Neustálé hádky, obviňování, dusno. Říkáte si, co děláte špatně. Přiznat si, že jste v toxickém partnerském vztahu není lehké, může ve vás ale zanechat hluboké trauma. Pojďte zjistit, jak toxický vztah poznat, jestli je možné ho ještě zachránit a jak z něj odejít, když už je čas.

Co je toxický vztah?

Slovo toxický bychom mohli vyměnit za nezdravý nebo nefunkční. Toxický vztah s sebou nese velkou dávku negativních emocí, konfliktů a destruktivních vzorců chování, jako je manipulace, ponižování, soupeření a kontrola. Negativní chvíle převažují nad těmi pozitivními a vztah jako by vám vysával energii. Vedle partnera se totiž nedokážete plně uvolnit. Toxický vztah může otřást vaší sebehodnotou a zanechat ve vás hluboké trauma.

Psycholožka a spisovatelka Dr. Lillian Glass v knize Toxičtí lidé popisuje toxický vztah jako „jakýkoli vztah, ve kterém se lidi navzájem nepodporují, kde dochází ke konfliktům a jeden se snaží podkopat druhého, kde dochází k soupeření, kde panuje neúcta a chybí soudržnost.“

toxic_relationship3.jpg

Jak toxický vztah poznat – hlavní znaky

Když je toxický někdo v práci, poznáme to celkem snadno. Když jde ale o partnera nebo partnerku, do hry vstupuje láska a ta všechno zamlží.

Znaky toxického vztahu můžou vypadat takto:

  • manipulace
  • kontrola a ovládání
  • nedůvěra
  • vydírání
  • ponižování
  • soupeření
  • neustálé obviňování
  • přehnaná a necitlivá kritika
  • urážení se a ignorace
  • zneužívání emocí a citlivosti

Víte, co je ale problém? Že po letech toxického vztahu si na takové chování snadno zvyknete. Už ho pořádně nevidíte a stane se pro vás normální.

Pojďte si proto ještě udělat malý test pro odhalení toxického vztahu. Odpovězte si upřímně na těchto 10 otázek:

  1. Obviňuje partner ze všeho stále vás a nikdy neuzná vlastní chybu nebo podíl viny?
  2. Cítíte se ve vztahu vyčerpaní, místo aby vás naplňoval a nabíjel energií?
  3. Kritizuje vás partner často a takovým způsobem, že vám ubližuje?
  4. Zlehčuje partner vaše pocity a názory? Máte strach je vyjádřit, protože se bojíte negativní reakce?
  5. Vzdali jste se kvůli vztahu svých osobních cílů, koníčků nebo i přátelství?
  6. Máte pocit, že vaše sebevědomí od začátku vztahu kleslo?
  7. Jste ve společnosti partnera pořád trochu neklidní a nedokážete se úplně uvolnit?
  8. Uráží se partner a nechce si s vámi v klidu, upřímně a bez obviňování promluvit? Nebo tvrdí, že problém máte pořád jen vy?
  9. Vylívá si na vás partner jakýmkoliv způsobem zlost?
  10. Snaží se vás partner kontrolovat a přikazuje vám, kdy a co máte dělat nebo s kým se můžete setkávat?

toxic_relationship2.jpg

Nechci ho/ji opustit. Jde toxický vztah zachránit?

Už víte, že jste v toxickém vztahu, ale chtěli byste ho uzdravit? Někdy to možné je, snaha ale musí být oboustranná. Partnera nebo partnerku sami bohužel opravdu nezměníte. Oba dva musíte uznat, že máte problém, a na vztahu společně pracovat. Přiznat své chyby, být k sobě opravdu upřímní a ideálně si také nechat profesionálně pomoct. Párová terapie vám dá nezaujatý pohled a pomůže vám najít ve vztahu harmonii. V Hedepy si můžete vybrat z více než 150 terapeutů a na sezení se připojit pohodlně online.

Terapie sama o sobě není všespásná, ale může být velmi nápomocná v otevírání možností řešení. Terapeut pomáhá partnerům nahlédnout vztah s odstupem. Vytváří na sezení neutrální bezpečný prostor pro oba partnery, aby mohli vhodným způsobem vyjádřit své myšlenky, pocity, názory, postoje, potřeby, touhy i přání. Párová terapie může pomoci vyjasnit si vzájemná očekávání od vztahu a své vlastní možnosti i limity. Může pomoci rozklíčovat, co ve vztahu funguje, co je nosné a na čem mohou partneři stavět, zároveň pomůže odhalit oblasti, na kterých je potřeba zapracovat, kam je potřeba upřít pozornost. Dále může terapie pomoci oběma partnerům ujasnit si, zda je ve vztahu vůbec možné pokračovat, za jakých podmínek a kdy je přínosnější vztah raději ukončit. Není výjimkou, že párovou terapii vyhledá jen jeden z páru.
Šárka Hrabovská
Šárka Hrabovská

Kdy je čas vztah ukončit?

Jestli se dá vztah zachránit, nebo přišel čas odejít, vám řekne jedině otevřená komunikace. Bude potřeba si od srdce promluvit.

Zkuste ale partnera neobviňovat. Mluvte o svých vlastních pocitech a potřebách. Zamyslete se nad tím, jaké konkrétní chování vám ubližuje a už si ho nechcete nechat líbit. Promyslete si třeba i konkrétní situace, které můžete zmínit, aby bylo jasné, co máte na mysli.

A když rozhovor i přes všechnu snahu nedopadne dobře? Jestli partner obviňuje vás, zlehčuje vaše pocity nebo s vámi ani nechce mluvit, pak máte jasné znamení. Bolí to, ale toxický vztah by vás časem opravdu psychicky zničil.

Nenechte se ale prosím přesvědčit, že si to vše jen namlouváte nebo je chyba ve vás. To je jen jedna z manipulativních technik (gaslighting). Na vašich pocitech záleží, ať už se někomu zdají být správné a přiměřené, nebo ne. Zasloužíte si respekt a lásku.

toxic_relationship1.jpg

Jak ze vztahu s toxickým člověkem odejít?

Moc rádi bychom vám dali univerzální návod na to, jak z toxického vztahu ven. Každý vztah je ale jiný a má spoustu proměnných. Pravdou je, že odchod bývá náročný, protože v toxickém vztahu je pro rozchod zpravidla jen jedna strana.

Toto jsou ale základní kroky, které je dobré udělat, děj se co děj:

  • Pevně se rozhodněte pro změnu: Připusťte si, že váš vztah nefunguje a udělali jste všechno, co jste mohli. Pro své vlastní dobro musíte odejít.
  • Vytvořte si podpůrnou síť: Řekněte o svém rozhodnutí rodině a blízkým přátelům, vyhledejte pomoc terapeuta. Nebuďte na to sami.
  • Připravte si plán: Nejspíš bude potřeba vyřešit bydlení, společné auto nebo i péči o děti. Naplánujte řešení, aby vás nic nepřimělo udělat krok zpět.
  • Obrňte se proti reakci: Partner se vás může snažit přesvědčovat, manipulovat, vybouchne. Promyslete si, co v takové situaci uděláte.

Odchod z toxického vztahu bývá složitý a zanechává šrámy na duši. Nebojte se vyhledat odbornou pomoc, abyste v tak náročném období měli skutečnou podporu. Terapeut vám pomůže utřídit si myšlenky a najít sílu k důležitému životnímu kroku. Bude tady pro vás, abyste celé toto krušné období zvládli.

Udělejte si 5minutový test, na základě kterého vám doporučíme tři nejvhodnější terapeuty na míru. Své první online sezení můžete mít už za pár dnů.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení

© Hedepy s.r.o.
Pokud jste ve stavu ohrožení sebe nebo jiných osob, prosíme, neprodleně kontaktujte První linku psychické pomoci (telefonicky: 116 123). Naši psychoterapeuti nebo Hedepy s.r.o. nenese odpovědnost za váš zdravotní stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal