Jak vám psychoterapie může pomoci s šikanou?

Trýznění psychické i fyzické bolí stejně. Zažili jste v minulosti nebo stále zažíváte posměch či ubližování v kolektivu? Nenacházíte zastání nebo se bojíte se svými zkušenostmi svěřit? I proto je tady psychoterapie. Aby vám nabídla bezpečné místo, kde můžete o svém utrpení mluvit.

Co je to šikana? Jak se pozná šikana?

Šikana je fyzické či psychické omezování, které druhé osobě působí utrpení a staví ji do podřazené pozice. Agresor vystupuje z pozice moci a oběť se bojí následků případného odporu. Se šikanou se setkáváme mimo školu i v kroužcích, v zaměstnání, v rodině i v jiných typech kolektivů. Projevy jsou různé, od nadávek a naschválů až po kradení věcí a bití.

 

Jaké mohou být podoby šikany na pracovišti?

V pracovním kolektivu nám například mohou znepříjemňovat život jak kolegové (mobbing), tak nadřízení (bossing). Omezování může mít různé motivy, např. sexuální, rasové, kariérní apod. O čem se mluví již podstatně méně je šikana podřízených směrem k nadřízenému, tzv. staffing, která není o nic méně závažná.

Jak se šikaně bránit?

Šikana v jakémkoliv věku a jakékoliv podobě je nepřípustná, protože má pro oběť velké následky. Vyplatí se o ní tedy co nejdříve někomu říci, svěřit se a naplánovat následující kroky. Rozhodně není řešení šikanu tzv. „přetrpět“. V kolektivech trávíme velkou část života a mělo by nám v nich být dobře.

hedepy-david-3-w

Co znamená kyberšikana?

S nástupem moderních technologií, chatu a sociálních sítí se objevuje i tzv. kyberšikana. Jedná se o omezování na internetu, zejména psychické, s obrovskými následky pro oběť, ale potažmo i pro agresora. Jde o konverzace, hovory, fotografie, videa apod. Elektronické výstupy zůstávají v hlubinách internetu a mohou být dál šířeny.

Jak mi se šikanou může pomoci terapie?

Psychoterapie může být vhodným nestranným pomocníkem, pokud jste šikanu zažili nebo právě zažíváte. Může pomoci zmírnit její dopady na současný život nebo se zorientovat v tom, jak se jí dá bránit. U šikany je častý strach z důsledků toho, když „něco řeknu“. Online terapie proto může být vhodné anonymní prostředí, kam se můžete obrátit.

Vyzkoušejte psychoterapii přes videohovor

Prohlédněte si terapeuty, kteří se specializují na šikanu
Mgr. Marie Brichová (1000+ h. praxe)
Úzkosti Poruchy příjmu potravy Vztahy Sebevědomí a sebepojetí Párová terapie
1 člověk doporučuje
Frekventant terapeutického výcviku
„Věřím, že každý v sobě máme klíč k vlastní spokojenosti.“
850 Kč / sezení
Mgr. Tereza Chodlová (3000+ h. praxe)
Deprese Úzkosti Sebevědomí a sebepojetí Trauma Párová terapie
9 lidí doporučuje
Ověřený certifikovaný výcvik
„Psychoterapii vnímám jako bezpečný prostor, kde najdete porozumění a přijetí. Kde se vydáváme na společné hledání cesty, kterou se Vám v tuto chvíli nedaří najít.“
850 Kč / sezení
Mgr. Martin Petráš (500+ h. praxe)
Leadership Sebevědomí a sebepojetí Úzkosti Vztahy
1 člověk doporučuje
Ověřený certifikovaný výcvik
„Žádný problém není tak malý, abych nad ním mávnul rukou. Duše každého z nás si zaslouží pozornost.“
850 Kč / sezení

Přemýšlíte nad psychoterapií?

V tom případě stojí za to ji vyzkoušet

Pokud přemýšlíte o psychoterapii, určitě stojí za to ji vyzkoušet. Psychoterapie nemusí být jen p…

Podle realizovaných studií je online psychoterapie srovnatelně účinná jako psychoterapie “tváří v…

První sezení může probíhat různě. Pokud jde o online sezení, kromě toho, že probíhá přes počítač…