Sexualita je v nás zakotvena biologicky. Jsou známy vědecké studie, které prokazují, že již děti v prenatálním období (tedy v těle matky) se usmívají při fyzickém dráždění pohlaví. To samé vidíme i u malých dětí, které se běžně svých genitálií dotýkají a prožívají vzrušení. Přesto, že je sexualita něco tak přirozeného, způsobuje nám nejedno trápení. A právě terapie je jednou z cest, jak v této oblasti dosáhnout spokojenosti.

Jak poznat svou sexualitu?

Sexualita není o tom, s kým máme sex nebo jak často jej máme. Sexualita je kombinace sexuálních myšlenek, pocitů, tužeb a chování k druhým. Je rozmanitá, jedinečná a poznání zákonitostí vlastní sexuality přispívá ke spokojenému životu.

V případě, že jste ohledně své sexuality nebo některých svých tužeb zmatení, doporučujeme je prozkoumat společně s odborníkem v bezpečném prostředí, kde vás nikdo nebude soudit. Nestyďte se a nebuďte na to sami, velmi pravděpodobně si tak ušetříte dlouhé trápení, kdy se na vše budete snažit přijít bez pomoci.

Jaké jsou časté problémy v sexu?

Sexuální problémy se podle odborníků mohou týkat až 40 % populace. Jsou provázeny neobvyklou, neúplnou nebo narušenou tělesnou reakcí na jinak účinnou sexuální stimulaci a přitom nejsou potíže podmíněny žádnou tělesnou příčinou. Mají tedy psychický ráz. Mezi nejčastější sexuální problémy patří například nedostatek nebo ztráta sexuální touhy, poruchy erekce u mužů, předčasná ejakulace nebo neschopnost dosáhnout orgasmu (především u žen).

manželé se nebaví v posteli

Jak překonat nechuť k sexu?

Nedostatek sexuální touhy je jeden z nejběžnějších sexuálních problémů postihujících častěji ženy. Jednoduše řečeno se projevuje tím, že s vámi váš partner/partnerka nechce spát, což vede k nedostatku sexu. To pak může zapříčinit další vztahové problémy. Obecně řečeno je nechuť k sexu obranný mechanismus, kterým se tělo brání. Příčiny mohou být různé, od nepříjemných sexuálních zážitků v minulosti přes únavu a chronický stres až po úzkosti či jiná onemocnění. Psychoterapie může být efektivní způsob nejen pro toho, kdo nechutenstvím trpí, ale také pro jeho partnera, který může prožívat frustraci z toho, že ho partner odmítá.

Může být problém s erekcí psychického rázu?

Nejeden terapeut už slyšel klienta říkat „nemohu se udělat“ a nebo naopak „Udělám se příliš brzo“. Až 20 % poruch erektilní dysfunkce souvisí s lidskou psychikou. Nejčastěji se jedná o stres, pocit viny z neuspokojení partnerky, nervozita a tlak na výkon s tím spojená, nízké sebevědomí či úzkosti a deprese. Proto dřív než zavítáte k sexuologovi nebo do lékárny pro prášky, zastavte se u terapeuta a zkuste si o vašich problémech nejdříve popovídat.

Jak zvýšit libido?

Ztráta libida nebo snížení vzrušivosti může potkat řadu žen, ale i mužů. Ženy se s tímto problémem často potkávají v těhotenství nebo mateřství, případně když se cítí přetížené a ve stresu. Také konkrétní typy hormonální antikoncepce mohou zapříčinit snížení či ztrátu libida.

Muži často přestávají mít chuť na sex, pokud jsou přepracovaní či vystresovaní. Příčinou mohou být ale i hormonální poruchy, například nedostatek testosteronu, chronická nebo psychická onemocnění.

Online terapie nabízí bezpečný prostor, ve kterém se můžeme otevřít, objevit příčiny problému a najít způsob, jak ho vyřešit, abychom si mohli sex opět užívat a těšit se na něj.

Jak může online psychoterapie pomoci s léčbou sexuálních problémů?

Častou překážkou v kontaktování terapeuta bývá strach, co si o nás řeknou druzí. Online terapie může být pro řadu lidí ideálním řešením jejich problémů. V pohodlí domova, kde to dobře známe a cítíme se tam bezpečně, se dokážeme uvolnit a je pak určitě jednodušší mluvit o tak intimních věcech, jako je náš sexuální život. Pomoci může i vědomí, že online sezení může být zcela anonymní, nemusíte vyplňovat své jméno a dokud se necítíte komfortně, můžete mít při hovoru také vypnutou kameru.

Reálný příběh klienta a jak mu pomohla terapie:

„Měl jsem strach z intimity. Ve 29 letech jsem ještě neměl vztah. V přítomnosti žen jsem se styděl tak, že jsem nevydal ani hlásku. Když jsem své první rande přes seznamku promlčel, byl jsem na dně. Díky praktikování všímavosti na radu svého terapeuta jsem se naučil nesoustředit na svou nervozitu. Začal jsem se trénovat čelit svému strachu. Dnes jsem šťastně zadaný.“

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna