Jaký vliv má vztek na náš život a proč stojí za to naučit se s ním pracovat?

Vztek, hněv nebo agrese. Známe je všichni. Nejde to ani jinak, protože jsou součástí naší přirozenosti a normálního psychického vývoje. O to větším paradoxem je, jak jsou nepřijímané současnou společností. Obava z odsouzení nás může nutit k jejich potlačení, což je jenom krůček k nemoci či výbuchům vzteku. Jak ale zkrotit svůj vztek a správně ho usměrnit?

Co je to vztek?

Vztek a hněv jsou emoce, které od sebe dělí míra intenzity, s jakou je prožíváme. Agrese je pak popisována spíše jako pud, vnitřní energie, která je vrozená, a její projevy jsou do značné míry ovlivněny prostředím, do kterého se rodíme.

 

Jak zvládat vztek?

Abychom se mohli naučit svůj vztek zvládat, je nejprve dobré zjistit, co ho vyvolává. Naučte se ptát sami sebe. Pokud se váš vnitřní hlas brání a odpovídat se mu nechce, přizvěte na pomoc odborníka, kouče nebo psychoterapeuta. Jednoduchými, ale mocnými otázkami vnitřní hlas jistě rozmluvíte. Příčiny vašeho vzteku budou nakonec vaším pomocníkem v jeho usměrnění.

Jak správně ventilovat vztek?

Pokud už znáte své spouštěče, možná jste snížili i pocit vnitřního napětí, které vztek provází. Jak ho ale projevit, aniž bychom ho v sobě museli dusit, ale zároveň neublížili sobě ani nikomu dalšímu? Vztek stejně jako každá jiná emoce je krátkodobou záležitostí. Pomoci vám tedy může vědomí toho, že nebude trvat věčně a zakrátko zase odezní.

hedepy-david-2-w

Čemu se vyhnout, když cítíme, že přichází vztek?

Potlačit svůj hněv zvyšuje riziko, že nad ním dřív nebo později ztratíte kontrolu a projeví se jako výbuch. A pokud se vám podaří dusit ho v sobě dostatečně dlouho, s velkou pravděpodobností napáchá i škody na vašem zdraví. Doporučením je nechat svůj vztek proběhnout, ale v takové podobě, která přinese úlevu, aniž by poškodila kohokoliv jiného včetně vás. Emoční koučové nebo psychoterapeutové vám pomohou nastavit své vlastní rituály, kterými svému vzteku dáte pravidla.

 

Co stojí za záchvaty vzteku? A co dělat se vztekem u dětí?

Záchvaty vzteku jsou pravděpodobně výsledkem nakumulované frustrace nebo stresu. Tendence k záchvatům mohou být dány geneticky a stejně tak vlivem prostředí, ve kterém žijeme nebo kde jsme žili jako děti. Pokud už jste se ocitli v bludném kruhu nezvladatelného vzteku, zpomalte a vraťte se zpátky v čase tam, kde toho na vás začalo být už trochu moc. Promluvte si s někým, kdo vám pomůže snáze se zorientovat, ať už blízký člověk nebo například online terapeut. 

Míra vzteku u dětí je také ovlivněna jak genetikou, tak i prostředím (rodinou). Pokud jsou záchvaty vzteku časté, je běžně doporučována rodinná terapie, která pracuje komplexně, ideálně se všemi členy rodiny.

 

Jak mi může pomoci psychoterapie ve zvládání agresivity?

Pokud cítíte, že vám vaše agresivita způsobuje problémy a až příliš často vás ovládá zloba a vztek, je pro vás psychoterapie možností změny. V první řadě vám pomůže osvětlit, k čemu váš vztek slouží a jaká je jeho role ve vašem životě (edukace). Uvede do souvislostí příčiny toho, proč právě tento styl chování u vás převládá nad jiným (porozumění). A navede vás na jiné způsoby zvládání zátěžových situací. Jejich součástí může být i posilování sebeuvědomění, komunikační dovednosti nebo nácvik asertivity.

Vyzkoušejte psychoterapii přes videohovor

Prohlédněte si terapeuty, kteří se specializují na vztek
Mgr. Martin Petráš (500+ h. praxe)
Leadership Sebevědomí a sebepojetí Úzkosti Vztahy
1 člověk doporučuje
Ověřený certifikovaný výcvik
„Žádný problém není tak malý, abych nad ním mávnul rukou. Duše každého z nás si zaslouží pozornost.“
650 Kč / sezení
Mgr. Ivo Kotek, MBA (500+ h. praxe)
Stres Sebevědomí a sebepojetí Leadership Vztahy Párová terapie
4 lidi doporučují
Ověřený certifikovaný výcvik
„Pod mým nedirektivním vedením najdete řešení na pracovní i osobní problémy. Znovu uvěříte sami sobě a získáte odvahu realizovat potřebné kroky.“
650 Kč / sezení
Mgr. Marie Brichová (1000+ h. praxe)
Úzkosti Poruchy příjmu potravy Vztahy Sebevědomí a sebepojetí Párová terapie
1 člověk doporučuje
Frekventant terapeutického výcviku
„Věřím, že každý v sobě máme klíč k vlastní spokojenosti.“
650 Kč / sezení

Přemýšlíte nad psychoterapií?

V tom případě stojí za to ji vyzkoušet

Pokud přemýšlíte o psychoterapii, určitě stojí za to ji vyzkoušet. Psychoterapie nemusí být jen p…

Podle realizovaných studií je online psychoterapie srovnatelně účinná jako psychoterapie “tváří v…

První sezení může probíhat různě. Pokud jde o online sezení, kromě toho, že probíhá přes počítač…