Představte si, jak by váš život mohl vypadat, kdybyste si opravdu věřili? Kdybyste se měli upřímně rádi? Spoustu by toho mohlo být jinak a hlavně by vám bylo lépe na duši. Tak se s námi pojďte vydat na cestu k sebelásce. Ukážeme vám praktické kroky, jak ji budovat, a vzorce chování, kterých se naopak potřebujete zbavit.

Vaše sebeláska se odráží ve všech vašich vztazích

I když to v první řadě děláte pro sebe, sebeláska vám zároveň pomůže ke zdravějším vztahům – s partnerem, rodinou i přáteli. Jak to?

 • Budete snadněji přijímat lásku a podporu od ostatních, protože budete věřit, že si to zasloužíte – už tím, že jste, ne jen tehdy, kdy se rozdáváte pro ostatní.
 • Budete méně závislí na lidech okolo vás. Díky tomu budou vaše vztahy zdravější a vyrovnanější. Už nebudete čekat, že vás druzí vždy zachrání nebo vysvobodí.
 • Dokážete si nastavit osobní hranice a ty jsou pro zdravý vztah moc důležité. Pomůžou vám předejít frustraci, zneužívání a lépe komunikovat.
 • Když budete laskaví a budete mít pochopení sami pro sebe, snáze ho najdete i pro ostatní. Budete je pak méně soudit.

sebeláska

Jste naprosto v pořádku – i když vám někdo tvrdil opak

Jako malé děti se sebeláskou problém nemíváme. Až s životními zkušenostmi začíná náš vztah k sobě trpět. Možná vám někdo kdysi řekl, že jste úplně leví na sporty. Možná si někdo dělal legraci z vašeho účesu. Nebo jste vyrůstali v rodině, kde se rozdávala jen kritika.

Víte, ony ty negativní komentáře ale často vypovídají mnohem více o člověku, který je řekl, než o vás samotných. Jenže my je přijmeme jako pravdu.

Zkuste se zamyslet nad tím, odkud se vzala ta negativní přesvědčení, která o sobě máte. Nejspíš zjistíte, že nejsou vaše, ale někdo vám je kdysi řekl. A ten někdo vůbec nemusel mít pravdu. Buď vás chtěl shodit, aby se sám cítil lépe. Nebo si myslel, že vás kritikou namotivuje k lepšímu výkonu. Možná to byli rodiče? Tato přesvědčení nejsou vaše a můžete je nechat odejít. Tím uděláte první a moc důležitý krok k sebepřijetí.

Jak se teda začít mít rád?

Budování sebelásky je cesta, která stojí čas a trpělivost. Vede skrze sebepřijetí a jde ruku v ruce s budováním sebevědomí. Připraveni se na tu cestu vydat? Nejdříve se pojďme podívat na vzorce chování, kterých je potřeba se začít zbavovat.

Tímto vaše sebevědomí trpí

 • Dáváte potřeby ostatních na první místo – tím sami sobě říkáte, že jsou důležitější než vy sami. Jenže pečovat o sebe není sobectví, je to nutnost.
 • Mluvíte sami k sobě negativněJak to dneska vypadáš? Tak tohle jsi teda úplně podělala! Říkáte si něco podobného? To je potřeba změnit.
 • Zůstáváte ticho, když s něčím nesouhlasíte – nejspíš se bojíte konfliktu nebo odmítnutí. Ale vaše názory a postoj jsou stejně důležité jako ty ostatních.
 • Srovnáváte se – s kolegyněmi, lidmi na sítích, možná sourozenci. Každý ale máme úplně jiné silné stránky a věřte, že někdo jiný vzhlíží zase k vám.
 • V dětství na vás okolí kladlo hodně vysoké nároky – nikdy jste si proto nepřipadali “dost” a toto přesvědčení si s sebou nesete dál.
 • Ve škole se vám úplně nedařilo, a tak si nevěříte – vaše výsledky ale neurčují vaši sebehodnotu. Je spoustu úspěšných a šťastných lidí, kteří nedostudovali.

Jestli se v těchto situacích poznáváte, je čas začít je vědomě měnit. Jak na to?

zrcadlo.jpg

Tímto sebelásku a sebevědomí podpoříte

Mluvte k sobě pozitivně

Kdyby se kamarádce nepovedla důležitá zkouška, co byste jí řekli? Nejspíš byste ji utěšili a namotivovali, že napodruhé už to určitě zvládne. Vy si zasloužíte úplně stejnou laskavost a podporu – zkuste sami k sobě mluvit jako k nejlepšímu příteli. Můžete začít pomalu. Třeba tím, že si ráno u zrcadla řeknete, že vám to sluší.

Jestli vám slova sama nepřichází, zkuste si opakovat třeba některou z těchto vět:

 • Věřím v sebe a své schopnosti.
 • Přijímám se taková/ý, jaká/ý jsem.
 • Na mých názorech záleží.
 • Každý den se mám rád/a víc a víc.
 • Zasloužím si lásku už tím, že jsem.

Zaměřte se na pokrok, ne na to být perfektní

Při té honbě za dokonalostí totiž často vůbec nevidíme, jak velký pokrok už jsme udělali. Zkuste si váš velký cíl rozdělit na menší části. Za každou dosaženou úroveň se něčím odměňte. Zastavte se na chvilku, abyste si ten posun vpřed užili.

oslava.jpg

Uvědomte si, v čem jste opravdu dobří

Skvěle vaříte? Hrajete na klavír? Běháte po horách? To přece jen tak někdo neumí a nezvládne. Každý máme jiné talenty a schopnosti, proto nemá smysl se srovnávat. Vždy tady bude něco, co vám jde i nejde. Zaměřte se na svoje silné stránky a ty rozvíjejte dál.

Odpusťte si za minulé chyby

To, co se vám v minulosti nepovedlo, neurčuje, kým jste teď. Jestli jste se z minulých chyb poučili, opravdu není důvod, proč se z nich pořád vinit a ohlížet se zpátky. Teď už jste přece mnohem dál.

Obklopujte se správnými lidmi

Možná bychom měli říct spíše neobklopujte se lidmi, kteří vás nepodporují. Některá přátelství můžou být toxická. Podkopávání vaší sebedůvěry partnerem zase může být způsobem nebezpečné manipulace. Popřemýšlejte nad tím, jestli ve svém okolí nemáte někoho, kdo vás sráží.

Cestou k sebelásce vás provede psychoterapie

Změnit vztah k sobě a všechna ta přesvědčení, ve kterých jste dlouhé roky žili, může být opravdu výzva. Jestli jste se rozhodli na sebelásce zapracovat, velkou pomocí může být psychoterapie.

Odborný psychoterapeut vám pomůže rozpoznat a postupně měnit vaše sebekritické myšlenkové vzorce, naučit se laskavosti k sobě samému a uvědomit si svou hodnotu. V bezpečném a důvěrném prostředí. U nás v Hedepy plně online. Přečtěte si, jak psychoterapie online probíhá. Už brzy se vše může začít měnit k lepšímu.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna