Příval energie, jarní únava nebo i deprese. Jak působí jaro na psychiku?

Příval energie, jarní únava nebo i deprese. Jak působí jaro na psychiku?


Sdílet článek

Naše tělo je provázáno s přírodními cykly. Fakt, že ve dne sršíme energií a večer na nás přichází únava, nikoho nepřekvapí. Naše tělo a mysl jsou ale silně ovlivněny i ročními obdobími.

Jak naši psychiku ovlivňuje jaro? Proč se místo přívalu energie někdy dostaví jarní únava a jak z probouzející se přírody vytěžit co nejvíce pro svou mentální pohodu?

Sluníčko nás nabíjí, jarní únava ale není výjimkou

Vliv slunce na psychiku potvrdila řada studií. Důkazy ale nemusíte hledat v odborných materiálech, stačí sledovat svoje tělo. Proto je někdy slunce dokonce nazýváno jako přírodní antidepresivum (při závažných psychických onemocněních ale určitě nenahradí tradiční léčbu).

slunko ve tváři

I když ale tak netrpělivě čekáme, až si budeme moct dát kávu na zahradě nebo rozvalit se v trávě, s jarem může místo přívalu energie přijít únava a nálada pod psa.

Důvodů může být hned několik:

  • Naše tělo se ze zimního polospánku, kdy vstáváme za tmy, trávíme málo času na čerstvém vzduchu a taky jíme méně čerstvého ovoce a zeleniny, potřebuje vzpamatovat. Nemáme tlačítko, které by naše tělo přeplo do jarního módu, a tak se po dlouhé zimě může dostavit jarní únava.
  • Možná jste se k jaru hodně upnuli a měli od něj velká očekávání. Po pár prosluněných dnech v tričku ale znovu přišel mráz nebo déšť a vám to dokonale zkazilo náladu. Vaše úroveň energie tak šla dolů ještě níž, než kde byla na konci zimy.
  • Nebo jste do jara skočili s takovým nadšením a velkými plány, že jste si toho na sebe naložili moc a vaše tělo už to nezvládlo. Skočit ze zimního spánku do intenzivního tréninku na plavkovou sezónu, vytřídit celý byt a uspořádat první grilovačky s přáteli vás může dokonale vyšťavit.

Jak se s jarní únavou vypořádat

Jarní únava je důsledkem dlouhé zimy a postihne každý rok až čtvrtinu z nás, častěji ženy. Nejde o žádnou nemoc, jen reakci našeho těla na několik měsíců s nedostatkem slunce, pohybu v přírodě a přirozeně těžším jídelníčkem. Kdo by měl v zimě chuť na studený salát?

jarní únava

Proto na jarní únavu nefunguje nic jiného než laskavost k vlastnímu tělu:

  • Udělejte si více volna a choďte ven na slunce. Nemusíte hned sportovat, když na to opravdu nemáte energii. Skvěle poslouží i dlouhá procházka.
  • Využijte zelenající se regály v obchodě a nadopujte se čerstvým ovocem a zeleninou. Barevné smoothie nebo ovocný salát vám hned o kousíček zvednou náladu.
  • Spěte, kolik jen vaše tělo potřebuje. Nevyčítejte si to, brzo vás zase zaplaví energie a stihnete všechno to, co jste si naplánovali. Sedm hodin denně je opravdu minimum. Nedostatek spánku se na naší psychice významně podepisuje.
  • Zařadit můžete i doplňky stravy. Po zimě našemu unavenému tělu podle lékárníků mohou chybět vitamíny A, B, C, D E a K, hořčík a železo a pomoct může i koenzym Q10.

Co když nejde jen o jarní únavu?

Máte pocit, že vaše jarní únava už trvá déle než pár týdnů? Tak ji raději nepodceňujte, mohlo by jít o vážnější problém. V tom nejčernějším scénáři například chronický únavový syndrom.

Moc se taky neví o tom, že na jaře jsme stejně jako na podzim náchylnější k propuknutí deprese nebo jiných poruch nálad. Mluví se i o tzv. „jarní depresi”.

Pokud se necítíte psychicky dobře, nebuďte na to sami a řekněte si o pomoc. Zkušený terapeut vám pomůže najít řešení a znovu se radovat ze života. Na Hedepy máme přes 100 certifikovaných terapeutů a na sezení se připojíte v klidu a soukromí domova.

deprese.webp

Jaro jako nový začátek

Nová etapa v přírodním cyklu nás vybízí i k novým etapám v našem životě. Jaro je ideálním časem pro začátek něčeho nového. Dodává nám motivaci a dokáže navodit pocit podpory do změn. Může jít třeba o skoncování s kouřením, pravidelný trénink nebo meditace. Jaro ale taky vybízí k tomu řešit do teď přehlížené problémy. Například ty rodinné nebo vztahové.

Ať už je vaše změna jakákoliv, buďte k sobě laskaví a nemějte na sebe příliš velké nároky. Jedině tak můžete až do cíle dojít s úsměvem a energií.

Jestli chcete v životě pohnout s dlouho neřešenými problémy, které ovlivňují vaši duševní pohodu, objednejte se na terapii online. Své první sezení můžete mít už za pár dnů.

Udělejte si rychlý test a doporučíme vám tři terapeuty na míru.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna