Pro psychoterapii, která má mít pozitivní vliv na vaše zdraví v jeho nejširším smyslu, je zásadní psychoterapeutický vztah.

Je to hlavně to, jak se cítíte během sezení nebo po něm, jestli cítíte důvěru v člověka, který sedí naproti vám, a zda se v jeho přítomnosti můžete projevovat otevřeně. Nápovědou pro vás může být pocit, sympatie nebo první dojem, nechte se jimi vést. Abychom vám ulehčili tento první krok co možná nejvíce, připravili jsme pro vás v Hedepy videomedailonky, ve kterých se vám naši terapeuti představí osobně.

Je psychoterapie vhodná, i pokud mě vyloženě nic konkrétního netrápí?

Rozhodně ano. Nemusíte mít konkrétní důvod pro návštěvu terapeuta. Duševní zdraví je stejně důležité jako fyzické zdraví. Stejně jako když se cítíme fyzicky nemocní, můžeme se cítit i psychicky nemocní. Můžeme mít pocit, že s námi není něco v pořádku, ale nemůžeme to přesně pojmenovat.

Jaké mohou nastat situace?

  • špatně snášíme období po rozchodu s partnerem
  • dlouhodobě se necítíme dobře
  • dostáváme se neustále do konfliktů
  • naše mysl říká, že by všechno mělo být v pořádku, nic konkrétního se neděje, ale stejně se necítíme šťastní

Tyto situace mohou výrazně ovlivnit náš život. Můžeme se v nich cítit ztraceni, bezmocní, nebo izolovaní. Psychoterapeut vám může pomoci porozumět svým pocitům, pojmenovat je a najít způsoby, jak se s nimi vyrovnat. Psychoterapie totiž nemusí být jen lékem na naše trápení a problémy, může totiž stejně podpořit náš osobnostní rozvoj. Pokud byste rádi rozvinuli svůj vlastní potenciál, je pro vás psychoterapie ideální možností.

Co dalšího mi pomůže při výběru terapeuta?

Existuje magická a zároveň prostá otázka, která vám může pomoci se zorientovat, položte si ji právě teď: Co od psychoterapie vlastně čekám? Možná je vaší odpovědí cítit se celkově zdravě, zase klidně spát nebo najít partnera pro život. Ať už je jakákoliv, můžete porovnat vaši odpověď s tématy, která jsme pro vás přehledně vypsali pod profil každého z našich terapeutů. Berte to ale pouze jako nápovědu. Podmínkou k výběru psychoterapeuta totiž není umět si na tuto otázku odpovědět, je pouze pomocným vodítkem, které vám může dopomoci k rozhodnutí při výběru. Připravili jsme podrobné shrnutí, jak najít vhodného terapeuta.

Jak důležitý je pro správný výběr terapeuta jeho psychoterapeutický přístup?

Je dobrým zvykem každého psychoterapeuta uvádět informaci ohledně toho, v jakém psychoterapeutickém směru absolvoval svůj výcvik. Tento standard ctíme i u nás v Hedepy. V profilu našich terapeutů tak můžete narazit na psychodynamický směr, Gestalt psychoterapeuty, systemický přístup a řadu dalších terapeutických směrů. Pokud je tedy pro vás tato informace důležitá, máte možnost si vybrat svého psychoterapeuta podle vašich preferencí. Každý terapeutický směr má svá specifika. Pokud ale netušíte, co si pod zmíněnými pojmy představit, je to naprosto v pořádku. Zůstaňte věrni své intuici nebo svého psychoterapeuta vybírejte podle jiných kritérií. Z našich zkušeností víme, že pro kvalitní terapii bude významnější nežli terapeutický směr právě kvalita vztahu mezi vámi a vaším psychoterapeutem.

Co když si přesto nedokážu vybrat mezi terapeuty toho správného?

Naprosto rozumíme vašim obavám, rádi bychom uvedli na pravou míru, že vybrat správného terapeuta neznamená vybírat jen jediného mezi všemi. Daleko pravděpodobnější je, že vám budou vyhovovat úplně všichni. S každým budou ale vaše sezení jiná, přesto budete postupovat kupředu. Zároveň je ale v pořádku se svým terapeutem ukončit spolupráci, pokud vám jednoduše nesedí. Pro tyto případy se můžete prostřednictvím Hedepy spojit s jiným odborníkem, kterého si vyberete v sekci Terapeuti. A pokud nebudete stoprocentně spokojeni ani tak, vrátíme vám jednoduše peníze.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna