5 tipů, jak ustát předvánoční stres

I když by Vánoce měly být svátky klidu a míru, pro mnoho lidí představují stres. Už od října nám obchody a e-shopy připomínají, že rozhodně nesmíme zapomenout na nákup dárků, zatímco v práci se na nás valí uzávěrky a další úkoly, které je třeba vyřešit do konce roku. To vše probíhá na pozadí nejisté ekonomické situace a rostoucích cen. Jak si vánoční svátky přesto užít?

1. Všechno nemusí být dokonalé

Podstatnou část předvánočního stresu má na svědomí tlak okolí, který vyvolává pocit, že správné Vánoce musí být bez chybičky. Užít si je ale můžete i bez dárků za desetitisíce a v bytě, kde nebude perfektně uklizeno. Vánoční atmosféru a slavnostní náladu totiž netvoří věci, ale hlavně lidé, se kterými svátky strávíte.

Když si uvědomíte, že je naprosto v pořádku, když všechno nebude dokonalé, uleví se vám. Pečení není vaše silná stránka? Tak cukroví jednoduše nakupte. Stromek s klidem ověste ozdobami, které už máte doma. A pokud se necítíte na přípravu štědrovečerního menu, zarezervujte si stůl v oblíbené restauraci. Vánoce si máte užít, ne na Štědrý den padnout vyčerpáním.

 

2. Naučte se delegovat práci

Některé profese zažívají největší nápor práce právě před Vánoci. Pokud mezi ně patří i ta vaše, podělte se o své úkoly s kolegy nebo podřízenými. Právě pocit, že všechno zvládnete sami a nejlépe, bývá často zdrojem stresu, který může vést až k syndromu vyhoření. Důvěřujte svému okolí a povinnosti, u kterých je to možné, s čistým svědomím přenechte ostatním.

To platí i v soukromí. Pokud nežijete sami, spravedlivě rozdělte úkoly mezi další členy domácnosti. Ať už jde o úklid, pořízení vánočního stromku nebo výběr dárku pro babičku, když se zapojíte všichni, bude plnění předvánočních povinností o mnoho jednodušší.

3. Plánujte a stanovte si priority

Umění time managementu se vám bude hodit nejen v práci, ale i při sestavování „akčního vánočního plánu“. Postup bude v obou případech podobný sepište si, co všechno je třeba udělat, a jednotlivé položky si realisticky rozplánujte do kalendáře. Vytvořit si můžete i checklist, tedy seznam úkolů, které si po splnění budete s dobrým pocitem odškrtávat.

Díky plánování na nic nezapomenete, vše budete řešit s dostatečným předstihem a poslední dny před Vánoci nestrávíte čekáním ve frontě v nákupním centru. A plán samozřejmě oceníte i při výběru dárků pro nejbližší.

 

4. Nepodléhejte všeobecné panice

Valí se na vás pracovní úkoly nebo požadavky klientů, a navíc neustále posloucháte, co všechno vaši kolegové nestíhají? Nebo vás naopak znervózňuje kolegyně, která nikdy nezapomene zmínit, že má dárky nakoupené už od léta? Nenechte se ovlivňovat ostatními, soustřeďte se na svou práci, a pokud to bude potřeba, nasaďte si sluchátka, která okolní svět spolehlivě odfiltrují.

Podobně přistupujte i ke všudypřítomné reklamní „masáži“, které se před Vánoci jen těžko vyhnete. Zkuste odolat, držte se svého plánu a nenechte si nikým diktovat, jak by vaše svátky měly vypadat. Prospěje to nejen vaší psychice, ale ve výsledku i peněžence.

rodina u vánočního stromečku

5. Myslete i na sebe

Jste v rámci rodiny nebo domácnosti tím, na koho padá nejvíce povinností spojených s Vánoci? Pak nezapomeňte myslet také na sebe. Kromě rozdělení úkolů, o kterém už byla řeč, si rozhodně dělejte malé radosti, které vám předvánoční období zpříjemní. 

A pokud na vás předvánoční stres začne dopadat více, než je zdrávo, zvolněte a nebojte se své pocity probrat s odborníkem. Díky online terapii ušetříte čas, sami si vyberete terapeuta, který vám bude sympatický, a především se budete cítit lépe. A to se hodí kdykoliv – ne jen před Vánoci.

Nebuďte na to sami.

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

terapeuti

Doporučíme Vám tři ideální terapeuty

Na základě 19 otázek vám ze 100+ terapeutů najdeme ty nejlépe odpovídající vašim představám a tématům.

A to na základě věcí, o kterých chcete mluvit
Podle toho jak na terapii spěcháte
Podle druhu terapie, která vám bude sedět