Zazvoní vám upozornění a vy hned berete telefon do ruky. Co kdyby to bylo důležité? Nebo vám přijde pozvánka na akci v době, kdy se vám to opravdu nehodí, vy ji ale nedokážete odmítnout. Co kdybyste něco propásli? Ráno musíte projet všechny sociální sítě a zprávy, abyste byli v obraze. Když to neuděláte, cítíte se nesví.
Pokyvujete hlavou? Pak vás nejspíš dostihl syndrom FOMO, který vaší duševní pohodě vůbec neprospívá. Nenechte se zahltit vším, co se okolo vás děje. Pojďte se naučit zpomalit a pěstovat jeho pravý opak – JOMO.
FOMO je zkratka pro anglický výraz fear of missing out. Česky bychom ho mohli přeložit jako strach z toho, že nám něco unikne. Že se nedozvíme nějakou důležitou informaci, nebudeme dokonale v obraze o všech novinkách v oboru nebo třeba propásneme akci, na které by stálo za to být. Ať už pracovní nebo přátelskou.
Je to syndrom dnešní uspěchané doby, kdy se na nás odevšad valí kvanta informací, o čemkoliv můžeme vědět do pár sekund a se všemi jsme stále ve spojení. Snažíme se držet krok, ale tu rychlost, se kterou informace přichází a nové a nové události přibývají, zkrátka nedokážeme stíhat. Cítíme se zahlcení a máme výčitky.
FOMO syndrom nám tak přivádí pocity neklidu, nedostatečnosti a může vést až k syndromu vyhoření, úzkostem nebo depresi.
Oblastí, ve kterých se FOMO může projevit, je spoustu. Záleží na tom, o co se vy konkrétně zajímáte.
Poznávacím znakem FOMO je strach, který vás nutí jít proti sobě. Proti svým vlastním potřebám a momentální náladě. Ztrácíme tak kontakt sami se sebou a s přítomným okamžikem. Přichází neklid, stres a úzkost.
Řešením FOMO je pěstovat jeho pravý opak – JOMO, tedy joy of missing out. Strach tak doslova vyměníte za potěšení z toho, že vám něco uniklo.
JOMO představuje změnu myšlení, kdy prožíváte pocit spokojenosti a klidu ve chvílích, kdy jste sami a pečujete o sebe a svou duši. Více posloucháte to, co sami potřebujete, namísto toho, co si myslíte, že byste měli nebo že se od vás očekává. Dopřáváte si čas na činnosti, které vám opravdu dělají radost, i když to znamená, že vám něco unikne. Že nebudete dokonale v obraze o všech novinkách ve vaší sociální bublině, o zprávách ze světa nebo si necháte ujít příležitost pro další pracovní rozvoj. Dokážete se odpojit od okolního světa a užívat si přítomný okamžik. Jste spokojení tam, kde právě teď jste.
Přepnout z FOMO do JOMO nejde lusknutím prstu. Všimli jste si někdy, kolik lidí je na telefonu i na lehátku na dovolené?
Prvním krokem na cestě k JOMO je uvědomit si, že vám vždy bude něco unikat. Jako člověk zkrátka nemáte kapacitu na to o všem vědět, všude být a stále se posouvat. Dnešní doba je tak rychlá, že si musíte vybírat, čemu budete svou pozornost věnovat. Mít osobní priority a těmi se řídit.
Zkuste se nad tím zamyslet, vezměte si klidně papír a své myšlenky si sepište. Když se vám povede s tímto faktem smířit, přijde opravdová úleva.
Tady je pak šest konkrétních tipů, které vám na cestě z FOMO do JOMO pomůžou:
Na své cestě k větší duševní pohodě nemusíte být sami. FOMO je skvělým tématem pro online terapii. Probrat situaci s nezaujatým odborníkem může vaší zahlcené mysli přinést rychlou úlevu. Společně pak najdete způsob, jak se ze strachu dostat až k potěšení z toho, že jste si udělali čas pro sebe.
Ještě jste na terapii nebyli? Přečtěte si, jak probíhá první sezení. S Hedepy se k terapii připojíte snadno online.