Vztahy byly, jsou a budou důležitou součástí našich životů. Kvalitní vztahy mají blahodárný vliv na naše zdraví, posilují naši imunitu a snižují negativní dopady stresu. Jednoduše řečeno mají lví podíl na naši životní spokojenost. Právě proto je důležité umět o naše vztahy pečovat a poznat, kdy už na problémy v nich sami nestačíme. Psychoterapie, ať už individuální nebo párová, nám může pomoci rozvíjet naši schopnost vztahovat se k druhým a posílit tak naše dovednosti v partnerství, rodině či práci.
Každý by se nejraději seznámil přirozeně. Jakmile však opustíme školní prostředí a usadíme se v jednom zaměstnání, naše možnosti na přirozené seznámení se zmenšují. Naproti tomu online seznámení v dnešní době je již častou a pro mladší generace i zcela přirozenou alternativou. Nejenže se můžete potkat s protějšky, na které byste v offline světě narazili jen stěží, zároveň můžete objevovat i nová místa a v neposlední řadě se v seznamování zlepšovat. Důležité je zůstat otevřený, nespoléhat příliš rigidně na první dojem a dát potenciálním partnerům šanci. I v přirozeném seznamování trvá nějakou dobu, než city vzplanou. Za sebe zkuste působit přirozeně, optimisticky a jednoznačně komunikovat očekávání, které od seznámení máte.
Vztah na dálku je díky technologiím a světové globalizaci mnohem jednodušší a udržitelnější než kdy dřív, přesto přináší mnohé obtíže. Ve vztahu na dálku je důležité komunikovat svoje potřeby a společně hledat způsoby, jak (a jak často) bude probíhat mezi partnery komunikace a interakce. Je vhodné si naplánovat výhledově, kdy a kde mohou partneři trávit čas společně a kdy budou odkázáni na online technologie. Dále je klíčové mluvit o společné budoucnosti a vytvořit si společnou vizi ideálně i s časovým rámcem. To pomáhá oběma partnerům překonávat překážky a za vztah bojovat i ve chvíli, kdy už jsou z neustálého chybění si unavení, a posouvat se tak ke společnému soužití.
Nevěra bývá mnohdy signálem, že ve vztahu něco nefunguje. Raději než řešit, kdo je viník a kdo oběť, je užitečné pracovat s oběma partnery a vztahem samotným.
Párová psychoterapie nabízí bezpečný prostor, kde oba partneři mohou mluvit o svých potřebách, zraněních a emocích, které jejich vztah provázejí, a mohou hledat odpovědi na zmíněné otázky. Během vědomé práce na zlepšení vztahu může být zraňující a ohrožující nevěra vnímána jako ukazující symptom, kde vztah potřebuje opravit, a může přinášet cenné impulzy pro nápravu a obnovení partnerské intimity a spokojenosti.
Každý partnerský vztah (nehledě na jeho formu) se dřív nebo později potká se vztahovými problémy. Ty vyplývají z odlišnosti a jedinečnosti partnerů a v jejich různých představách, očekávání, potřebách a možnostech v partnerském soužití. Nejčastějšími problémy ve vztahu bývají právě odlišné potřeby v sexu, finance, trávení volného času, atd. Přijmout, že vztahové problémy mohou být součástí vztahu a brát je jako příležitost k rozvoji naší partnerské spokojenosti, je prvním krokem k udržení si zdravého a funkčního partnerského vztahu. Další potíží ve vztazích mohou být sociální sítě a to jak je necháváme ničit naše vztahy (ne jen ty partnerské).
Oslovit odborníka je užitečné vždy, když partneři cítí, že nejsou spokojeni, jakým způsobem své vztahové problémy a konflikty řeší. Jakmile konflikt spíše rozdmýchávají, prohlubují či eskalují a vzájemně se tak ještě více zraňují, je to volání o pomoc. Psychoterapeut může partnerům poskytnout bezpečnou a hlavně neutrální půdu, nabídnout nové úhly pohledu a alternativy, jak konflikt řešit. V neposlední řadě odborník také pomáhá partnerům rozvíjet se v komunikačních dovednostech, aby si v budoucnu dokázali se svými vztahovými problémy poradit již sami.
Je přirozené, že se ve vztahu potýkáme s problémy, které nás trápí, ale neznamená to hned, že se máme rozejít. Přesto se mohou objevit překážky, u kterých rozchod může být správnou volbou. Jednoznačnými důvody k rozchodu může být přítomné násilí (fyzického i psychického charakteru) či závislost, ať už jednoho nebo obou partnerů. V ostatních situacích záleží na osobním prožívání situace. Obecně se však dá říci, že pokud Vás vztah dlouhodobě nenaplňuje, způsobuje Vám duševní či zdravotní potíže a celkově si říkáte, že by se Vám žilo lépe bez tohoto vztahu, je dobré jeho ukončení zvážit.
Je-li pro Vás těžké se rozhodnout, návštěva psychoterapeuta může být v tomto ohledu nápomocná. Psychoterapeut Vás může provést představou, jak by Váš život mohl vypadat po rozchodu, a to nejen z osobního, ale také ekonomického, sociálního a logistického hlediska, a promyslet s vámi tak všechny možné dopady. V případě, že se pro rozchod rozhodnete, je vhodné komunikovat Vaše rozhodnutí jednoznačně a zároveň s respektem k tomu druhému. Máte-li děti či společné jmění, je důležité si vyjasnit i následný postup ve výchově respektive přerozdělení majetku. I tady může být návštěva psychoterapeuta užitečná, protože vám poskytne neutrální půdu, kde můžete najít pro obě strany schůdné řešení.