Každý den probíráme naše milostné nebo rodinné vztahy, co ale takový vztah s terapeutem? Jestli chodíte na terapii, určitě se vyplatí mu věnovat pozornost. Na úspěch vaší cesty za psychickou pohodou má totiž obrovský vliv. Podíváme se na to, jak poznat, jestli je váš terapeut ten pravý, a co dělat, když to napoprvé nevyšlo.
Než se odhodláme k tak velkému kroku, jako je objednání na první terapii, přirozeně pochybujeme o tom, jestli nám vůbec pomůže. Klíčovou roli v tom, jestli přinese výsledky, přitom hraje náš vztah s terapeutem. A teď nejde ani tak o to, jak moc je terapeut ve své práci dobrý, ale jestli si zkrátka sednete. Jednoduše jako lidi, ale taky způsobem jeho práce.
Už Sigmund Freud v roce 1913 mluvil o tom, že vztah mezi terapeutem a klientem je pro úspěšnou léčbu klíčový. A od té doby to potvrdilo hned několik studií. Až 50 % příznivých účinků psychoterapie má na svědomí náš vztah s terapeutem.
Dejte jednoduše na svůj pocit. Tohle jsou dobré znaky toho, že je váš vztah s terapeutem na správné vlně:
I to se může stát. Terapeuti jsou pořád lidi a není možné si vždy sednout s každým. Jestli máte pocit, že to není ono, nebojte se terapeuta vyměnit. Nebudete první ani poslední a každý profesionál to pochopí.
Nejdůležitější je, abyste se při terapii cítili dobře. Musí pro vás být důvěrným a bezpečným prostředím, kde se nebojíte mluvit o svých nejhlubších pocitech a životních zkušenostech. Jedině tak vám může opravdu pomoct.
Chystáte se hledat terapeuta a chcete na to jít připravení? Tady jsou čtyři kritéria, na která se zaměřit, abyste měli co největší šanci, že to klapne.
Ty jsou startovní čárou kvalitního vztahu. Jak ale poznat, jestli vám terapeut bude sympatický, když jste ho ještě neměli možnost potkat? Podle fotky to jde jen stěží. Proto u nás v Hedepy natáčíme s každým terapeutem videomedailonek, kde se vám sám představí a popíše svou práci.
Dejte si taky pozor, aby měl terapeut potřebné vzdělání a praxi. Na internetu občas narazíte na samozvané odborníky, kteří ho bohužel nemají, a tak s vámi nemůžou kvalitně pracovat. V Hedepy už jsme všechny terapeuty prověřili za vás a na jejich profilech najdete veškeré informace o absolvovaném vzdělání.
Skvělým orientačním bodem jsou i reference klientů. Uvidíte, co v práci terapeuta vyzdvihují a jestli je to právě to, co je důležité i pro vás. Zeptat se můžete i svých blízkých, jestli s terapií nemají zkušenost. Možná by vám někoho ověřeného mohli sami doporučit.
Každý psychoterapeut se specializuje na určitá témata nebo má alespoň taková, která jsou mu bližší. Může k nim mít i dodatečný specializovaný trénink. Někdo se zaměřuje na deprese a úzkostné stavy, jiný na sebevědomí a sebepojetí, traumata nebo třeba závislosti.
Kromě individuální psychoterapie můžete chodit i na párovou terapii s partnerem nebo domluvit terapii pro své náctileté dítě. Případně je možné jít na terapii také jako rodina. Stačí si vybrat terapeuta, který se zabývá rodinnými tématy, a dát mu vědět předem.
Existují různé druhy terapií, od kterých se odvíjí metody, se kterými terapeut pracuje. Toto jsou čtyři nejčastější:
Jestli si nevíte rady, která metoda by vám sedla, žádný strach. Každý terapeut jich zpravidla ovládá více a poradí si. Orientujte se hlavně podle tématu, kterému se chcete věnovat.
Psychoterapeut je vázán etickými pravidly psychoterapeutické profese, kdy jednou z hlavních etických zásad EAP (Evropská asociace pro psychoterapii) je princip důvěrnosti, kdy je primární povinností psychoterapeutů respektovat důvěrnost informací získaných od klientů během terapeutické práce. Psychoterapeuti jsou zavázáni tyto informace nesdělovat nikomu dalšímu bez souhlasu dané osoby a zároveň jsou povinni zajistit bezpečné uložení veškerých informací o klientovi.
Někdy už po prvním setkání víte, že jste na správném místě, jindy tápete. Je normální, že si na terapeuta musíte zvyknout a vybudovat si k němu důvěru. Přece jen se mu svěřujete se svými nejosobnějšími pocity a životními událostmi. Pokud nemáte po prvním sezení vyloženě nepříjemný pocit a něco jste si z něj odnesli, vyplatí se dát tomu ještě alespoň jednu šanci. Pokud se ale ani po třech sezeních necítíte příjemně, bude lepší porozhlédnout se znovu.
Ano, terapeuta změnit můžete. Občas je potřeba vyzkoušet více přístupů, než člověk zjistí, co mu opravdu sedí. Nemusíte nikomu nic vysvětlovat, prostě si jen rezervujete sezení s někým jiným. Váš psychoterapeut se o tom nedozví, takže kdybyste se k němu pak chtěli vrátit, na nic se vás ptát nebude.
V Hedepy se vám snažíme hledání terapeuta co nejvíce usnadnit. Proto jsme pro vás vytvořili pětiminutový dotazník, na základě kterého vám doporučíme tři nejvhodnější terapeuty. Každý z nich má pak podrobný profil s medailonekem, kde ho blíže poznáte.
Najdete u nás už přes 100 ověřených terapeutů. Určitě je tak mezi nimi i ten pravý pro vás. Až budete mít vybráno, objednáte se snadno pomocí rezervačního kalendáře. Na svou první online terapii se můžete připojit už během pár minut.
A co když to náhodou nevyjde a s první terapií nebudete spokojení? Vrátíme vám peníze.