7 znaků toxického přátelství a jak ho ukončit

7 znaků toxického přátelství a jak ho ukončit


Sdílet článek

Poznat toxické přátelství nemusí být jednoduché. Často začne skvěle a máme pocit, že si rozumíme. Třeba jsme společně i vyrůstali. Postupem času se ale začne vyvíjet špatným směrem a necítíme se s druhým dobře.

Takové toxické přátelství není pro naši psychiku ničím dobrým. Může nám pořádně srážet sebevědomí, ubírat energii a manipulovat nás do věcí, které sami nechceme. Často dokonce tak skrytě, že příčinu hledáme někde jinde.

Jak teda poznat, že je kamarád nebo kamarádka toxická, její přátelství falešné, a hlavně jak takové přátelství v klidu ukončit, když už to dál nejde?

7 znaků toxického přátelství

Pojďme se podívat na to, jestli je vaše přátelství opravdu toxické. Poznáváte ho nebo ji v některém z těchto bodů?

1. Nerespektuje vaše názory a hranice

Svůj názor vnímá jako jediný správný. Bude vás o něm přesvědčovat a vymlouvat vám, co si myslíte. Nebo vás to ani nenechá doříct. Bude vám dávat rady do života, o které nestojíte, a zpochybňovat, co děláte, pokud to není v souladu s jejím vlastním přesvědčením.

ženy se hádají

2. Často vás kritizuje

Ve zdravém přátelství jeden druhého nekritizuje, ale snaží se mu pomoct. Například místo „_Zase ten pohovor nevyšel? Já ti říkal/a, že si máš to CV upravit a obléct si něco jiného,_” řekne „_Příště to určitě vyjde. Můžu ti pomoct se připravit? Co třeba zajít koupit něco na sebe, ať se cítíš sebevědoměji, a kouknout společně na tvoje CV, ať ho vyladíme?_” Vždy s vámi bude mluvit tak, aby vás to neranilo, a nebude se vás snažit měnit.

3. Emocionálně vás vydírá

Možná někdy nemáte čas rychle odepsat a po chvíli už vám v telefonu přistane vyčítavá zpráva ve stylu „_Zase na mě kašleš?_” nebo „_Tak díky za odpověď_” apod. Jestli ve vás ten druhý jakkoliv vzbuzuje pocity viny nebo strachu, jde o emocionální vydírání.

4. Soutěží s vámi

Jakmile se vám něco povedlo nebo jste si třeba něco pořídili, nesnese pomyšlení, že za vámi zaostává. Hned to musí napravit. V horším případě se to může týkat i protějšků. Když se vám někdo líbí, začne s ní/ním flirtovat, nebo vás naopak zesměšní. Ano, zní to jako ze středoškolského filmu, ale opravdu se to děje i mezi dospělými.

5. Není tady pro vás, když to potřebujete

Pokud má problém, hned vám volá, abyste to probrali, nebo rovnou pomohli s řešením. Vaše problémy ale zlehčuje a snaží se od nich odvést řeč. Nenechá vás se vypovídat, nebo vám rovnou řekne, že nemá zrovna čas (ale najde si skvělou výmluvu).

vyrušena u spaní

6. Nepřeje vám vaše úspěchy

Špetka zdravé závisti neuškodí, praví přátelé si své úspěchy ale vždy přejí a radují se společně. Někdy to tak na první pohled vypadá i u toxických kamarádek, všimněte si ale, jestli po čase neuslyšíte větu typu: „_Já bych povýšení ani nechtěla. U nás v kanceláři mám pohodu, zato ty teď budeš strhaná._“

7. Neustále žádá laskavosti, ale sama pro vás nic neudělá

Jednoduše pořád dáváte, ale nic nedostáváte. V přátelství je důležitá rovnováha. Jednou pomůžete se stěhováním vy, příště zase on/ona. Opravdoví přátelé si na daný den nic nedomluví, když ví, že je potřebujete. A nemusí jít ani o nic velkého. Stačí pozvání na oběd, které vám nikdy neoplatí.

Kdy stojí za to o přátelství bojovat

Toxické chování nemusí nutně vždy znamenat, že vám chce člověk ublížit. Možná se k vám chová jen tak, jak to viděl často doma. Připadá mu to zkrátka normální.

Někdy máme taky pocit, že je člověk toxický proto, že je často negativní. Vidí svět černě, nonstop si stěžuje nebo pomlouvá. V jeho přítomnosti se pak přece nemůžeme cítit dobře. To ale neznamená, že je špatný a nezáleží mu na nás. Může se motat v kruhu zažitých přesvědčení a stereotypů, ze kterých nedokáže vystoupit.

Jestli o přátelství stojíte, nepřistupujte na negativní vlnu a zkuste inspirovat svým pozitivním přístupem. Zeptejte se, proč takové myšlenky má, co ji/ho k takovému chování vede a co ji trápí. Zkuste třeba navrhnout i odbornou pomoc, jestli o ni stojí. Pro změnu nastavení mysli skvěle pomáhá koučink, pro hlubší práci s traumaty pak terapie.

Jak ukončit toxické přátelství

Zkoušeli jste to a nabízená pomoc nezafungovala? Do změny nemůžete nikoho nutit. Jestli jste se rozhodli přátelství ukončit, nejlepším řešením je vždy upřímnost. Možná nebude vše ztraceno a když napřímo vysvětlíte, co přesně vám ubližuje, pochopí to a bude se snažit změnit. Někdy ani my sami neznáme svoje hranice, a tak si necháme líbit příliš.

Nedávejte si ale za vinu, že přátelství ukončujete. Dlouhodobé toxické vztahy můžou opravdu zamávat s naším psychickým a později i fyzickým zdravím. Musíte se před nimi chránit. Tyto čtyři kroky vám pomůžou přátelství ukončit s čistým svědomím:

  • Identifikujte toxické chování – udělejte krok zpět a zamyslete se, jaké konkrétní chování je toxické a škodí vám. Pomůže vám to pochopit, proč musíte přátelství ukončit, a kamarádce to vysvětlit.
  • Promluvte si – buďte upřímní a řekněte, jaké konkrétní chování vám ubližuje a už ho dál nechcete tolerovat. Neobviňujte, ale raději mluvte o svých vlastních pocitech. Nastavte si jasné hranice, které musí kamarádka respektovat, jestli se s vámi chce dál přátelit.
  • Držte si chvíli odstup – dejte vám oběma čas, abyste zpracovali své emoce a mohli se nad celým rozhovorem zamyslet. 
  • Dejte druhou šanci nebo přátelství ukončete – jestli rozhovor nedopadl dobře, je jasným řešením toxické přátelství ukončit. Možná si ale kamarád nebo kamarádka ani neuvědomovala, co vám způsobuje, a chce na sobě zapracovat. Pak je na vás, jestli dáte přátelství ještě šanci.

Naložit s toxickým přátelstvím není vůbec jednoduché. Jestli se bojíte ho ukončit, už jste to zkoušeli, ale bez úspěchu, nebo je těžké se se ztrátou přátelství vyrovnat, nemusíte na to být sami. Terapie vám může pomoct náročné období překonat, zjistit, proč podobné lidi do svého života přitahujete, a nastavit si zdravé hranice. Aby vaše další vztahy byly zdravější.

V Hedepy se můžete k terapii připojit pohodlně online. V týmu máme přes 100 certifikovaných terapeutů. Stačí si udělat krátký test a doporučíme vám tři nejvhodnější na míru.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna