Přejeme si šťastné a veselé, pro spoustu z nás jsou ale spíše stresující a úzkostné. Očekává se od nás, že dorazíme na nespočet vánočních oslav, často musíme čelit nevhodným dotazům od příbuzných a stokrát vysvětlujeme, že už si opravdu nedáme další vaječňák ani cukroví.
Jak všechen ten vánoční tlak ustát a slušně odmítnout nabídky, o které nestojíme? Poradíme vám, jak si nastavit osobní hranice a přežít Vánoce v klidu a míru.
S Vánoci je spojeno tolik zvyků, pravidel a očekávání, že snadno zapomeneme na to, jak bychom je vlastně chtěli prožít my sami. Jedeme na autopilota podle toho, jak je to zvykem – jsou to přece tradice.
Tak to ale vůbec nemusí být. Pojďte si sepsat, co je pro vás o Vánocích opravdu důležité. Do jednoho sloupce napište, co vám dělá radost, a do druhého, co vám naopak způsobuje stres. Pomůže vám to ujasnit si priority a omezit to, co vám nedělá dobře.
Jestli vás teď nic moc nenapadá, zkuste si vést deník svých emocí. Když k vám přijdou myšlenky na cokoliv spojeného s Vánoci, sledujte, jak se kolem toho cítíte, a zapište si to. Jednotlivým bodům můžete dát třeba známku jako ve škole. Brzy se zorientujete v tom, co vám dělá radost a čemu naopak říct NE.
Někdy si zážitek z Vánoc kazíme tak trochu sami. Snažíme se, aby bylo všechno perfektní, až nám při té honbě za dokonalostí dojde dech a celá vánoční pohoda je pryč.
Pojďte si proto letos stanovit reálné cíle. Můžete třeba omezit počet druhů cukroví, vánočku koupit v pekárně, nepřehánět to s úklidem a výzdobou, vynechat některé večírky. Přijměte, že některé věci se nemusí podařit podle plánu, a to je v pořádku. Nejdůležitější je váš klid a pohodová atmosféra. I když se na vás třeba tchyně bude dívat skrz prsty.
Když už víte, co vám kolem Vánoc způsobuje stres, je potřeba nastavit si osobní hranice, abyste v potřebnou chvíli dokázali říct NE. A nebo odolali nevhodným komentářům a nepouštěli se do konverzací, které vám nejsou příjemné.
Podíváme se na konkrétní situace a možnosti, jak v nich reagovat.
Pozvánky se můžou odmítat těžce. Tíží nás strach, že by nám něco důležitého uniklo, naším odmítnutím někoho raníme nebo příště už nebudeme pozvaní. Cítíte se podobně? Pak vám určitě pomůže článek Z FOMO do JOMO: Jak se přestat bát, že vám něco unikne?.
Tady jsou konkrétní tipy, jak můžete pozvání slušně odmítnout:
Rodinným událostem se někdy nevyhneme. Jestli jsou pro vás ale stresující, stanovte si dopředu, kolik času na nich strávíte. Dříve, než by vás rozhodily, se z nich omluvte.
Můžete říct třeba:
S rodinou to může být složité a bez konkrétního důvodu vás nenechají v klidu odejít. Tak se případně omluvte s bolestí hlavy nebo třeba nutností ráno brzy vstávat.
Proč jste pořád single, proč ještě nemáte děti, kdy si najdete pořádnou práci… Jestli vám to není příjemné, na žádné podobné otázky a komentáře nemusíte odpovídat.
Zkuste říct třeba:
Fakt, že je alkohol se svátky provázaný, ještě neznamená, že ho opravdu musíte pít.
Jak alkohol odmítnout:
Jestli bývá hostitel neodbytný, na večírek můžete dorazit autem. Budete tak mít perfektní důvod, proč opravdu nemůžete ani kapku.
Říkat NE může být ze začátku děsivé. Bojíme se, že někomu ublížíme, odsoudí nás nebo nás nebudou mít rádi. Máme pocit, že se musíme zavděčit. Proto někdy ani netušíme, kde by naše osobní hranice vlastně měly být, abychom nešli proti sobě.
Cítíte to tak i vy? Osobní hranice jsou skvělým tématem pro psychoterapii. Terapeut vám pomůže se ve vlastních emocích zorientovat a zjistit, jaká přesvědčení vám brání dát sebe sama na první místo. Naučí vás s nimi pracovat, abyste si za svými hranicemi dokázali pevně stát.
V Hedepy se můžete propojit s více než 150 psychoterapeuty z celé republiky a termín svého sezení mít už za pár dní.
Udělejte si 5minutový test a na základě výsledku vám doporučíme tři nejvhodnější terapeuty na míru.