Jak vám psychoterapie může pomoci s vyhořením?

Syndrom vyhoření podobně jako jiné nemoci nepřichází bez pozvání. Přitahují ho lidé, kteří jsou odhodlaní vynaložit všechnu svou energii pro dobro ostatních, idealisté, kteří mají vysoké nároky a stejně vysoká očekávání. I ti, kteří chtějí jen odvést dobrou práci, ale ještě se nenaučili říct si o pomoc. Vyhoření je pak synonymem pro ztrátu rovnováhy, která nám ze života vymizela ve jménu toho, co ještě musím udělat. Pokud je řeč i o vás, odložte na moment své povinnosti a staňte se sami sobě prioritou.

Co je to syndrom vyhoření?

Syndrom vyhoření známý také jako burnout syndrome je stav, který je zákeřný svým pozvolným nástupem, podobně jako chronický stres. Člověk ho prožívá jako nepříjemný pocit vyčerpanosti, který postupně může být až fyzický. Probíhá obvykle v několika fázích. Od pocitu, že ze sebe musím vydat maximum, aby byla práce včas a dobře hotová, přes stavy úzkosti, kdy mi dochází, že má očekávání nejsou reálná a odvedená práce není ani adekvátně ohodnocená, až po stavy podrážděnosti, pocity zklamání a ztrátu smyslu. 

 

Jak poznám, že trpím syndromem vyhoření?

První příznaky mohou být nenápadné – únava, občasné potíže s usínáním a sem tam si řeknete, že zítra se vám do té práce už ale vážně nechce. Pokud jste k sobě vnímaví, možná už teď ve svém životě něco měníte. Další fáze vyhoření pak totiž doprovází změny nálady, pokles výkonu a soustředění, deprese a úzkost, druhotně také problémy ve vztazích a snížení sebevědomí.

Existují také testy na syndrom vyhoření. Otestovat se můžete pomocí samoobslužných dotazníků, které jsou k dispozici na internetu. Jejich vyhodnocení je jednoduché, ale výsledek je pouze orientační. K odborné psychologické diagnostice je zapotřebí rozhovor, anamnéza a jiné komplexnější testy.

Můžu vyhořet i já? Koho syndrom vyhoření ohrožuje nejvíce?

Syndrom vyhoření je nejčastěji spojován s pomáhajícími profesemi (lékaři a zdravotníci), profesemi s vysokou mírou stresu a odpovědnosti (manažeři), riziková je také práce s lidmi (učitelé). Ve skutečnosti se ale ukazuje, že zásah syndromu vyhoření je daleko širší. Například ženy na rodičovské dovolené nebo ti, kteří mají od sebe jednoduše příliš vysoká očekávání. A jsou to právě nenaplněná očekávání, která vedou ke ztrátě iluzí, ztrátě motivace a v dlouhodobém měřítku napomáhají k rozvoji syndromu.

hedepy-jana-2-w

Jak můžu předejít syndromu vyhoření?

Účinnou prevencí je zaměřit se na svůj vztah k práci (studiu, životu, vztahům). Uvědomit si svá očekávání a nastavit jim realistickou podobu. Tím snížíme i riziko, že do práce investujeme až příliš energie, a budeme fungovat nad rámec možností. Pomůže také věnovat se vlastnímzájmům, včetně společenského života. Náš život tak získá další rozměr a my se vyhneme vyčerpání, které se často objevuje v případě, jsme-li dlouhodobě zaměření na jednu věc. I v této fázi prevence je dobrou volbou konzultace s psychoterapeutem nebo koučem. Nejedná se o klasické léčení, ale o tzv. seberozvoj.

 

Co dělat, pokud se potýkám se syndromem vyhoření?

Pokud už se potýkáte s následky syndromu vyhoření, nezůstávejte na ně sami. Možnosti, které v sobě nese psychologické poradenství a psychoterapie, už jsou dnes dostupné pro každého. Pomohou vám vystoupit z bludného kruhu nároků na sebe sama a vyčerpanosti, která z nich vzešla. 

 

Jak mi může se syndromem vyhoření pomoci psychoterapie?

Psychoterapie je prostor pro vás. Na syndromu vyhoření se naopak často spolupodílí naše tendence dopřávat prostor ostatním. Také proto jsou pomáhající profese v tomto smyslu tolik zranitelné. Rozdat se do poslední síly a možná i doufat, že to někdo ocení. Nebo podlehnout pocitu, že jsem to jen já, kdo může nejlépe rozhodnout, udělat, dokončit. Psychoterapie dokáže oslovit naše podvědomé vzorce myšlení, abychom pak sami zhodnotili, jestli je vhodné si je ponechat, nebo nastolit nové pořádky.

Reálný příběh klienta a jak mu pomohla terapie:

„Přestala mě bavit práce, byl jsem podrážděný a vyčerpaný, nechtěl jsem tam. Doma to odnášela rodina, která mi domluvila terapii. Zjistil jsem, že zažívám syndrom vyhoření. Díky terapeutce jsem si uvědomil, co mě na současné práci nejvíc vyčerpává a našel v sobě dost odvahy požádat nadřízeného o změnu. Přešel jsem v práci z oddělení akutního příjmu na lůžkové, kde je větší klid a stále se cítím užitečný. Pocity vyčerpání a podrážděnosti zmizely. Mám novou chuť do práce i do koníčků ve volném čase. Kdybych věděl, jak málo stačí ke zlepšení života, udělal bych to dávno.“

Vyzkoušejte psychoterapii přes videohovor

Prohlédněte si terapeuty, kteří se specializují na syndrom vyhoření
Mgr. Petr Bednařík (1500+ h. praxe)
Sebevědomí Vztahy Syndrom vyhoření Leadership
13 lidí doporučuje
Ověřený certifikovaný výcvik
„Dobrý život je proces, nikoli stav bytí. Je to směr, nikoli cíl. Carl Rogers“
690 Kč / sezení
Miroslav Vanka (300+ h. praxe)
Úzkost Sebevědomí Syndrom vyhoření Psychosomatika
Ověřený certifikovaný výcvik
„V každom z nás je ešte niekto, koho nepoznáme. – C.G.Jung“
690 Kč / sezení
Mgr. Michal Šefc (1500+ h. praxe)
Rodičovství Syndrom vyhoření Šikana Závislosti
6 lidí doporučuje
Ověřený certifikovaný výcvik
„Nemůžeme předem vědět jak se zachovají ostatní, ale můžeme ovlivnit jak zareagujeme my. A to je to, na čem nakonec doopravdy záleží.“
690 Kč / sezení