Kouzlo sebevědomí je v tom, že nám nedovolí být obětí našeho života, ale přiměje nás ho žít vědomě, s láskou k druhým i k sobě samým.

„Ještě než si ale diagnostikujete depresi nebo nízké sebevědomí, ujistěte se, že nejste obklopeni blbci.“  - autor neznámý

sebevědomí

Co je to sebevědomí?

Sebevědomí znamená být si vědom sebe samého/sebe samé. Nejen toho, že žiju (dýchám, chodím, pracuji), ale také toho, kým jsem (jaké jsou moje záliby, co mi dokáže zkazit náladu, jaký je můj talent). Všechna tato poznání, která o sobě během života nashromáždíme, nám pak pomáhají se v něm snáze orientovat, budovat harmonické vztahy a zásadně se podílí na kvalitě našeho života.

Odkud se sebevědomí bere?

Sebevědomí se utváří celý život, má svou dynamiku. Jeho základní kameny jsou položeny už v raném dětství, první projevy ega jsou často spojovány se vzdory v podobě rázného Ne! Rodina a blízké prostředí jsou pro vývoj zdravě sebevědomého člověka klíčové. Od nich se dále odvíjí to, jakým způsobem se člověk popasuje s tím, co jej v životě teprve potká. Ne každému se ale poštěstí vyrůstat v harmonickém prostředí. Jak si tedy dopomoci ke zdravému sebevědomí.

Jak získat sebevědomí?

Mít nedostatek sebevědomí právě teď neznamená, že ho nemůžete mít dostatek v dohledné době, a už vůbec to neznamená, že na něm nemůžete začít pracovat přímo v této chvíli. Možná často myslíte na druhé, snažíte se jim vyhovět, vyjít vstříc, možná tvrdě pracujete nebo se snažíte dotáhnout své vzdělání do konce. Někde to ale dře. Ve vztazích se cítíte využívaní, práce je fajn, ale kromě peněz vám přináší i samotu a vyčerpání a studium jakoby snad ani nebylo pro vás. A možná není. Prvním krokem k získání sebevědomí je navázat vztah se sebou samým. Jako s blízkým člověkem, kterého máte rádi, kterého rádi vyslechnete, poradíte mu, podpoříte ho a pomůžete mu, když je třeba.

Jak nastartovat změnu a zvýšit si sebevědomí?

Začít můžete tím, že si vyčleníte hodinu denně jen sami pro sebe. Staňte se svou prioritou a neodkladnou povinností. Podniknout můžete cokoliv, nemusíte ale nic. Vyslovte všechny otázky, které vám leží v hlavě. Odpovědi můžou přijít hned nebo si můžou dát pořádně na čas. Obojí je ale v pořádku. Důležité je, že jste právě nastartovali vnitřní dialog. Ideálním partnerem v tomto procesu je psychoterapeut. Ten vám pomůže přesně zaměřit pozornost na to, co ve vašem životě souvisí se sníženým sebevědomím, a zároveň vám bude vlídným průvodcem, které vaše sebevědomí potřebuje.

Jak nízké sebevědomí ovlivňuje vztahy?

Nízké sebevědomí často souvisí s narušenou schopností vnímat své hranice. Výsledkem je to, že necháte ostatní, aby je překračovali. Příčinou mohou být i podvědomé strachy, které v sobě nesou obavu z odmítnutí, vymezíme-li se vůči tomu, co po nás chce okolí. Také tady je psychoterapie vítanou pomocí. Především psychodynamické směry ochotně pracují se vztahy. Terapeut bude tím, kdo vám nastaví zrcadlo a vy tak budete moci nahlédnout za oponu a porozumět tomu, jak ve skutečnosti vaše vztahy fungují.

Jak mi může psychoterapie pomoci k získání zdravého sebevědomí?

Už jen to, že si sjednáte schůzku a věnujete čas sami sobě, je prvním krůčkem k sebevědomí. Dáváte tím sami sobě najevo, že nejste na vedlejší koleji a jste důležití sami pro sebe. Online psychoterapie může být dobrou volbou pro ty, kteří se potýkají s ostychem nebo si nejsou jistí, zda je terapie pro ně. Propojení s odborníkem je rychlé a neklade nároky na cestování. Psychoterapie vám pomůže pochopit souvislosti mezi tím, co vás v životě trápí, a vaším sebevědomím. Zároveň umožní se přiblížit k sobě samým, oprostit se od očekávání, které od vás má okolí nebo vy sami. Tím uvolní váš potenciál.

Otestujte se

Můžete se taky otestovat rychlým a spolehlivým online testem na sebevědomí. Test využívá Rosenbergovu škálu, která sestává z 10 jednoduchých otázek. Jejich zodpovězení vám pomůže zjistit, do jaké míry je pro vás sebevědomí problematické téma.

Reálný příběh klienta a jak mu pomohla terapie:

„Do terapie jsem přišla řešit partnerskou krizi. Do našeho vztahu jsem hodně investovala, měla jsem dokonce pocit, že víc už to snad ani nejde. Svůj volný čas jsem plánovala podle jeho, naučila se hrát tenis, abych obstála nejen jako přítelkyně, ale i jako parťák, dokonce jsem chodila do postele o dvě hodiny později, abychom usínali spolu. Až v terapii mi došlo, že jsem ztratila samu sebe. Měla jsem pocit, že aby mě měl někdo rád, musím být pro něj perfektní. Pro mě to znamenalo se stoprocentně přizpůsobit. Psychoterapie mi ukázala, že si nemusím vybírat mezi sebou a svým partnerem. Zjistit to znamenalo obrovskou úlevu. A tu přeji ze srdce všem!“

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna