Nezdá se vám, jak se k vám chová, ale zároveň pochybujete, jestli jsou vaše pocity správné. Co když si to jen namlouváte a je to vaše chyba?

Děje se vám něco podobného? Tak zpozorněte. Možná s vámi manipuluje jednou z těch nejzákeřnějších forem manipulace zvanou gaslighting. Pojďte se podívat, jak tuto manipulaci ve vztahu poznat a jak se jí bránit.

Co to gaslighting je?

Gaslighting je forma psychické manipulace a citového zneužívání, kdy se manipulátor snaží rozvrátit vaše vnímání reality. Snaží se vás přesvědčit, že vaše vlastní vzpomínky nebo pocity nejsou skutečné nebo validní. Tvrdí, že si to jen namlouváte, jste přecitlivělí, přeháníte nebo to bylo jinak. Opakovaně popírá, co se stalo, snaží se vás zmást, protiřečí si, lže a ponižuje vás.

Gaslighting může začít nenápadně, ale postupně vás přivést až do bodu, kdy se sami sebe ptáte, jestli jste vůbec normální. Nejde přitom jen o jednoduché lži, ale o systematické a často promyšlené zkreslování reality. Proto bývá gaslighting dlouhodobý. A o to těžší je ho rozpoznat.

Gaslighting nemá český překlad. Jeho pojmenování má ale zajímavý původ. Je odvozený od filmového thrilleru Gaslight ze 40. let. V něm se muž snaží manželku převědčit, že se zbláznila, aby ji dostal do léčebny a získal její majetek. Jednou z jeho manipulačních taktik je stmívání plynových světel v domě. Manželku pak přesvědčuje o tom, že stlumená nejsou. Tím se snaží podkopat její důvěru v to, co sama vnímá, a přivést ji k závěru, že přišla o rozum.

gaslighting1.jpg

Co je cílem manipulátora? Proč vám to dělá?

Manipulátoři se nad vámi snaží získat moc. Většinou mají nízké sebevědomí a tímto způsobem kompenzují svoje vlastní nedostatky. Chtějí vás ovládat a mít nad vámi kontrolu. Srazit vaše vlastní sebevědomí, aby se cítili silnější. Často trpí poruchou osobnosti, jako je narcismus.

Nejčastější bývá psychická manipulace v partnerském vztahu, terčem ale můžou být i další členové rodiny, podřízení nebo kolegové v práci.

Se sociálními médii se gaslighting začal využívat ještě ve větším měřítku s cílem ovládat masy lidí. Jeho nástrojem se staly konspirační teorie, fake news, internetový trolling a také někteří politici. My dnes ale zůstaneme u gaslightingu jako formy manipulace v osobních vztazích, protože ty máte moc sami ovlivnit.

Jak gaslighting bezpečně poznáte

Čím déle jste gaslightingu vystaveni, tím je to těžší. Manipulátor se totiž snaží podkopat vaše vnímání a sebedůvěru. Často tak začnete hledat chybu v sobě. Uvěříte tomu, že jste přecitlivělí, že se to takhle nestalo nebo že si takové jednání vlastně zasloužíte. Začnete pochybovat o sobě samotných.

Manipulátor se vás mnohdy snaží přesvědčit, že se o vás zajímá, že mu na nás záleží a chce vám pomoci. O to je to komplikovanějši.

Tady jsou varovné signály, podle kterých gaslighting poznáte:

  • S manipulátorem se pořád o něčem dohadujete. Ptáte se sami sebe, jestli si to vybavujete správně a ztrácíte orientaci ve vlastních emocích.
  • Často se za něco omlouváte, protože se cítíte špatně. Vlastně ale ani nevíte za co.
  • Máte čím dál větší potíže dělat sami i malá rozhodnutí. Vaše sebedůvěra je podkopaná a možná se sami ani nepoznáváte. Připadáte si neschopní.
Blízký a dlouhotrvající vztah s člověkem, který s námi vědomě či nevědomě manipuluje, je jako plíživá nemoc, která nám ukradne sílu, zdraví a sebejistou. I okolní svět se stane zmateným i nebezpečným, a tím více nás připoutá k manipulátorovi. Velkou roli hraje počáteční pozitivní dojem, pocit velké blízkosti, napojení a bezpodmínečného přijetí. Kontrola často bývá schovaná za zájem a starostlivost, také emotivní projev, který vede k našim pocitům zodpovědnosti a viny. Staneme se součástí spirály, jakoby nevinně a ve jménu lásky. Manipulátor může zneužít náš toužící instinkt po blízkosti a porozumění. Právě toto tajemné zamotání emocí nás uvádí do pasti, kde se obtížněji rozpoznávají první stíny manipulace. Nakonec se najednou probouzíme v labyrintu nejistoty. Pocity bezmoci a nesvobody jsou stínem, který nám neustále visí nad hlavou. Vlastní hodnoty jsou zkresleny a postupně ztrácíme sebevědomí. Manipulátor, zdánlivě odevzdaný, může tuto zmatenost využívat k posilování své kontroly. Odcizení od okolního světa se stává každodenní realitou. Naše přesvědčení a hranice jsou zapomněny, a my se nacházíme ve spárech manipulace, která nás drží na uzdě. Vztah, který měl být základem bezpečí a lásky, se mění ve vězení emocionální závislost. V tomto utajeném dramatu se bojíme opustit známé a přesto toxické prostředí. Máme strach z nejistého světa, kterému bychom museli čelit mimo dosah manipulátora. A tak, i když trpíme, viníme více sebe. Setrváváme, zatímco nám manipulátor neustále krade kus po kuse naší svobody. Nalezení cesty ven z této temné spirály je obtížné, ale možné. Poznání a pochopení manipulace jsou prvním krokem. Osvojení si silných hranic a postavení se proti kontrolujícím mechanismům je s podporou terapeuta důležitým krokem. I když je to nelehká cesta, za znovunalezení vnitřní hodnoty a svobody stojí za to bojovat.
 Mgr. Zuzana Steigerwaldová
Mgr. Zuzana Steigerwaldová

5 příkladů gaslightingu a psychické manipulace

Pojďme se na to ale podívat ještě konkrétněji, abyste si mohli být jistí. Tady jsou typy výroků, které manipulátoři rádi používají.

  1. Zpochybňují vaše vzpomínky
  • „To se nikdy nestalo.“
  • „Nevím, o čem to mluvíš.“
  • „To jsem nikdy neřekl.“
  1. Zlehčují vaše pocity
  • „Neber to tak vážně.“
  • „Zase přeháníš.“
  1. Když chcete mluvit o svých pocitech, změní téma
  • „Ale prosím tě. Raději mi řekni…“
  • „Nekaž nám zase den. Musím s tebou probrat…“
  1. Obviňují vás
  • „To jsi ty, kdo je příliš citlivý.“
  • „Měl bys se zamyslet nad svým chováním, ne mě pořád obviňovat.“
  1. Popírají skutečnost
  • „To je jen tvoje fantazie.“
  • „To je hloupost. Jak si na to prosím tě přišla?“

Gaslighting můžete zažívat i v práci

Tam může vypadat například tak, že vedoucí hodí vinu za nepovedený projekt na vás nebo váš tým. Když proti tomu něco namítnete, protože rozhodnutí bylo přece jeho, odpoví třeba, že jste jeho úlohu v projektu nepochopili nebo že to tak nebylo.

Dalším příkladem může být, když vám někdo nepošle pozvánku na schůzku a pak se diví, že jste nedorazili. Nepřipustí, že by vám pozvánku neposlal, a vinu hodí na vás. Určitě jste ji přehlédli.

gaslighting2.jpg

Jak na gaslighting reagovat a manipulátora oslabit

V první řadě je třeba si uvědomit, že na vině nejste vy. Vaše pocity jsou naprosto v pořádku a na místě. Důvěřujte jim a sami sobě. Když máte pocit, že něco není v pořádku, nejspíš to tak je.

Hlavní obranou proti gaslightingu a jakémukoliv jinému typu manipulace je sebedůvěra, asertivita a nastavené hranice. Ve vážnějších situacích je ale potřeba zajít ještě dál, abyste se ubránili.

Konkrétní kroky, jak oslabit manipulátora

  • Nenechte ho zlehčovat vaše pocity – pokud vám manipulátor bude tvrdit, že jste moc přecitlivělí nebo přeháníte, odpovězte sebejistě „_Neříkej mi, jak se mám cítit. Teď se cítím takhle a tvoje chování se mi nelíbí._“
  • Stůjte si za svými vzpomínkami – nenechte ho podsouvat vám, že se něco stalo jinak, než to doopravdy bylo. Můžete říct „_Vím, co jsem viděla, a jsem si tím 100% jistá._“
  • Dokumentujte události – Jestli se s vámi pořád dohaduje, že se věci staly jinak, začněte si je dokumentovat. Napište si, co kdy řekl, nebo to rovnou nahrajte, pokud to půjde.
  • Zeptejte se ostatních – Popište své zážitky blízkým. Jestli jde o problém v práci, zeptejte se kolegů. Dostanete jiný objektivní pohled a možná zjistíte, že to vidí stejně.
  • Nehrajte jeho hru – Nastavte si pevné hranice a v klidu a jasně je komunikujte. Jestli je nedodrží, z komunikace odejděte. Můžete říct například „_Jestli budeš pokračovat v obviňování, nebudu se s tebou na toto téma dál bavit._“
  • Vyhýbejte se izolaci – ve vážných případech se vás manipulátor může snažit izolovat od ostatních, aby vás mohl snadněji ovládat. Nedopusťte, aby se postavil mezi vás a vaši rodinu nebo přátele. Jestli o nich bude cokoliv tvrdit, ověřte si to.

gaslighting3.jpg

Hlavně v tom nezůstávejte sami

Čelit gaslightingu je psychicky opravdu náročné. Může se dostat až na hranici psychického týrání. Svěřte se svým blízkým a zvažte odbornou pomoc terapeuta. Je důležité o svých pocitech mluvit a získat pohled zvenčí. Terapeut vám pomůže podívat se na situaci střízlivým, nezkresleným pohledem. Poradí vám, jak se můžete bránit v konkrétních situacích, a pomůže vám se od manipulátora odpoutat.

V Hedepy máme přes 150 ověřených psychoterapeutů a své sezení můžete mít už za pár dní – online, odkudkoliv, kde se cítíte v bezpečí. Přečtěte si, jak psychoterapie online probíhá a objednejte se na pár kliků.

Zasloužíte si být ve vztahu, kde budete cítit bezvýhradnou lásku, respekt a pochopení. Terapie vám pomůže se od manipulátora odpoutat.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení

© Hedepy s.r.o.
Pokud jste ve stavu ohrožení sebe nebo jiných osob, prosíme, neprodleně kontaktujte První linku psychické pomoci (telefonicky: 116 123). Naši psychoterapeuti nebo Hedepy s.r.o. nenese odpovědnost za váš zdravotní stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal