Setkáváte se s komentáři, které naráží na váš vzhled a podkopávají vaše sebevědomí? Jak se takovým útokům bránit? Body shaming umí být zákeřný a někdy je dokonce tak trochu skrytý. Ukážeme vám, jak na body shaming reagovat a místo něj pěstovat body positivity přístup, který pomůže zahojit šrámy na duši a uzdravit vztah k vlastnímu tělu.

Co je body shaming

Body shaming je jakákoliv kritika a zesměšňování zaměřené na váš tělesný vzhled. A je úplně jedno, odkud přijde.

Děti si dávají zesměšňující přezdívky, strejda o Vánocích hodnotí, jak jste se přes rok „spravili“, média komentují, jak se maminkám daří vrátit zpátky do formy, a na sociálních sítích, kde se schováváme za obrazovky telefonů, je body shaming na denním pořádku. Jako bychom si zveřejněním obyčejné fotky z výletu říkali o zhodnocení toho, jak vypadáme.

body shaming komentáře.jpg

Body shaming se může týkat vaší váhy, tělesných proporcí, tvaru prsou, výšky, zubů nebo třeba kožních problémů. Ať už jsou podle ostatních moc nebo málo.

I tohle je body shaming

Stalo se vám někdy, že doma nebo třeba v práci někdo komentoval, kolik toho sníte? Nebo co máte na sobě? Vy jste se pak cítili špatně a vaše sebevědomí zase o kousek kleslo. I takhle nenápadný může body shaming být. A o to je zákeřnější. Může vypadat třeba takhle:

  • „Tohle všechno fakt sníš? Neměl/a by ses držet trochu zpátky?“
  • „Tohle si chceš vážně vzít na sebe? Na to přece nemáš postavu.“
  • „Na tyhle šaty vážně nemáš prsa, to si vzít nemůžeš.“
  • „Ty by sis raději dezert dávat fakt neměl/a.“
  • „Ty bys ty svoje tyčky raději neměla ukazovat.“
  • „S takhle krátkými vlasy si žádného chlapa nenajdeš.“
  • „Těmi svaly si chceš vykompenzovat, že jsi moc nevyrostl, co?“

Podobné výroky mají na naše psychické zdraví obrovský vliv. Kolem 65 % lidí s poruchou příjmu potravy říká, že právě šikana přispěla k jejich psychickým problémům. Přitom celá jedna třetina mladých zažila body shaming na vlastní kůži.

Jak na body shaming reagovat?

Jedinou cestou je nastavit si pevné hranice. Dát druhému najevo, že vám jeho komentáře nejsou příjemné a nebudete je tolerovat. Víme, není to snadné. Nejspíš nechcete jít do ostřejší konfrontace. Nebo vás v tu chvíli nic kloudného nenapadne.

Proto jsme pro vás připravili 8 asertivních, ale slušných reakcí, které pro příště můžete mít v záloze.

  1. „Prosím, respektuj moje volby ohledně toho, co nosím/jím.“
  2. „Cítím se dobře tak, jak jsem, a tvůj názor nepotřebuju.“
  3. „Nechci, abys komentoval/a můj vzhled nebo váhu.“
  4. „Je to moje volba a nepotřebuji k tomu žádné komentáře.“
  5. „Cítím se v tomto oblečení dobře a to je pro mě nejdůležitější.“
  6. „Sama vím nejlépe, co moje tělo potřebuje, tak to prosím nekomentuj.“
  7. „Proč si myslíš, že je nutné komentovat můj vzhled/mé jídlo?“
  8. „Tyto komentáře mě zraňují. Přestaň s nimi, prosím.“

no.jpg

Proti body shamingu s body positivity přístupem

Dovedete si představit přijmout a milovat své tělo takové, jaké je? Bez ohledu na jeho tvar, velikost nebo vzhled. Přesně o tom je přístup body positivity, který vznikl jako reakce na nerealistické ideály krásy.

„Zdravý“ body positivity přístup říkáme proto, že propagace obezity a nezdravého zacházení s tělem může také zajít příliš daleko. Láska k vlastnímu tělu znamená o něj také pečovat, aby bylo zdravé. Jakkoliv ale člověk vypadá, neměl by za to přece být souzený.

Vaše tělo pro vás dělá obrovskou službu. Díky němu můžete chodit, smát se s přáteli, obejmout svou rodinu nebo mít děti. Už za to si zaslouží obdiv a vaši lásku.

Nikdy nevíte, jestli za hubeností těch, ke kterým vzhlížíte, nestojí problémy s jídlem nebo stres. Pojďme se proto navzájem chválit spíše za to, jací jsme a co umíme, než za svůj tělesný vzhled.

Máte šrámy na duši i vy?

Jestli body shamingu musíte sami čelit, nejspíš vám na duši zanechal nepěkné šrámy.

Co vás napadne jako první, když se podíváte na své tělo?

A kdy jste se naposledy cítili ve svém těle dobře?

Jestli vám tyto otázky přináší negativní pocity, moc rádi bychom vám pomohli. Jako první krok k uzdravení vztahu se sebou doporučujeme náš článek Praktická cesta k sebelásce: Jak se mít opravdu rád?

Nemusíte na to ale být sami. S budováním sebelásky a nastavením hranic vám pomůže psychoterapie. V Hedepy si můžete vybrat z více než 190 certifikovaných terapeutů a k terapii se připojit pohodlně online.

Udělejte si 5minutový test, na základě kterého vám doporučíme tři nejvhodnější terapeuty na míru.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení

© Hedepy s.r.o.
Pokud jste ve stavu ohrožení sebe nebo jiných osob, prosíme, neprodleně kontaktujte První linku psychické pomoci (telefonicky: 116 123). Naši psychoterapeuti nebo Hedepy s.r.o. nenese odpovědnost za váš zdravotní stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal