Z FOMO do JOMO: Jak se přestat bát, že vám něco unikne?

Z FOMO do JOMO: Jak se přestat bát, že vám něco unikne?


Sdílet článek

Zazvoní vám upozornění a vy hned berete telefon do ruky. Co kdyby to bylo důležité? Nebo vám přijde pozvánka na akci v době, kdy se vám to opravdu nehodí, vy ji ale nedokážete odmítnout. Co kdybyste něco propásli? Ráno musíte projet všechny sociální sítě a zprávy, abyste byli v obraze. Když to neuděláte, cítíte se nesví.

Pokyvujete hlavou? Pak vás nejspíš dostihl syndrom FOMO, který vaší duševní pohodě vůbec neprospívá. Nenechte se zahltit vším, co se okolo vás děje. Pojďte se naučit zpomalit a pěstovat jeho pravý opak – JOMO.

Co je FOMO?

FOMO je zkratka pro anglický výraz fear of missing out. Česky bychom ho mohli přeložit jako strach z toho, že nám něco unikne. Že se nedozvíme nějakou důležitou informaci, nebudeme dokonale v obraze o všech novinkách v oboru nebo třeba propásneme akci, na které by stálo za to být. Ať už pracovní nebo přátelskou.

Je to syndrom dnešní uspěchané doby, kdy se na nás odevšad valí kvanta informací, o čemkoliv můžeme vědět do pár sekund a se všemi jsme stále ve spojení. Snažíme se držet krok, ale tu rychlost, se kterou informace přichází a nové a nové události přibývají, zkrátka nedokážeme stíhat. Cítíme se zahlcení a máme výčitky.

FOMO syndrom nám tak přivádí pocity neklidu, nedostatečnosti a může vést až k syndromu vyhoření, úzkostem nebo depresi.

FOMO

Týká se FOMO i vás?

Oblastí, ve kterých se FOMO může projevit, je spoustu. Záleží na tom, o co se vy konkrétně zajímáte.

  • Nejčastěji jde o sociální sítě, kdy máme potřebu nepřetržitě kontrolovat, co se děje. FOMO je realitou více než poloviny uživatelů na sítích.
  • Nebo o zprávy, které každou chvíli projíždíme, aby nám neunikla žádná novinka. A je jedno, jestli jde o zpravodajství, sport nebo showbusiness.
  • Strach z toho, že nám něco unikne, můžeme prožívat i ve spojení s prací. Máme pocit, že se pořád musíme vzdělávat, být na každém kurzu a webináři, přečíst každou knihu či článek a být na všech pracovních akcích. Právě tady nejvíce hrozí vyhoření.
  • A v neposlední řadě to můžou být i akce s přáteli, kdy nám hlavně v létě chodí každou chvíli pozvánky na zahradní akce nebo výlety. Možná se bojíte odmítnout, aby vám neuniklo něco zásadního a vy jste se o tom nedozvěděli až z druhé ruky. Nebo aby vás ještě příště vůbec pozvali. A tak i když se vám to vůbec nehodí, přesto jdete a způsobujete si stres.

Poznávacím znakem FOMO je strach, který vás nutí jít proti sobě. Proti svým vlastním potřebám a momentální náladě. Ztrácíme tak kontakt sami se sebou a s přítomným okamžikem. Přichází neklid, stres a úzkost.

„Tento dlouhodobý stres a pocit úzkosti, že nám něco unikne nebo že nedokážeme být vždy, všude a každému plně k dispozici, může vést k celkovému vyčerpání a pochybnostem o vlastní sebehodnotě. K počáteční frustraci z toho, že nezvládáme (fyzicky, psychicky ani časově), se často připojuje i pocit ohrožení našeho společenského postavení a nejistota, zda jsme “dost dobří”. Velmi úlevné bývá pro klienty již uvědomění, že kvalita našeho života nespočívá v tom, co všechno víme, zvládneme a jak nás hodnotí ostatní, ale vytváříme si ji sami – odráží naše vnitřní naladění, spokojenost a osobní hodnoty. Pomáhá také nastavování priorit a celkové zpomalení, které nám umožní snáze vnímat své hranice.”
Ing. Michaela Ehrenbergerová
Ing. Michaela Ehrenbergerová

JOMO jako pravý opak FOMO

Řešením FOMO je pěstovat jeho pravý opak – JOMO, tedy joy of missing out. Strach tak doslova vyměníte za potěšení z toho, že vám něco uniklo.

JOMO představuje změnu myšlení, kdy prožíváte pocit spokojenosti a klidu ve chvílích, kdy jste sami a pečujete o sebe a svou duši. Více posloucháte to, co sami potřebujete, namísto toho, co si myslíte, že byste měli nebo že se od vás očekává. Dopřáváte si čas na činnosti, které vám opravdu dělají radost, i když to znamená, že vám něco unikne. Že nebudete dokonale v obraze o všech novinkách ve vaší sociální bublině, o zprávách ze světa nebo si necháte ujít příležitost pro další pracovní rozvoj. Dokážete se odpojit od okolního světa a užívat si přítomný okamžik. Jste spokojení tam, kde právě teď jste.

JOMO

Jak se dostat z FOMO do JOMO?

Přepnout z FOMO do JOMO nejde lusknutím prstu. Všimli jste si někdy, kolik lidí je na telefonu i na lehátku na dovolené?

Prvním krokem na cestě k JOMO je uvědomit si, že vám vždy bude něco unikat. Jako člověk zkrátka nemáte kapacitu na to o všem vědět, všude být a stále se posouvat. Dnešní doba je tak rychlá, že si musíte vybírat, čemu budete svou pozornost věnovat. Mít osobní priority a těmi se řídit.

Zkuste se nad tím zamyslet, vezměte si klidně papír a své myšlenky si sepište. Když se vám povede s tímto faktem smířit, přijde opravdová úleva.

Tady je pak šest konkrétních tipů, které vám na cestě z FOMO do JOMO pomůžou:

  • Vypněte si upozornění: Alespoň v určitých časových úsecích, aby vám nezasahovaly do večerního klidu nebo nenarušovaly soustředění na práci.
  • Naplánujte si dny offline: Dávejte si pravidelně plánovanou pauzu od celého online světa a užijte si čas tady a teď. Může to být třeba každá sobota nebo neděle, kdy vypnete telefon a vyrazíte do přírody.
  • Travte čas o samotě: A to ne prací nebo sebevzděláváním, ale kvalitním časem jen pro vás. Přemýšlejte o tom, co se ve vašem životě děje, co byste si přáli jinak, co vás baví a co už vám naopak neslouží. 
  • Trénujte mindfulness: Trénujte svou mysl, aby se dokázala soustředit na přítomný okamžik a nelítala pořád k tomu, co se děje někde jinde. Během bežných činností, jako je třeba jezení oběda, se všemi smysly plně soustřeďte na to, co děláte. Vnímejte strukturu a chuť jídla, jeho vůni a barvy, zvuky kolem vás.
  • Nastavte si priorty a nebojte se říkat NE: Popřemýšlejte nad tím, které aktivity a vztahy pro vás mají opravdovou hodnotu a věnujte jim více času a energie. Nebojte se naopak říkat NE událostem nebo činnostem, do kterých se vám nechce a nejsou pro vás samotné důležité.
  • Změňte úhel pohledu: Péčí o sebe a duševní hygienou si vytváříte větší mentální kapacitu na další rozvoj a setkávání s lidmi. Dokážete z nich tak mnohem více vytěžit a uchopené příležitosti si opravdu užít. Jde o to dívat se na situaci jinak.

Na své cestě k větší duševní pohodě nemusíte být sami. FOMO je skvělým tématem pro online terapii. Probrat situaci s nezaujatým odborníkem může vaší zahlcené mysli přinést rychlou úlevu. Společně pak najdete způsob, jak se ze strachu dostat až k potěšení z toho, že jste si udělali čas pro sebe.

Ještě jste na terapii nebyli? Přečtěte si, jak probíhá první sezení. S Hedepy se k terapii připojíte snadno online.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení

Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta

Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy

Tipy, slevy, novinky

Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna