Zapnete zprávy a vyskočí na vás požáry v Austrálii. Jdete na sociální sítě a vidíte ostrov odpadků uprostřed oceánu. Nebo ledovec bortící se do vln. Důsledky klimatické krize můžete sledovat v přímém přenosu, a tak vůbec není divu, že máte strach z budoucnosti. Té svojí i celé planety. Pro tento strach se vžilo označení environmentální žal. Někdy taky klimatický žal, klimatická úzkost nebo ekologická úzkost.
Co můžete dělat, když tento strach pohltí vás nebo vaše děti?
Jde o smutek, strach a bezmoc, které jsou reakcí na aktuální environmentální problémy. Nese s sebou hlubokou emoční bolest a může zajít až tak daleko, že přestanete v životě vidět smysl.
Těch pocitů se ve vás může mísit celá řada:
Cítíte se podobně? Rozhodně v tom nejste sami. Nejčastěji klimatická krize trápí mladší generaci. Dostala totiž do rukou problém, který nezpůsobila. Možná to tak vnímáte i vy. Vidíte, že nemáte moc s takovou situací něco zásadního udělat, a tak přichází beznaděj.
Podle studie na deseti tisíci mladých lidí (16–25 let) z různých koutů světa prožívá extrémní úzkost ze změny klimatu 59 % z nich.
U nás to není o moc lepší. Podle české studie cítí 40 % lidí ve věku 15–20 let ve spojitosti s klimatickou krizí bezmoc. Celých 67 % si myslí, že budou žít v horším světě, než žijeme teď.
Americká asociace psychologů dokonce klimatickou změnu vnímá jako největší hrozbu duševního zdraví ve 21. století. Opravdu v tom nejste sami. A právě to může být nadějí na změnu.
O klimatické krizi se sice v posledních letech mluví čím dál víc. Silné emoce, které někteří z nás prožívají, jsou ale často nepochopené. Možná vás označují za přecitlivělé, emocionálně labilní nebo zveličující problémy.
A tak se začnete izolovat. Nemluvíte o svých pocitech a odpojíte se od těch těžkých emocí. Ekopsycholožka Leslie Davenport proto environmentální žal označuje taky jako tzv. zanedbávaný smutek. Truchlení je ale opravdu důležité. Potlačené emoce totiž jen tak nezmizí. Budou narůstat uvnitř.
Na druhou stranu tahle izolace vede k zakládání různých klimatických hnutí. Jako před lety, když Greta Thurnberg založila Fridays For Future. I v Česku jsou různé spolky, kde můžete najít spřízněné duše procházející si klimatickou úzkostí.
Na klimatické úzkosti je těžký fakt, že vlastně není iracionální. Vy opravdu máte pro své obavy z budoucnosti reálný důvod. Na druhou stranu ale nemáte až tak velkou moc, abyste mohli celou situaci sami zachránit. O to víc je náročné se s tím vyrovnat. Naprosto vám rozumíme.
Co teda dělat? Tady je několik tipů od našich odborníků na psychické zdraví:
Hlavně se nebojte vyhledat odbornou pomoc. Žádný problém není tak malý, abyste na něj museli být sami. Úzkost navíc většinou sama jen tak neodejde. Časem může přinést i nespavost nebo depresi. Psychoterapie vám pomůže se se situací vyrovnat a ukáže vám způsoby, jak pracovat s těžkými emocemi, které vás tíží.
V Hedepy si můžete vybrat z více než 160 ověřených psychoterapeutů a na terapii se připojit online. Podívejte se, jak to probíhá.
Klíčové je emoce dětí a dospívajících nezlehčovat. Jejich obavy z budoucnosti jsou na místě, i když se nám můžou zdát přehnané. Tady je několik bodů, které můžete pro své děti udělat:
Jestli cítíte, že by vaše dítě potřebovalo intenzivnější pomoc, v Hedepy nabízíme také psychoterapie pro náctileté. Akreditovaní odborníci vědí, jak s dětmi pracovat, aby tyto těžké emoce dokázaly překonat.
Tady najdete přehled psychoterapeutů specializujících se na pomoc teenagerům. Na pár kliknutí můžete mít rezervovaný termín prvního online sezení.