Nepodceňte váš vztah s terapeutem. Jak poznat, že vám to klape, a najít toho pravého?

Každý den probíráme naše milostné nebo rodinné vztahy, co ale takový vztah s terapeutem? Jestli chodíte na terapii, určitě se vyplatí mu věnovat pozornost. Na úspěch vaší cesty za psychickou pohodou má totiž obrovský vliv. Podíváme se na to, jak poznat, jestli je váš terapeut ten pravý, a co dělat, když to napoprvé nevyšlo.

Vybrat správného terapeuta je polovinou úspěchu

Než se odhodláme k tak velkému kroku, jako je objednání na první terapii, přirozeně pochybujeme o tom, jestli nám vůbec pomůže. Klíčovou roli v tom, jestli přinese výsledky, přitom hraje náš vztah s terapeutem. A teď nejde ani tak o to, jak moc je terapeut ve své práci dobrý, ale jestli si zkrátka sednete. Jednoduše jako lidi, ale taky způsobem jeho práce.

výber terapeuta online

Už Sigmund Freud v roce 1913 mluvil o tom, že vztah mezi terapeutem a klientem je pro úspěšnou léčbu klíčový. A od té doby to potvrdilo hned několik studií. 50 % příznivých účinků psychoterapie má na svědomí náš vztah s terapeutem.

Jak poznat, jestli je váš terapeut „ten pravý”?

Dejte jednoduše na svůj pocit. Tohle jsou dobré znaky toho, že je váš vztah s terapeutem na správné vlně:

  • Dokážete se při terapii uvolnit a mluvit i o náročných tématech.
  • Máte k terapeutovi maximální důvěru.
  • Cítíte k němu a jeho práci respekt.
  • Dokáže vás motivovat.
  • Cítíte z něj upřímný zájem.
  • Vzájemně jste se dohodli na cílech terapie a za těmi spolu kráčíte.

 

Co dělat, když to není ono?

I to se může stát. Terapeuti jsou pořád lidi a není možné si vždy sednout s každým. Jestli máte pocit, že to není ono, nebojte se terapeuta vyměnit. Nebudete první ani poslední a každý profesionál to pochopí.

Nejdůležitější je, abyste se při terapii cítili dobře. Musí pro vás být důvěrným a bezpečným prostředím, kde se nebojíte mluvit o svých nejhlubších pocitech a životních zkušenostech. Jedině tak vám může opravdu pomoct.

Podle čeho terapeuta vybrat, aby to klaplo?

Chystáte se hledat terapeuta a chcete na to jít připravení? Tady jsou čtyři kritéria, na která se zaměřit, abyste měli co největší šanci, že to klapne.

Osobní sympatie

Ty jsou startovní čárou kvalitního vztahu. Jak ale poznat, jestli vám terapeut bude sympatický, když jste ho ještě neměli možnost potkat? Podle fotky to jde jen stěží. Proto u nás v Hedepy natáčíme s každým terapeutem videomedailonek, kde se vám sám představí a popíše svou práci.

online terapie přes notebook

Osvědčení a reference

Dejte si taky pozor, aby měl terapeut potřebné vzdělání a praxi. Na internetu občas narazíte na samozvané odborníky, kteří ho bohužel nemají, a tak s vámi nemůžou kvalitně pracovat. V Hedepy už jsme všechny terapeuty prověřili za vás a na jejich profilech najdete veškeré informace o absolvovaném vzdělání.

Skvělým orientačním bodem jsou i reference klientů. Uvidíte, co v práci terapeuta vyzdvihují a jestli je to právě to, co je důležité i pro vás. Zeptat se můžete i svých blízkých, jestli s terapií nemají zkušenost. Možná by vám někoho ověřeného mohli sami doporučit.

Témata, na která se terapeut zaměřuje

Každý psychoterapeut se specializuje na určitá témata nebo má alespoň taková, která jsou mu bližší. Může k nim mít i dodatečný specializovaný trénink. Někdo se zaměřuje na deprese a úzkostné stavy, jiný na sebevědomí a sebepojetí, traumata nebo třeba závislosti.

Kromě individuální psychoterapie můžete chodit i na párovou terapii s partnerem nebo domluvit terapii pro své náctileté dítě. Případně je možné jít na terapii také jako rodina. Stačí si vybrat terapeuta, který se zabývá rodinnými tématy, a dát mu vědět předem.

pár na online terapii

Způsob, jakým pracuje

Existují různé druhy terapií, od kterých se odvíjí metody, se kterými terapeut pracuje. Toto jsou čtyři nejčastější:

  • Existenciální terapie – zpracovává témata jako smysl života, svoboda, zodpovědnost, stárnutí, smrt nebo osamělost. Pomůže vám překonat frustrace a strachy.
  • Gestalt terapie – zaměřuje se na osobní odpovědnost a prožívání přítomného okamžiku. Terapeut vám pomůže porozumět vlastním pocitům, emocím a potřebám. Lépe poznáte sebe sama a naučíte se respektovat svoje potřeby.
  • Psychoanalýza a hlubinná nebo regresní terapie – soustředí se na práci s nevědomím a minulostí, která ovlivňuje váš současný život. Skvěle funguje například při řešení traumat, někdy ale nemusíte ani vědět, že vaše problémy pramení v minulosti.
  • Kognitivně behaviorální terapie – využívá se hlavně při fobiích, úzkostech nebo depresích. Pracuje s myslí tak, abychom dokázali vědomě změnit naše chování v reakci na podněty.

Jestli si nevíte rady, která metoda by vám sedla, žádný strach. Každý terapeut jich zpravidla ovládá více a poradí si. Orientujte se hlavně podle tématu, kterému se chcete věnovat.

 

Může to vyjít napoprvé, ale taky nemusí

Někdy už po prvním setkání víte, že jste na správném místě, jindy tápete. Je normální, že si na terapeuta musíte zvyknout a vybudovat si k němu důvěru. Přece jen se mu svěřujete se svými nejosobnějšími pocity a životními událostmi. Pokud nemáte po prvním sezení vyloženě nepříjemný pocit a něco jste si z něj odnesli, vyplatí se dát tomu ještě alespoň jednu šanci. Pokud se ale ani po třech sezeních necítíte příjemně, bude lepší porozhlédnout se znovu.

V Hedepy se vám snažíme hledání terapeuta co nejvíce usnadnit. Proto jsme pro vás vytvořili pětiminutový dotazník, na základě kterého vám doporučíme tři nejvhodnější terapeuty. Každý z nich má pak podrobný profil s medailonekem, kde ho blíže poznáte.

Najdete u nás už přes 100 ověřených terapeutů. Určitě je tak mezi nimi i ten pravý pro vás. Až budete mít vybráno, objednáte se snadno pomocí rezervačního kalendáře. Na svou první online terapii se můžete připojit už během pár minut.

A co když to náhodou nevyjde a s první terapií nebudete spokojení? Vrátíme vám peníze.

Nebuďte na to sami.

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

terapeuti

Doporučíme Vám tři ideální terapeuty

Na základě 19 otázek vám ze 100+ terapeutů najdeme ty nejlépe odpovídající vašim představám a tématům.

A to na základě věcí, o kterých chcete mluvit
Podle toho jak na terapii spěcháte
Podle druhu terapie, která vám bude sedět