Co spojuje týrání, domácí násilí a zneužívání? Pro všechny uvedené pojmy platí, že jsou trestnými činy. Odehrávají se ve vztazích, které jsou ve své podstatě narušené, a zpravidla se nejedná o ojedinělé činy, naopak trvají delší dobu. Protože je takové násilí v drtivé většině případů pácháno za zavřenými dveřmi, neexistují svědci a často ani průkazné důkazy. Jak se tedy vymotat ze začarovaného kruhu strachu a bolesti?
Hlavním znakem domácího násilí je ten, že probíhá ve vztazích mezi členy společně sdíleného obydlí, ať už jsou to partneři, děti nebo senioři. Nejčastěji ohrožené jsou ženy. Uvádí se, že dokonce více než třetina žen ve svém životě zažila určitou formu domácího násilí. K ohroženým skupinám patří také senioři, zdravotně postižené osoby, děti a nemalé procento domácího násilí je pácháno i na mužích. Domácí násilí může mít mnoho podob. Stává se i to, že sama ohrožená osoba dlouho netuší, že způsob chování jejího partnera nebo blízké osoby pomalu překračuje hranici jejích práv. Obecně se jedná o násilí fyzické (bití, kopání, tahání za vlasy), psychické (ponižování, ignorování), verbální (nadávky, urážky), ekonomické (ničení osobních věcí, peníze pouze na příděl), sociální (zamezování kontaktu s vnějším světem, domácí vězení) a sexuální (vynucování sexu, znásilnění).
Psychické násilí na dětech je pro okolí nejhůře vypozorovatelné, protože není na první pohled zjevné. Obvykle je ale doprovázeno i jinými formami zneužívání. Psychické násilí na dětech spočívá v uplatnění převahy a moci, kterou násilník nad dítětem má a nebojí se ji uplatnit. Může jít o časté kárání, vysoké nároky na dítě a neustálé srovnávání s ostatními dětmi. Také může jít o odpírání pozornosti, které vede až k ignoraci. Další z forem psychického týrání je i to, pokud je dítě svědkem násilí páchaného na jiném členu rodiny. Takové děti pak mohou působit uzavřeně, straní se sociálního kontaktu, jsou nesoustředěné, nervózní, ustrašené. Nápadná může být koktavost nebo tiky, v noci se mohou pomočovat nebo si stěžovat na časté bolesti břicha či hlavy.
Sám nebo sama víte, že způsob, jakým se k vám chová váš partner, už dávno není v pořádku. Nikdo nic netuší, ale vy víte, že vám dochází síly a dříve než vám úplně dojdou, musíte zkusit něco změnit. Ještě než dojde k dalšímu násilí, můžete kontaktovat některé z intervenčních center pro osoby ohrožené domácím násilím. Tato pracoviště poskytují sociálně-právní podporu a psychologickou pomoc. Kromě praktických informací, které vás seznámí s vašimi možnostmi, vám odborníci pomohou sestavit tzv. bezpečnostní plán. S jeho pomocí lépe vyhodnotíte kritickou situaci a únikem ochráníte jak sebe, tak případně další členy domácnosti.
Na úrovni psychického prožívání je bezprostředním důsledkem násilí šok, dlouhodobým pak trauma neboli posttraumatická stresová porucha. Často se objevují pochybnosti o vlastní hodnotě, která byla ze strany násilné osoby systematicky znevažována, a také pocity viny a studu.
Možná žijete ve vztahu, o kterém už dávno nemáte iluze. Nejste si jisti, jestli svého partnera více milujete, nebo více nenávidíte, tak či onak vás ovládá strach. Bojíte se odejít. A máte pochybnosti. Zvládnete to vůbec? Právě zmatení a strach je něco, s čím nemusíte zůstávat sami. Cílem psychoterapie je kromě porozumění a podpory také aktivování vnitřních zdrojů a sebevědomí. V nich je pak schovaná odvaha a vědomí toho, že můžu svůj život žít i jinak, šťastně. Partner manipulátor ale obvykle poměrně vnímavě vycítí, kdy je potřeba vyměnit bič za cukr. Omluvami, sliby a smyšlenými plány o společné budoucnosti se snaží o sblížení. Je těžké neuvěřit, i když už to tu bylo tolikrát před tím. Psychoterapeutický proces vám pomůže porozumět tomu, jak probíhá dynamika ve vašem vztahu. Možná už své dětství jste prožili ve stínu dominantního rodiče. Náhledy, které vám psychoterapeut pomůže získat, a souvislosti, které dají vaší situaci hlubší smysl, pak pomohou dát vašim dalším vztahům kvalitní základ.
Možná řešíte právě to, že ve vašem okolí není odborník, který by vám ve vaší situaci pomohl. Online psychoterapie nabízí možnost spojit se s odborníkem zkušeným v tématu domácího násilí odkudkoliv online. Diskrétnost online psychoterapie, která přirozeně nevyžaduje cestu na pracoviště terapeuta, může být především v prvních setkáních pro klienta obzvlášť důležitá. Online psychoterapeut může být vaší podporou ve všech fázích procesu. Ať už bude první osobou, které se svěřujete, nebo někým, s kým budete odžívat následky svého bývalého vztahu.