5 důvodů, proč online terapie prospěje i vaší firmě

I když psychoterapie a péče o duševní zdraví v Česku zatím nepatří mezi tradiční zaměstnanecké benefity, firem, které ji svým lidem nabízejí, přibývá. Proč se do péče o psychickou pohodu zaměstnanců vyplatí investovat?

1) Pomůžete kolegům zvládat těžké chvíle

Každý z nás v pracovním i soukromém životě zažívá náročnější období – čeká nás náročná schůzka a dohánějí nás deadliny, pohádali jsme se s partnerem nebo řešíme průšvihy dětí. Když máte všeho až nad hlavu, hodí se mít po ruce někoho, kdo se na vaši situaci s odstupem podívá, rozebere ji s vámi a pomůže vám najít způsob, jak se s ní vypořádat.

A přesně takovým průvodcem může být terapeut.

Terapie zdaleka necílí jen na jedince, kteří mají konkrétní psychický problém, ale dokáže lidem nastavit zrcadlo tak, aby na sobě mohli pracovat. Vaši kolegové mohou s terapeutem probrat pracovní i soukromé záležitosti a svěřit se mu se svými problémy, obavami nebo bariérami, které jim komplikují práci.  Samotné sezení probíhá online na zabezpečené platformě, která zajišťuje, že obsah hovoru zůstane naprosto důvěrný.  

2) Umožníte svým lidem růst

Co když má některý z vašich kolegů hlavu plnou nápadů, ale představa, že by je měl prezentovat před ostatními členy týmu nebo nadřízenými, ho děsí. Možná má strach, že by nebyly přijaty a proto si je raději nechává pro sebe. Na schůzce pak působí jako mlčenlivý introvert, ale uvnitř něj to vře. Přitom by stačilo, aby se se svým blokem naučil pracovat.

Terapie lidem pomáhá identifikovat jejich silné a slabé stránky a motivuje je k tomu, aby se v konkrétní dovednosti chtěli zlepšovat nebo se snažili odstranit překážky, které jim brání v růstu. Nejen kvůli tomu, aby obstáli v práci, ale i pro vlastní dobrý pocit.

unnamed

3) Spokojení lidé jsou produktivnější

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) způsobují deprese a úzkosti zaměstnanců významný pokles produktivity práce. Zjednodušeně řečeno – pokud je člověk v psychické nepohodě, tento stav se negativně promítá do jeho pracovních výkonů. A když řeší problémy v soukromé rovině, pochopitelně si je nosí i do práce.

Psychické rozpoložení má vliv i na fluktuaci. Pokud svým lidem nabídnete služby psychoterapeuta, dáte jim najevo, že je pro vás důležité, aby se cítili dobře. A když jsou lidé v práci spokojení, nemají důvod ji měnit.

V rozsáhlém šetření Microsoftu ostatně 24 % lidí, kteří v roce 2020 opustili práci, uvedlo, že důvodem byla celková psychická nepohoda. Dalších 24 % za příčinu označilo komplikace při slaďování soukromého a pracovního života.

4) Terapie zlepší atmosféru i komunikaci

Kolegy si – na rozdíl od kamarádů – nevybíráme. V práci tak snadno vznikají spory, ať už kvůli odlišným názorům nebo například prošvihnutým termínům.

Může jít ale i osobní antipatii. Někteří kolegové si zkrátka nesednou, každý má jinou povahu a způsob komunikace, pro které ten druhý nemá pochopení nebo jim nerozumí.

Konflikt pak dopadá na celkovou náladu v týmu. Terapeut dokáže do nekomfortní situace vnést nezaujatý pohled na věc, pomůže definovat podstatu problému a účastníky sporu navede k řešení.

terapie-pro-firmy1

5) O problémech budete vědět dřív, než nastanou

Zdá se vám, že vaše firma funguje tak, jak má? To, že aktuálně neřešíte žádné těžkosti a kolegové se vám zdají spokojení, neznamená, že se problémy nemohou v budoucnu objevit. Není v lidských silách vědět o všem, co se v rámci kolektivu děje. Navíc, pokud kolegové v této oblasti necítí podporu, jen těžko se budou svěřovat. 

Navíc to, že se vám pracuje dobře, neznamená, že by se vám nemohlo pracovat ještě lépe. Uspořádejte workshop, který se zaměří na prevenci psychické nepohody, průběžně svůj tým v této oblasti vzdělávejte nebo zaveďte možnost individuálních sezení s terapeutem. Vaši kolegové díky tomu budou vědět, že je podporujete a není vám lhostejné, jak se cítí. 

Máte pocit, že by terapie prospěla i vaší firmě? Nebo chcete zjistit, kde máte, pokud jde o přístup k lidem, mezery? Ozvěte se nám, rádi vám naši službu podrobně představíme a navrhneme pro vás řešení na míru.

Zanechte nám kontakt
a my se vám ozveme


    1. Krátce si zavoláme, abychom zjistili, s čím vám můžeme konkrétně pomoci.

    2. Na míru pro vás vytvoříme nabídku a rádi vám poskytneme přístupy zdarma, abyste si vše mohli vyzkoušet.