Vztahy byly, jsou a budou důležitou součástí našich životů. Kvalitní vztahy mají blahodárný vliv na naše zdraví, posilují naši imunitu a snižují negativní dopady stresu. Jednoduše řečeno mají lví podíl na naši životní spokojenost. Právě proto je důležité umět o naše vztahy pečovat a poznat, kdy už na problémy v nich sami nestačíme. Psychoterapie, ať už individuální nebo párová, nám může pomoci rozvíjet naši schopnost vztahovat se k druhým a posílit tak naše dovednosti v partnerství, rodině či práci.

Jak se v dnešní době seznamovat a začít vztah?

Každý by se nejraději seznámil přirozeně. Jakmile však opustíme školní prostředí a usadíme se v jednom zaměstnání, naše možnosti na přirozené seznámení se zmenšují. Naproti tomu online seznámení v dnešní době je již častou a pro mladší generace i zcela přirozenou alternativou. Nejenže se můžete potkat s protějšky, na které byste v offline světě narazili jen stěží, zároveň můžete objevovat i nová místa a v neposlední řadě se v seznamování zlepšovat. Důležité je zůstat otevřený, nespoléhat příliš rigidně na první dojem a dát potenciálním partnerům šanci. I v přirozeném seznamování trvá nějakou dobu, než city vzplanou. Za sebe zkuste působit přirozeně, optimisticky a jednoznačně komunikovat očekávání, které od seznámení máte.

Co když je z daleka? Jak si udržet vztah na dálku?

Vztah na dálku je díky technologiím a světové globalizaci mnohem jednodušší a udržitelnější než kdy dřív, přesto přináší mnohé obtíže. Ve vztahu na dálku je důležité komunikovat svoje potřeby a společně hledat způsoby, jak (a jak často) bude probíhat mezi partnery komunikace a interakce. Je vhodné si naplánovat výhledově, kdy a kde mohou partneři trávit čas společně a kdy budou odkázáni na online technologie. Dále je klíčové mluvit o společné budoucnosti a vytvořit si společnou vizi ideálně i s časovým rámcem. To pomáhá oběma partnerům překonávat překážky a za vztah bojovat i ve chvíli, kdy už jsou z neustálého chybění si unavení, a posouvat se tak ke společnému soužití.

partneří nemluví

Jak se vyrovnat s nevěrou? Jde odpustit nevěru ve vztahu?

Nevěra bývá mnohdy signálem, že ve vztahu něco nefunguje. Raději než řešit, kdo je viník a kdo oběť, je užitečné pracovat s oběma partnery a vztahem samotným.

  • Proč k nevěře došlo?
  • Jak se v našem vztahu cítíme?
  • Co prožíváme?
  • Co v nás nevěra vyvolala?

Párová psychoterapie nabízí bezpečný prostor, kde oba partneři mohou mluvit o svých potřebách, zraněních a emocích, které jejich vztah provázejí, a mohou hledat odpovědi na zmíněné otázky. Během vědomé práce na zlepšení vztahu může být zraňující a ohrožující nevěra vnímána jako ukazující symptom, kde vztah potřebuje opravit, a může přinášet cenné impulzy pro nápravu a obnovení partnerské intimity a spokojenosti.

Máme vztahové problémy. Jak udržet náš vztah?

Každý partnerský vztah (nehledě na jeho formu) se dřív nebo později potká se vztahovými problémy. Ty vyplývají z odlišnosti a jedinečnosti partnerů a v jejich různých představách, očekávání, potřebách a možnostech v partnerském soužití. Nejčastějšími problémy ve vztahu bývají právě odlišné potřeby v sexu, finance, trávení volného času, atd. Přijmout, že vztahové problémy mohou být součástí vztahu a brát je jako příležitost k rozvoji naší partnerské spokojenosti, je prvním krokem k udržení si zdravého a funkčního partnerského vztahu. Další potíží ve vztazích mohou být sociální sítě a to jak je necháváme ničit naše vztahy (ne jen ty partnerské).

Kdy kontaktovat se vztahovými problémy psychoterapeuta?

Oslovit odborníka je užitečné vždy, když partneři cítí, že nejsou spokojeni, jakým způsobem své vztahové problémy a konflikty řeší. Jakmile konflikt spíše rozdmýchávají, prohlubují či eskalují a vzájemně se tak ještě více zraňují, je to volání o pomoc. Psychoterapeut může partnerům poskytnout bezpečnou a hlavně neutrální půdu, nabídnout nové úhly pohledu a alternativy, jak konflikt řešit. V neposlední řadě odborník také pomáhá partnerům rozvíjet se v komunikačních dovednostech, aby si v budoucnu dokázali se svými vztahovými problémy poradit již sami.

muž se ženou se hádají

Jak poznat, že je lepší se rozejít? Jak ukončit vztah?

Je přirozené, že se ve vztahu potýkáme s problémy, které nás trápí, ale neznamená to hned, že se máme rozejít. Přesto se mohou objevit překážky, u kterých rozchod může být správnou volbou. Jednoznačnými důvody k rozchodu může být přítomné násilí (fyzického i psychického charakteru) či závislost, ať už jednoho nebo obou partnerů. V ostatních situacích záleží na osobním prožívání situace. Obecně se však dá říci, že pokud Vás vztah dlouhodobě nenaplňuje, způsobuje Vám duševní či zdravotní potíže a celkově si říkáte, že by se Vám žilo lépe bez tohoto vztahu, je dobré jeho ukončení zvážit.

Jak s ukončením vztahu pomůže psychoterapie?

Je-li pro Vás těžké se rozhodnout, návštěva psychoterapeuta může být v tomto ohledu nápomocná. Psychoterapeut Vás může provést představou, jak by Váš život mohl vypadat po rozchodu, a to nejen z osobního, ale také ekonomického, sociálního a logistického hlediska, a promyslet s vámi tak všechny možné dopady. V případě, že se pro rozchod rozhodnete, je vhodné komunikovat Vaše rozhodnutí jednoznačně a zároveň s respektem k tomu druhému. Máte-li děti či společné jmění, je důležité si vyjasnit i následný postup ve výchově respektive přerozdělení majetku. I tady může být návštěva psychoterapeuta užitečná, protože vám poskytne neutrální půdu, kde můžete najít pro obě strany schůdné řešení.

Reálný příběh klienta a jak mu pomohla terapie:

„Na terapii jsem začala chodit po svém sedmém rozchodu. S lidmi jsem to nikdy neuměla. Díky terapii jsem se dozvěděla, že moje potíž udržet si vztahy souvisí s tím, že lidem moc nedůvěřuji, protože jsem od dětství měla komplikovaný vztah s matkou. Díky tomu, že jsem matce odpustila a pochopila, odkud můj problém pramení, nepřenáším už svou nedůvěru na ostatní.“

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení

© Hedepy s.r.o.
Pokud jste ve stavu ohrožení sebe nebo jiných osob, prosíme, neprodleně kontaktujte První linku psychické pomoci (telefonicky: 116 123). Naši psychoterapeuti nebo Hedepy s.r.o. nenese odpovědnost za váš zdravotní stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal