. Terapeut vám pomůže porozumět vlastním pocitům, emocím a potřebám. Lépe poznáte sebe sama a naučíte se respektovat svoje potřeby.
  • Psychoanalýza a hlubinná nebo regresní terapie – soustředí se na práci s nevědomím a minulostí, která ovlivňuje váš současný život. Skvěle funguje například při řešení traumat, někdy ale nemusíte ani vědět, že vaše problémy pramení v minulosti.
  • Kognitivně behaviorální terapie – využívá se hlavně při fobiích, úzkostech nebo depresích. Pracuje s myslí tak, abychom dokázali vědomě změnit naše chování v reakci na podněty.

Jestli si nevíte rady, která metoda by vám sedla, žádný strach. Každý terapeut jich zpravidla ovládá více a poradí si. Orientujte se hlavně podle tématu, kterému se chcete věnovat.

Je všechno, co řeknu terapeutovi, soukromé?

Psychoterapeut je vázán etickými pravidly psychoterapeutické profese, kdy jednou z hlavních etických zásad EAP (Evropská asociace pro psychoterapii) je princip důvěrnosti, kdy je primární povinností psychoterapeutů respektovat důvěrnost informací získaných od klientů během terapeutické práce. Psychoterapeuti jsou zavázáni tyto informace nesdělovat nikomu dalšímu bez souhlasu dané osoby a zároveň jsou povinni zajistit bezpečné uložení veškerých informací o klientovi.

Může to vyjít napoprvé, ale taky nemusí

Někdy už po prvním setkání víte, že jste na správném místě, jindy tápete. Je normální, že si na terapeuta musíte zvyknout a vybudovat si k němu důvěru. Přece jen se mu svěřujete se svými nejosobnějšími pocity a životními událostmi. Pokud nemáte po prvním sezení vyloženě nepříjemný pocit a něco jste si z něj odnesli, vyplatí se dát tomu ještě alespoň jednu šanci. Pokud se ale ani po třech sezeních necítíte příjemně, bude lepší porozhlédnout se znovu.

Mohu psychoterapeuta změnit?

Ano, terapeuta změnit můžete. Občas je potřeba vyzkoušet více přístupů, než člověk zjistí, co mu opravdu sedí. Nemusíte nikomu nic vysvětlovat, prostě si jen rezervujete sezení s někým jiným. Váš psychoterapeut se o tom nedozví, takže kdybyste se k němu pak chtěli vrátit, na nic se vás ptát nebude.

V Hedepy se vám snažíme hledání terapeuta co nejvíce usnadnit. Proto jsme pro vás vytvořili pětiminutový dotazník, na základě kterého vám doporučíme tři nejvhodnější terapeuty. Každý z nich má pak podrobný profil s medailonekem, kde ho blíže poznáte.

Najdete u nás už přes 100 ověřených terapeutů. Určitě je tak mezi nimi i ten pravý pro vás. Až budete mít vybráno, objednáte se snadno pomocí rezervačního kalendáře. Na svou první online terapii se můžete připojit už během pár minut.

A co když to náhodou nevyjde a s první terapií nebudete spokojení? Vrátíme vám peníze.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna