Oslavte Světový den duševního zdraví se slevou 300 kč na první sezení! Použijte kód: DENDUSEVNIHOZDRAVI

Duševní zranění, které narušuje naší osobnostní celistvost a významně ovlivňuje to, jak prožíváme cokoliv nového. Hovoří se o tom, že trauma má každý z nás. Je totiž velmi pravděpodobným rizikem každodenního života. Naše lidská reakce je na něj také velmi přirozená. Často ale vyvrcholí zamrznutím. Z nějakého důvodu neprožijeme vrozenou instinktivní reakci, která velí k útěku, nebo k boji. I toto jsou důležité informace, které pomáhají traumatizovanému člověku přijmout zmatek, ve kterém se ze dne na den ocitl. Psychoterapie může zajít ještě dál. V jejích možnostech je totiž vyvést člověka ze zajetí minulých zážitků a dopřát mu opět požitek z přítomnosti.

Co je to trauma?

Psychické trauma je taková lidská zkušenost, která je subjektivně prožívána jako velmi silný a život ohrožující zážitek. Nejčastěji je způsobena vnějšími faktory, jako jsou například živelné katastrofy, válka, dopravní nehoda, invazivní chirurgický zákrok, ale také zneužívání nebo dlouhodobé nenaplnění základních citových potřeb, především v dětství. Trauma může být tedy jednorázovou událostí nebo může působit i dlouhodobě, může být akutní nebo může mít podobu posttraumatické stresové poruchy.

Co je to posttraumatická stresová porucha?

Posttraumatická stresová porucha (PTSP) je opožděná reakce na traumatickou událost, kterou nebylo možné zpracovat a která se člověku vrací v původní surové podobě (tzv. flashbacky). Jsou to vkrádající se myšlenky a vzpomínky na trauma. Člověk má zároveň tendenci vyhýbat se všemu, co s traumatickou událostí jakkoliv souvisí. K projevům, které může člověk pociťovat, patří i zhoršená koncentrace a schopnost myšlení v důsledku zvýšeného nabuzení organismu.

trauma

Jak poznám, že trpím posttraumatickou stresovou poruchou?

Ač se může zdát, že v pozadí PTSP stojí jen očividné katastrofy jako záplavy či hromadná neštěstí, patří nezřídka k traumatům také ty události, které se tváří daleko nenápadněji a které by kdokoliv jiný možná mohl vnímat jako významně méně ohrožující. Často jim pak ani nevěnujeme pozornost, a to i přesto, že do našeho života zasáhly velmi zásadně. Traumatický může být například porod, v jehož důsledku se žena rozhodne nemít už další dítě, i když do té doby možná snila o velké rodině. Může to být stejně tak partnerská nevěra, která otřese naší důvěrou, a my pak zcela změníme způsob fungování ve vztazích, pokud už nějaké vůbec navážeme.

Testy posttraumatické stresové poruchy jsou v různých obměnách dostupné online. Jejich výsledek je ale vždy pouze orientační. Spolehlivé vyšetření poskytuje psychiatr a klinický psycholog, který často vylučuje, nebo potvrzuje i přítomnost jiného duševního onemocnění.

Jak se léčí posttraumatická stresová porucha?

Léčbou první volby je psychoterapie, která v některých případech může být podpořena i léky, nejčastěji antidepresivy. Díky rozvoji neurověd víme o traumatu zase o něco víc, především dokážeme mapovat změny na úrovni centrálního nervového systému. Tohoto poznání využívá například metoda EMDR (zpracování a desenzitizace pomocí očních pohybů). Základem moderní psychoterapie je pak podpořit v člověku schopnost sebeúzdravy. Ta vzniká na pozadí důvěrného vztahu mezi klientem a terapeutem. Teprve v takto bezpečném prostoru je možné trauma postupně znovu zpracovat.

Jak se vypořádat s traumatem z dětství?

Možná o něm víte, možná o něm jenom tušíte. Trauma z dětství může mít stejně jako traumata v dospělém věku nespočet podob, od dlouhodobého zneužívání až po smrt v rodině nebo nedostatečnou péči. V každém věku se dítě vypořádává s traumatem jinak, s ohledem na úroveň jeho vývoje. Viditelně ale ovlivňuje jeho chování a do budoucna zvyšuje jeho rizikovost například tím, že nadužívá návykové látky nebo trpí zdravotními problémy. Právě tělo bývá častým nositelem našich traumat, která si z dětství do dospělosti neseme. Dřímá v něm nevyjádřená energie, kterou jako lidé reagujeme na traumatický zážitek. K takovému zážitku je pak potřeba se znovu vrátit a dodatečně ho uzavřít. Nápomocné mohou být techniky orientované na tělo, jako je relaxace nebo dýchání. Také sdílení s blízkým člověkem může být cestou k úlevě. Spolehlivou pomoc a bezpečné vedení vám poskytne terapeut ideálně v rámci dlouhodobé psychoterapie.

Jak mi může pomoci psychoterapie v léčbě traumatu?

Psychoterapie dnes nenahlíží na trauma jako na nezvratný osud, který zasáhl život člověka a ten už nikdy nebude jako dřív. Stále více je trauma pojímáno jako možnost růstu, možnost překročit svou vlastní osamělost a najít soucit k sobě i k druhým. První, co psychoterapie nabízí, je důvěra a bezpečí. Každý terapeutický směr má své vlastní způsoby jak se přiblížit původní vzpomínce. Obnažují se emoce i myšlenkové proudy, které takovou cestu doprovází. Nikdy na ně ale nebudete sami. Vždy je zažíváte s vědomím, že žijete a máte k dispozici své vlastní zdroje a schopnosti, které s vámi terapeut postupně objevuje.

Psychoterapeutický proces spěje k přijetí traumatické události. Stejné možnosti poskytuje také online psychoterapie, která navíc může především během prvních sezení v klientovi posilovat pocit bezpečí tím, že se vše odehrává v místě, které dobře zná.

Reálný příběh klienta a jak mu pomohla terapie:

„Jestli si pamatuji na den, kdy se mi otočil život vzhůru nohama? Na tu autonehodu se zapomenout nedá. Přežila jsem, dokonce bez trvalých následků na zdraví, ale jako bych už to nebyla já. Asi za měsíc od té srážky se mi začaly vracet útržky vzpomínek. Bylo stále těžší jim nevěnovat pozornost. Začala jsem se bát řídit, později byl problém jet v autě jen jako spolujezdec. Nemusím vám vyprávět, jak mi to komplikovalo život. Nakonec to byl můj přítel, kdo mě přesvědčil spojit se s psychoterapeutem. Nebudu lhát, ne vždy to bylo jednoduché, ale ta úleva vědět, že v tom nejsem sama, byla k nezaplacení. Podařilo se mi zpracovat paniku, která mě budila ze spaní, a postupně jsem opět našla sebejistotu usednout za volant a jet.“

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení

© Hedepy s.r.o.
Pokud jste ve stavu ohrožení sebe nebo jiných osob, prosíme, neprodleně kontaktujte První linku psychické pomoci (telefonicky: 116 123). Naši psychoterapeuti nebo Hedepy s.r.o. nenese odpovědnost za váš zdravotní stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal