Přemýšlíte příliš často nad jídlem? Zažíváte mentální hlad? Cítíte vinu spojenou s jídlem nebo strach z tloustnutí? Jídlo ovládá více vás než vy jeho? Před ostatními jíte na oko nebo se jídlu s ostatními vyhýbáte? Pokud jsou výše uvedené situace nevítanou součástí vaší každodenní reality, vězte, že existuje řada možností, jak převzít kontrolu nad svou myslí a ve vztahu k sobě samé/mu být více svobodný. Jednou z nejefektivnějších řešení je právě psychoterapie.

Jaké jsou druhy poruch příjmů potravy?

Poruchy příjmu potravy (PPP) tvoří poměrně široké diagnostické spektrum. Jsou charakterizovány patologickým chováním spojeným s jídlem a vnímáním vlastního těla. Řadíme sem mentální anorexii (úmyslné snižování váhy, které může vést až k úplnému odmítání potravy), bulimii (přejídání a následné vyzvracení potravy) a záchvatové přejídání (vlčí hlad), případně atypická mentální anorexie, atypická mentální bulimie. Často se může stát, že se tyto nemocní ocitají v bludném kruhu (např. přejedení, zvracení, hladovka, přejedení).

Na co má vliv bulimie, anorexie a záchvatovité přejídání?

Často porucha příjmu potravy není příčina, ale pouze následek nějakých jiných strachů, úzkosti či nespokojenosti. Lidé s PPP jsou mnohem více ohroženi depresí, úzkostí, sebevražedným jednáním apod. Na PPP se mohou nabalovat psychické problémy: deprese, ztráta smyslu, výčitky, podrážděnost, nesoustředěnost, závratě, strach z tloustnutí, uzavření do sebe, ztráta zájmu o okolí, únava aj. PPP nepostihují jen psychiku, ale bohužel jsou často propojeny i s fyzickými problémy: ztráta menstruace a pozdější problémy s plodností, snadný vznik modřin, nízký krevní tlak, řídnutí vlasů aj. A v neposlední řadě i sociální problémy: sociální izolace – postupná ztráta zájmu o koníčky, přátele nebo naopak neschopnost umět být sám (bulimie).

měření obvodu v pase

Lze se někdy vyléčit z poruch příjmů potravy (bulimie, anorexie, apod.)?

Ano! PPP většinou začínají vcelku nevinně, vytvoříme si takové postoje a názory, které nemocný pokládal za správné, a postupně se měnil jeho přístup k jídlu, které mu v určitém směru musely vyhovovat. Avšak zbavit se PPP znamená změnit zavedené chování a postoje. Chce to chtít, vůli, trpělivost, a posilovat lásku k sobě samému a v neposlední řadě také někoho, kdo nám s tím pomůže.

Co mám dělat, když trpím (nebo někdo v mém okolí) mentální anorexií nebo bulimií?

Důležité si je uvědomit, že PPP jsou projevem nemocné mysli a důsledek vnitřního trápení, strachů a hlubších psychologických potíží. Pokud vás trápí některá z forem poruch příjmu potravy, doporučujeme vyhledat odbornou pomoc. Pomoci může například psychoterapeut, který vás vyslechne a bude vás provázet a pomáhat v cestě k vaší větší spokojenosti.

Jestli touto nemocí trpí někdo z vašich blízkých, zde je pár rad, jak k takovému člověku přistupovat:

  • Zajímejte se o člověka, ne o nemoc. 
  • Nenuťte jíst, při stolování raději odvádějte pozornost od jídla samotného, obrňte se trpělivostí.
  • Nedávejte nevyžádané rady.
  • Vyhněte se jakémukoli hodnocení postavy.
  • Nehledejte viníka, ale řešení.

Jak může psychoterapie pomoci s poruchami příjmu potravy?

Psychoterapie je považována za jednu z nejlepších metod léčby PPP. Pomáhá přijít na to, proč se u konkrétního člověka rozvinula nemoc, pochopit, co člověka ovládá, změnit svůj postoj a nalézt strategii vedoucí k větší spokojenosti klienta. Často se lidé s PPP za svou nemoc stydí, užitečnou formou tak může být online psychoterapie. Často se klienti nebojí být upřímnější. Navíc můžete vyhledat odborníka specializujícího se přímo na PPP a spojit se s ním, ať už jste kdekoliv.

Reálný příběh klienta a jak mu pomohla terapie:

„Největší paradox je, že jsem vlastně nikdy nebyla tlustá, chtěla jsem být ale ještě víc než jen štíhlá, chtěla jsem být perfektní, a to v mém světě znamenalo maximálně 42 kilo. Za dobu své léčby jsem potkala spoustu doktorů i psychologů, ale až díky Janě jsem měla pocit, že se můžu začít mít ráda, i když za den neuběhnu aspoň 25 kilometrů a nesním víc než jogurt s jablkem. Jana je psychoterapeutka, první, která mě nenutila jíst a první, kterou jsem zajímala celá, jako člověk. Všem bych chtěla říct, že si zaslouží svoji Janu a že se nemusí trápit sami.“

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna