Nový rok – nový začátek. Jak na bilancování uplynulého roku a nastavení novoročních předsevzetí, abyste je tentokrát opravdu dodrželi? Provedeme vás zhodnocením roku a ukážeme si metodu, podle které si dáte splnitelná novoroční předsevzetí. Letos si je opravdu odškrtnete!
Je sice přirozené, že příchod nového roku vnímáme jako příležitost rekapitulovat a dávat si nové cíle. Pravdou ale je, že jde jen o nový list v kalendáři. Není potřeba podléhat tlaku okolí a nutit se do velkých plánů a předsevzetí. Každý máme svou vlastní cestu a způsob, jak se posouvat vpřed.
Jestli vám novoroční tlak způsobuje stres a úzkost, naslouchejte svým vnitřním pocitům a do ničeho se nenuťte. Pracovat na svém osobním rozvoji přece můžete kdykoliv během roku. Tehdy, kdy se na to cítíte a máte motivaci ke změně.
To, že jste tady, nám ale napovídá, že jste připraveni bilancovat. Tak jdeme na to! Připravili jsme sadu otázek, které vás provedou zhodnocením sedmi důležitých oblastí vašeho života.
Připravte si něco dobrého k pití, vemte něco na psaní a jdeme na to. Nezapomeňte, že to děláte jen a jen pro sebe, tak se nebojte být opravdu upřímní.
Nakonec můžete každou oblast oznámkovat jako ve škole – podle toho, jak se vám celkově dařilo. To vám poslouží jako kompas při nastavování novoročních předsevzetí.
Jak už jsme zmínili na začátku, je úplně v pořádku si žádná předsevzetí nedávat. Jedním z hlavních důvodů, proč se nám je nedaří plnit, je totiž nedostatečná motivace. Nebo často nesplnitelná očekávání, se kterými ani nejsme v souladu. Vrhneme se do toho po hlavě a brzo nám dojde dech. Vždyť to znáte. Podle dat si novoroční předsevzetí dává téměř polovina Čechů, více než třetině z nás ale odhodlání vydrží jen pár dnů.
Stanovování novoročních předsevzetí je úplně stejné jako stanovování cílů. Abychom je dodrželi, musíme na to jít správně. Běžet maraton a ne sprint. K tomu si vypůjčíme ověřenou metodu SMART.
Metoda SMART říká, že abychom cíle úspěšně dosáhli, musí být:
Co to znamená v praxi? Pojďme si ukázat několik příkladů, jak z typických novoročních předsevzetí udělat SMART cíle:
Vidíte ten rozdíl? U takových cílů víte, že jejich splnění je ve vašich silách. Je jasné, co pro jejich dosažení máte dělat, a to jak často nebo do kdy.
K tomu se podíváme zpátky na bilancování roku. Kterým kategoriím jste dali nejhorší známku? Vypište si je a pro každou z nich definujte předsevzetí, která budou SMART. Teď už víte, jak na to.
Jestli se vám s formulací předsevzetí úplně nedaří, skvělou pomůckou je udělat z cíle otázku. Například předsevzetí letos budu pečovat o svou psychickou pohodu změníte na jak budu letos pečovat o svou psychickou pohodu? Hned vám začnou chodit odpovědi, které formulují vaše předsevzetí. Je to malá, ale účinná změna.
David Sprott z Washington State University navíc zjistil, že když se člověka zeptáte, jak se v budoucnu bude chovat, zvýší se pravděpodobnost, že se tak opravdu zachová.
Abyste svá předsevzetí zvládli dodržet, buďte k sobě laskaví a nezačínejte se všemi hned teď. Zvykněte si nejdříve na prvních pár a pak až přidávejte další. Samozřejmě s příhlédnutím k tomu, jak jsou náročná. Nezapomeňte, že běžíte maraton, ne sprint.
Dali jste si za cíl podpořit svou psychickou pohodu? Zbavit se trápení, vyřešit bolestivý vztah, zapracovat na sebelásce nebo třeba udělat životní změnu, které se teď bojíte?
Psychoterapie je skvělým nástrojem, jak takových cílů dosáhnout a dopřát si větší klid na duši. Nebo taky lépe poznat sám sebe, pokud se ve směřování života trochu ztrácíte.
V Hedepy si můžete vybrat z více než 150 ověřených terapeutů a k sezení se připojíte pohodlně online. Na základě 5minutového testu vám doporučíme tři nejvhodnější terapeuty na míru.