Syndrom vyhoření, podobně jako jiné nemoci, nepřichází bez pozvání. Přitahují ho lidé, kteří jsou odhodlaní vynaložit všechnu svou energii pro dobro ostatních, idealisté, kteří mají vysoké nároky a stejně vysoká očekávání. I ti, kteří chtějí jen odvést dobrou práci, ale ještě se nenaučili říct si o pomoc.

burning_out.jpg

Dříve syndrom vyhoření postihoval zejména zralé manažery z velkých firem. Se zvyšujícími se nároky na náš výkon se ale vyskytuje i u mladých lidí, například i u studentů vysokých škol. Podle statistiky Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy intenzivnější symptomy syndromu vyhoření vykazuje přibližně 20 % české populace.

Vyhoření je synonymem pro ztrátu rovnováhy, která nám ze života vymizela ve jménu toho, co ještě musíme udělat. Pokud se to týká i vás, odložte na moment své povinnosti a staňte se prioritou sami pro sebe.

Co je to syndrom vyhoření?

Syndrom vyhoření, známý také jako burnout syndrome, je stav, který je zákeřný svým pozvolným nástupem, podobně jako chronický stres. A jaké jsou jeho příznaky? Jedním z příznaků bývá nepříjemný pocit vyčerpání, který se postupně stává až fyzickým.

Syndrom vyhoření probíhá obvykle v několika fázích. Od pocitu, že ze sebe musíme vydat maximum, aby byla práce včas a dobře odvedená, přes stavy úzkosti, kdy nám dochází, že naše očekávání nejsou reálná a odvedená práce třeba ani není adekvátně ohodnocená, až po stavy podrážděnosti, pocity zklamání a to, že pro nás naše činnost ztratí smysl.

Neváhejte se otestovat na syndrom vyhoření. Test je vytvořen odborníky na toto téma a zabere přibližně 5 minut.

Příznaky syndromu vyhoření

První příznaky syndromu vyhoření se mohou projevovat lehkou únavou, občasnými problémy s usínáním a sem tam si řeknete, že zítra se vám do té práce už ale vážně nechce. Pokud jste k sobě vnímaví, možná už teď ve svém životě něco měníte, což je skvělé. Další fáze vyhoření pak totiž doprovází vyčerpání, změny nálad, pokles výkonu a soustředění, deprese a úzkost, druhotně také problémy ve vztazích a snížení sebevědomí.

pracující žena s vyhořením

Jak poznám, že trpím syndromem vyhoření?

První příznaky mohou být nenápadné, ale postupně se zhoršují. Mohou být jak psychické, tak fyzické. Mezi psychické příznaky vyhoření se řadí:

  • Lehké podráždění při pracovním přetížení
  • Špatná nálada
  • Psychické vyčerpání
  • Ztráta nadšení z práce, ale i v osobním životě
  • Lhostejnost či negativní postoj k práci
  • Pocit nedoceněnosti
  • Deprese
  • Úzkostné stavy

Fyzické příznaky syndromu vyhoření mohou být:

  • Poruchy spánku
  • Únava
  • Nechuť k jídlu
  • Zažívací problémy
  • Poruchy paměti a soustředění
  • Pokles výkonu

Jaké jsou fáze syndromu vyhoření?

Syndrom vyhoření má typicky čtyři fáze:

  • Fáze: Lehká nespokojenost – ještě si naplno neuvědomujeme, že je něco špatně, jsme ale lehce podráždění při pracovním přetěžování.
  • Fáze: Nevědomé přehlížení problému – myšlenky a emoce jsou stále nepříjemnější, nespokojenost se může projevovat i přenášením špatné nálady na okolí. Podvědomě se bráníme symptomům.
  • Fáze: Vědomá otupělost – začínají se objevovat příznaky vyhoření jako je vyčerpání, stres a úzkost. Vědomě se snažíme otupit tyto nepříjemné stavy, což ale problém neřeší.
  • Fáze: Trauma – syndrom vyhoření se stává chronickým, mohou se objevovat panické záchvaty, naprosté fyzické i mentální vyčerpání.

Ideální je zabývat se syndromem vyhoření již v první fázi, abychom zamezili dalšímu rozvoji problému. Obecně platí – čím dříve, tím lépe!

Můžu vyhořet i já? Koho syndrom vyhoření ohrožuje nejvíce?

Syndrom vyhoření je nejčastěji spojován s

  • pomáhajícími profesemi jako jsou lékaři a zdravotníci,
  • profesemi pod silným tlakem stresorů a zodpovědnosti (manažeři),
  • riziková je také práce s lidmi (učitelé).

Ve skutečnosti se ukazuje, že zásah syndromu vyhoření je daleko širší.

Vyhoření může poměrně snadno potkat například ženy na rodičovské dovolené nebo ty, kteří mají od sebe jednoduše příliš vysoká očekávání. A jsou to právě nenaplněná očekávání, která vedou ke ztrátě iluzí, ztrátě motivace a v dlouhodobém měřítku napomáhají k rozvoji syndromu. V nejhorším případě můžeme skončit ve stavu naprostého fyzického a duševního vyčerpání.

Co dělat, pokud se potýkám se syndromem vyhoření?

Jak se dostat z vyhoření? Pokud už se potýkáte s následky syndromu vyhoření, nezůstávejte na ně sami. Možnosti, které s sebou přináší psychologické poradenství a psychoterapie, už jsou dnes dostupné pro každého. Pomohou vám vystoupit z bludného kruhu nároků na sebe sama a vyčerpanosti, která z nich vzešla.

Léčba syndromu vyhoření

Syndrom vyhoření je nejlepší řešit již od prvních příznaků. Je pravda, že je zpočátku nemusíme vidět jako možný zdroj větších problémů, ale čím dříve nemoc podchytíme, tím dříve se jí můžeme zbavit. Pokud syndrom vyhoření dojde do fáze, kdy citelně ovlivňuje náš život, je vhodné svěřit se do rukou odborníka.

Jak mi může se syndromem vyhoření pomoci psychoterapie?

Psychoterapie je prostor pro vás. Na syndromu vyhoření se naopak často spolupodílí naše tendence dopřávat prostor ostatním. Také proto jsou pomáhající profese v tomto smyslu tolik zranitelné. Rozdat se do poslední síly a doufat, že to někdo ocení. Nebo podlehnout pocitu, že jsem to jen já, kdo může nejlépe rozhodnout, udělat, dokončit.

Psychoterapie jako léčba syndromu vyhoření dokáže pojmenovat naše podvědomé vzorce myšlení, abychom pak sami zhodnotili, jestli je vhodné si je ponechat, nebo nastolit nové pořádky.

Prevence – jak se vyhnout syndromu vyhoření?

Účinnou prevencí syndromu vyhoření je zaměřit se na svůj vztah k práci či studiu, ale také i k životu obecně a k našim vztahům. Je dobré uvědomit si svá očekávání a nastavit jim realistickou podobu. Tím snížíme i riziko, že do práce investujeme až příliš energie, a budeme fungovat nad rámec našich možností.

Pomůže také věnovat se vlastním zájmům, včetně společenského života. Náš život tak získá další rozměr a my se vyhneme vyčerpání, které se často objevuje v případě, jsme-li dlouhodobě zaměření jen na jednu věc.

I v této fázi prevence je dobrou volbou konzultace s psychoterapeutem nebo koučem. Nejedná se o klasickou léčbu, ale o tzv. seberozvoj. Poraďte se s odborníky, jak žít naplno a vyhnout se syndromu vyhoření.

Otestujte se na syndrom vyhoření

Pokud na sobě pociťujete příznaky, svěřte se svému lékaři nebo kontaktujte psychologa či psychoterapeuta.

Můžete se taky otestovat rychlým a spolehlivým online testem na syndrom vyhoření. Test obsahuje celkem 25 otázek a zabere vám přibližně 5 minut.

Reálný příběh klienta a jak mu pomohla terapie:

„Přestala mě bavit práce, byl jsem podrážděný a vyčerpaný, nechtěl jsem tam. Doma to odnášela rodina, která mi domluvila terapii. Zjistil jsem, že zažívám syndrom vyhoření. Díky terapeutce jsem si uvědomil, co mě na současné práci nejvíc vyčerpává a našel v sobě dost odvahy požádat nadřízeného o změnu.

Přešel jsem v práci z oddělení akutního příjmu na lůžkové, kde je větší klid a stále se cítím užitečný. Pocity vyčerpání a podrážděnosti zmizely. Mám novou chuť do práce i do koníčků ve volném čase. Kdybych věděl, jak málo stačí ke zlepšení života, udělal bych to dávno.“

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení
Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta
Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy
Tipy, slevy, novinky
Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna