Jak často chodit na terapii? A kolik sezení budu potřebovat?

Jak často chodit na terapii? A kolik sezení budu potřebovat?


Sdílet článek

Jednou za týden, nebo snad jednou za měsíc? Jak často na terapii chodit, aby opravdu pomohla? A jak dlouho bude trvat, než si vše „vyřeším”?

Univerzálním doporučením vás v tomto případě nepotěšíme. Každý řešíme jiné výzvy a taky je jinak prožíváme. Pomůžeme vám ale získat jasnější představu o tom, jak může pomyslná časová osa terapií vypadat. Podle toho, jak se teď cítíte.

Co stihnete během jednoho sezení s terapeutem

Pokud se s terapeutem vidíte vůbec poprvé, nejdříve se bude zajímat o to, s čím přicházíte – jak se cítíte a co byste chtěli řešit. Je úplně v pořádku, když to nedokážete jednoznačně říct, terapeut vás navede. Někteří se ptají i na minulost nebo vztah s blízkými. To záleží na jejich terapeutické metodě.

Už po prvním sezení můžete cítit úlevu. Promluvit o svém trápení nahlas, navíc s někým mimo vaši sociální bublinu, kdo vás nesoudí, bývá osvobozující. To ale neznamená, že je problém vyřešený. Jedno terapeutické sezení může pomoct podívat se na aktuální situaci z jiného pohledu, ulevit od nepříjemných emocí nebo navést na další krok. Vše ale záleží na tom, s čím přicházíte a jak se cítíte.

sezení na online terapii

Jak často na terapie chodit?

Každý jsme jinak citlivý na to, co se kolem nás děje a co si v terapii zpracováváme. Nejčastěji se rozestup mezi terapiemi udržuje na 1–2 týdnech. To proto, abyste měli čas v klidu zpracovat, co jste s terapeutem probrali. Terapie totiž „působí” ještě několik hodin nebo i dní poté. Přicházíte si na nová uvědomění, některé věci můžete ještě přehodnocovat nebo hledat odpovědi na otázky. Taky si v praxi vyzkoušíte, o čem jste s terapeutem mluvili, nebo uděláte změny, pro které jste se rozhodli.

Pokud ale na terapii přicházíte v těžké životní situaci, kdy cítíte velký tlak a vše vnímáte velmi intenzivně, můžou být intenzivnější i terapie. Jestli jste plní emocí a nevíte kudy kam, intenzivnější komunikace s terapeutem vám pomůže najít cestu ven. Potkávat se můžete jednou i víckrát týdně.

Naopak při preventivní terapii, kdy si chcete srovnat myšlenky a zpracovat události posledních týdnů, bude dost možná stačit jedna terapie měsíčně. Na prvním sezení to s terapeutem proberete a domluvíte se na ideálním postupu.

Dlouhodobé terapie pro dlouhodobou psychickou pohodu

Jak už jsme zmínili, úleva po prvním sezení neznamená, že je trápení vyřešené. Jste ale na skvělé cestě. Dlouhodobá terapie přinese vaší psychické pohodě ty nejlepší a hlavně trvalé výsledky. A to hned ze čtyř důvodů.

1. Některá trápení potřebují čas

Menší trápení můžou už po pár terapiích odejít, jiná, ta hlubší si žádají čas. Teprve při dlouhodobých terapiích můžete jít do hloubky a najít příčinu problému, o které jste možná ani neměli tušení. A to neplatí jen u traumat a nejtěžších životních situací, jako je ztráta blízkého nebo deprese. Může to být cokoliv, co vám s velkou intenzitou negativně zasahuje do života.

Každým sezením budete odkrývat nové vrstvy tématu, nacházet souvislosti a pracovat na řešení, které bude opravdu dlouhodobé.

trápení

2. Důvěrný vztah s terapeutem je klíčový

Podle studií má až 50 % příznivých účinků terapie na svědomí náš vztah s terapeutem. Pro úspěšnou cestu k psychické pohodě je proto klíčové najít terapeuta, se kterým si opravdu sednete, a potkávat se s ním pravidelně. S každým sezením tak poroste vaše vzájemná důvěra, budete se cítit uvolněji, v bezpečí a bez problému se svěříte i s těmi nejhlubšími pocity. A přesně to je pro úspěch terapie potřeba.

Ještě terapeuta nemáte, nebo váháte, jestli je ten „pravý”? Pak se vám bude hodit článek Jak poznat, že vám to s terapeutem klape, a najít toho pravého?

3. Naučíte se techniky pro zvládání náročných situací

Řekněme, že například řešíte problematický vztah s někým z rodiny. Potřebujete si nastavit zdravé hranice, aby vás nepříjemné situace psychicky nevysávaly a dokázali jste z nich odejít. S terapeutem celý problém proberete, zpracujete si ho, ale taky se naučíte, co konkrétně můžete příště udělat, abyste se takové situaci včas vyhnuli.

Až nastane podobný scénář a novou techniku si vyzkoušíte, na další terapii proberete, jak to celé šlo. Krok po kroku se naučíte, jak tyto situace zvládat, aby vás co nejméně zasáhly. Podobně se můžete naučit zvládat třeba sociální úzkost nebo nepřekonatelnou trému před veřejným vystupováním.

náročné problémy

4. Pravidelné terapie fungují jako prevence

Na terapii můžete chodit, i když nemáte žádný akutní problém nebo už jste ho úspěšně vyřešili. Pomůže vám srovnat si myšlenky, zmírnit každodenní stres nebo zpracovat nepříjemné emoce. Pokud totiž emoce potlačujeme, protože _„o nic přece nejde_”, můžou se nahromadit a jednou nás dohnat.

Terapie vám přinesou do života více klidu a ani větší výzvy pak nepřerostou do hlubších problémů.

Chtěli byste vyzkoušet terapii online? Na Hedepy si můžete vybrat z více než 170 certifikovaných terapeutů. Na základě rychlého testu vám doporučíme tři nejvhodnější a toho pravého už si vyberete podle podrobných informací na profilu. Pokud by vám první sezení náhodou nesedlo, vrátíme vám peníze.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna