A tak jsem se zase přejedl/a… Ne jako u babičky na nedělním obědě. Doma, potají. Tentokrát padla vanička zmrzliny, pizza, balík nachos a kdo ví, co ještě. Nešlo to zastavit.

Procházíte si něčím podobným? Ne, opravdu vám nechybí vůle a nejste nenajedení. Záchvatovité (psychogenní) přejídání je způsobem, jak se vypořádáváte s náročnými emocemi. Existuje ale cesta ven. Pojďte se na ni s námi podívat a vymanit se z kruhu přejídání.

Emoční přejídání jako útěk. Proč tak dobře funguje?

Když jíme, mozek do našeho těla uvolňuje dopamin – hormon přinášející pocit radosti a štěstíPodle studie je navíc množství dopaminu vyšší po nezdravém jídle (ve studii označeném jako junk food). Proto tak často saháme po čokoládě a čipsech, když je nám na nic.

Jenže tyhle příjemné pocity zase rychle odejdou a vystřídá je pocit viny a lítost. Jídlo nedokáže vyřešit stres v práci, smutek z rozchodu ani osamělost. Je to jako lepit náplast na zlomenou kost – jídlo sice na chvíli utěší, ale kořen problému zůstává.

Není to o vůli. Abyste se záchvatovitého přejídání zbavili, je potřeba řešit jeho kořeny – a ty jsou mnohem hlouběji, v naší psychice.

emoční jedení 1.jpg

Opravdu za to můžou emoce?

Odborníci odhadují, že 75 % případů přejídání opravdu způsobují emoce. Co ale těch zbývajících 25 %? Důvodem může být taky to, že jíte jednoduše málo. Ať už kvůli hubnutí nebo tomu, že si na jídlo neuděláte čas. Když pak večer konečně vydechnete, uvědomíte si, že máte šílený hlad. A už je těžké ho zastavit.

Nejdříve se proto pojďme podívat na to, jestli se opravdu potýkáte s emočním hladem.

Test emočního záchvatovitého přejídání

Odpovězte si na tyto otázky:

  • Jak rychle se hlad zpravidla objevuje? Fyzický hlad přichází postupně, zatímco emoční hlad bývá hodně náhlý.
  • Mám specifickou chuť na určité jídlo? Emoční hlad často provází silná touha po konkrétních potravinách, hlavně těch sladkých a tučných. Fyzický hlad je méně vybíravý.
  • Cítím fyzický hlad? Kručí mi v břiše, jsem bez energie? Emoční hlad tyto fyzické projevy nemívá.
  • Kdyby mě teď netrápil stres, přemýšlel/a bych o jídle? Pokud je odpověď „ne“, nejspíš jde o emoční hlad.
  • Jak se po jídle cítím? Fyzický hlad vede k pocitu uspokojení, zatímco emoční hlad vyvolává pocity viny.

Už máte jistotu, že jde o emoční přejídání? To je v pořádku. Spolu najdeme způsob, jak na tom pracovat, aby vás už jídlo neovládalo.

Najděte své vlastní spouštěče

Klíčem k vyřešení záchvatovitého přejídání je pochopit vlastní spouštěče. Najít ty konkrétní emoce a situace, které vás nutí sahat po jídle, i když nemáte hlad.

Zkuste se zamyslet nad tím, v jakých situacích se nejčastěji přejídáte. Jaké máte pocity před tím, než po jídle sáhnete? Například „cítím se osaměle, úzkostně, mám v práci příliš stresu“ apod.

Tip: Se zvědoměním těchto situací vám pomůže deník emocí. Až budete mít chuť něco sníst, vezmete tužku a napíšete si, jak se v tu chvíli cítíte. Časem díky deníku uvidíte, co vás k jídlu vede, a můžete na tom začít pracovat.

záchvatovité přejídání 2.jpg

3 kroky, jak se přestat přejídat

Zbavit se přejídání není ze dne na den, buďte k sobě proto laskaví. Tyto tři kroky vám pomůžou vzít si kontrolu nad jídlem postupně zase zpět.

1. Pracujte na svých spouštěčích

Záchvatovité přejídání je jen důsledkem problému, který vás trápí uvnitř. Pracujte proto hlavně na svých spouštěčích, které odhalíte pomocí emočního deníku. Aby ty emoce, které vás nutí k přejídání, přicházely méně a méně.

Jasně. Vyřešit dlouhodobé pocity osamělosti, smutku nebo úzkosti není snadné a nebude to hned. Nemusíte na to ale být sami. Psychoterapie vám pomůže se se svými emocemi vypořádat. První sezení můžete mít online už za pár dnů. Přečtěte si, jak online terapie probíhá.

Emoční přejídání je signalizace těla, že Vaše hlava a tělo není v souladu. Je to červená na pomyslném semaforu, že máte zastavit a stát. Předtím než vykročíte směrem k zaběhnutému chování – přejíst se – rozhlédněte se vpravo a vlevo, avšak ve svém těle. Je to to nejúčinnější, jak říct svému nezdravému způsobu stravování a dost. Zároveň je to ten nejtěžší moment. Pojďte do toho s odborníky, kteří si sami tímto procesem prošli, a ještě jsou navíc vyzbrojeni potřebnou odborností. Psychogenní přejídání není Vaše selhání, naopak je to notná dávka síly, kterou prozatím neumíte efektivně využít. Terapeut Vám může být nápomoc v krocení této síly ve Váš prospěch.
Ing. Monika Kohoutková, MBA
Ing. Monika Kohoutková, MBA

2. Najděte si jiný copingový mechanismus

Mezitím, co budete pracovat na spouštěčích, pojďte najít jiné možnosti, jak se se svými náročnými emocemi vypořádat, když vás zase přepadnou. Přejídání je váš copingový mechanismus. Vy si ale můžete vybrat jiné způsoby, jak se uklidnit a uvolnit napětí.

Místo jídla můžete jít na krátkou procházku, udělat si dechové cvičení, tancovat na hlasitou hudbu nebo se svěřit někomu blízkému a v krizové chvíli vždy zavolat.

Potřebujete více inspirace na aktivity, které odvedou vaši pozornost od jídla? Mrkněte na 101 nápadů od Michele May – expertky na intuitivní stravování.

3. Vydejte se na cestu k intuitivnímu stravování

Tato metoda stravování je o poslouchání vlastního těla a jeho signálů hladu a sytosti. O soustředění na přítomný okamžik, když zrovna jíte. Abyste rozpoznali, kdy jste opravdu hladoví nebo máte na něco nevinnou chuť a kdy naopak máte potřebu zajídat stres a negativní emoce.

Intuitivní přístup ke stravování je až konečnou stanicí vaší cesty. Nejdříve je potřeba získat zdravý vztah k jídlu a svému tělu, abyste dokázali vnímat jeho signály a zvládli ho správně vyživit. To například při poruchách příjmu potravy není možné. V takovém případě je nejlepší spolehnout se na pomoc odborníka a nechat se celou cestou bezpečně provést.

jak se přestat přejídat 3.jpg

Co dělat po přejedení? Jak pracovat s pocity viny

Pocity viny cyklus emočního přejídání jen prohlubují a nijak vám nepomůžou. Teď už víte, že jeho důvodem je hlubší bolest, která se skrývá uvnitř. Buďte k sobě proto laskaví a dopřejte si pochopení. Nečekejte, že se vše změní ze dne na den.

Každá další epizoda je příležitostí k tomu prozkoumat své emoce, zapsat si je do deníku a příště si poradit zase o kousek lépe.

Popřemýšlejte o tom, jaký další copingový mechanismus byste mohli vyzkoušet, aby vám pomohl přejídání předejít. Zapište si do deníku všechny možnosti, co můžete příště udělat, když na vás přijde nezvladatelná chuť.

Nebojte se vyhledat pomoc

Prosím, nezlehčujte to. Záchvatovité přejídání je jedním z typů poruch příjmu potravyNení vaším selháním a ani vás nedefinuje. Rozklíčovat své emoce a dostat se z tohoto kruhu ven bývá delší cesta, nemusíte na ní ale být sami. Odborný terapeut vás nikdy nebude soudit. Pomůže vám pochopit své emoce, pracovat s nimi a postupně si vybudovat zdravý vztah k jídlu i sobě sama.

V Hedepy si můžete vybrat z více než 150 certifikovaných psychoterapeutů a k sezení se připojit online. Nemusíte se ale brodit hromadou odborníků. Terapeuta vám pomůžeme vybrat pomocí 5minutového párovacího testu. Protože skvělou terapii dělá skvělý terapeut. Pojďte se vydat na svou cestu ke svobodě v jídle.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení

© Hedepy s.r.o.
Pokud jste ve stavu ohrožení sebe nebo jiných osob, prosíme, neprodleně kontaktujte První linku psychické pomoci (telefonicky: 116 123). Naši psychoterapeuti nebo Hedepy s.r.o. nenese odpovědnost za váš zdravotní stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal