Jak vám psychoterapie může pomoci s vyhořením?

Syndrom vyhoření podobně jako jiné nemoci nepřichází bez pozvání. Přitahují ho lidé, kteří jsou odhodlaní vynaložit všechnu svou energii pro dobro ostatních, idealisté, kteří mají vysoké nároky a stejně vysoká očekávání. I ti, kteří chtějí jen odvést dobrou práci, ale ještě se nenaučili říct si o pomoc. Vyhoření je pak synonymem pro ztrátu rovnováhy, která nám ze života vymizela ve jménu toho, co ještě musím udělat. Pokud je řeč i o vás, odložte na moment své povinnosti a staňte se sami sobě prioritou.

Co je to syndrom vyhoření?

Syndrom vyhoření známý také jako burnout syndrome je stav, který je zákeřný svým pozvolným nástupem, podobně jako chronický stres. Člověk ho prožívá jako nepříjemný pocit vyčerpanosti, který postupně může být až fyzický. Probíhá obvykle v několika fázích. Od pocitu, že ze sebe musím vydat maximum, aby byla práce včas a dobře hotová, přes stavy úzkosti, kdy mi dochází, že má očekávání nejsou reálná a odvedená práce není ani adekvátně ohodnocená, až po stavy podrážděnosti, pocity zklamání a ztrátu smyslu. 

 

Jak poznám, že trpím syndromem vyhoření?

První příznaky mohou být nenápadné – únava, občasné potíže s usínáním a sem tam si řeknete, že zítra se vám do té práce už ale vážně nechce. Pokud jste k sobě vnímaví, možná už teď ve svém životě něco měníte. Další fáze vyhoření pak totiž doprovází změny nálady, pokles výkonu a soustředění, deprese a úzkost, druhotně také problémy ve vztazích a snížení sebevědomí.

Existují také testy na syndrom vyhoření. Otestovat se můžete pomocí samoobslužných dotazníků, které jsou k dispozici na internetu. Jejich vyhodnocení je jednoduché, ale výsledek je pouze orientační. K odborné psychologické diagnostice je zapotřebí rozhovor, anamnéza a jiné komplexnější testy.

Můžu vyhořet i já? Koho syndrom vyhoření ohrožuje nejvíce?

Syndrom vyhoření je nejčastěji spojován s pomáhajícími profesemi (lékaři a zdravotníci), profesemi s vysokou mírou stresu a odpovědnosti (manažeři), riziková je také práce s lidmi (učitelé). Ve skutečnosti se ale ukazuje, že zásah syndromu vyhoření je daleko širší. Například ženy na rodičovské dovolené nebo ti, kteří mají od sebe jednoduše příliš vysoká očekávání. A jsou to právě nenaplněná očekávání, která vedou ke ztrátě iluzí, ztrátě motivace a v dlouhodobém měřítku napomáhají k rozvoji syndromu.

hedepy-jana-2-w

Jak můžu předejít syndromu vyhoření?

Účinnou prevencí je zaměřit se na svůj vztah k práci (studiu, životu, vztahům). Uvědomit si svá očekávání a nastavit jim realistickou podobu. Tím snížíme i riziko, že do práce investujeme až příliš energie, a budeme fungovat nad rámec možností. Pomůže také věnovat se vlastnímzájmům, včetně společenského života. Náš život tak získá další rozměr a my se vyhneme vyčerpání, které se často objevuje v případě, jsme-li dlouhodobě zaměření na jednu věc. I v této fázi prevence je dobrou volbou konzultace s psychoterapeutem nebo koučem. Nejedná se o klasické léčení, ale o tzv. seberozvoj.

 

Co dělat, pokud se potýkám se syndromem vyhoření?

Pokud už se potýkáte s následky syndromu vyhoření, nezůstávejte na ně sami. Možnosti, které v sobě nese psychologické poradenství a psychoterapie, už jsou dnes dostupné pro každého. Pomohou vám vystoupit z bludného kruhu nároků na sebe sama a vyčerpanosti, která z nich vzešla. 

 

Jak mi může se syndromem vyhoření pomoci psychoterapie?

Psychoterapie je prostor pro vás. Na syndromu vyhoření se naopak často spolupodílí naše tendence dopřávat prostor ostatním. Také proto jsou pomáhající profese v tomto smyslu tolik zranitelné. Rozdat se do poslední síly a možná i doufat, že to někdo ocení. Nebo podlehnout pocitu, že jsem to jen já, kdo může nejlépe rozhodnout, udělat, dokončit. Psychoterapie dokáže oslovit naše podvědomé vzorce myšlení, abychom pak sami zhodnotili, jestli je vhodné si je ponechat, nebo nastolit nové pořádky.

Vyzkoušejte psychoterapii přes videohovor

Prohlédněte si terapeuty, kteří se specializují na syndrom vyhoření
Mgr. Petr Fulier, DiS. (500+ h. praxe)
Prokrastinace Sebevědomí a sebepojetí Syndrom vyhoření Motivace Párová terapie
Ověřený certifikovaný výcvik
„Člověk nepřichází do terapie měnit svoji minulost, ale svoji budoucnost.“
650 Kč / sezení
Nespavost Syndrom vyhoření Deprese Životní změny
Frekventant terapeutického výcviku
„Nesnažte se být dokonalí. Buďte úplní. (C. G. Jung)“
650 Kč / sezení
Ing. Zdeněk Kalvach (500+ h. praxe)
Rodičovství Vztahy Strach Syndrom vyhoření
4 lidi doporučují
Ověřený certifikovaný výcvik
„Když nemůžeš, tak nemusíš přidat“
650 Kč / sezení

Přemýšlíte nad psychoterapií?

V tom případě stojí za to ji vyzkoušet

Pokud přemýšlíte o psychoterapii, určitě stojí za to ji vyzkoušet. Psychoterapie nemusí být jen p…

Podle realizovaných studií je online psychoterapie srovnatelně účinná jako psychoterapie “tváří v…

První sezení může probíhat různě. Pokud jde o online sezení, kromě toho, že probíhá přes počítač…