Když se řekne motivace zaměstnanců, většině z nás se bleskem vybaví firemní benefity. To je ale jen malá část celého motivačního koláče. Abyste své zaměstnance udrželi motivované dlouhodobě, je potřeba jít mnohem dál.
Oba dva typy motivace jsou důležité, teprve když je ale spojíte dohromady, dokážou váš tým pohánět kupředu dlouhodobě. Nástroje vnější motivace jako finanční odměny, benefity, flexibilní pracovní doba, příspěvek na sport nebo hrazená péče o duševní zdraví jsou skvělým oceněním za práci.
Odměny u vás ale samy o sobě lidi dlouho neudrží. Věděli jste například, že podle průzkumu LinkedIn považuje 63 % lidí za klíčový faktor při výběru práce work-life balance?
Vychází totiž z osobní vize každého z nás – z toho, jak chceme žít nebo kým se chceme stát. Vnitřní motivace se ale klidně může prolínat s tou vnější. Pokud chce mít například manažer zvládnutý work-life balance, aby měl prostor pro svou rodinu, může být hrazená péče o duševní zdraví a flexibilní pracovní doba vnější i vnitřní motivací zároveň. Pomáhá mu totiž jít si za jeho vizí.
Vnitřní motivace ale může vypadat různě:
A to ne tým jako celek, ale každého člena zvlášť. Znát jejich individuální motivaci a dát jim prostor pracovat co nejvíce v souladu s osobní vizí. A pak tomu také přizpůsobit váš benefitní program.
Jak ale zjistit individuální motivátory vašich zaměstnanců a co nejlépe je využít?
Hlavně buďte flexibilní a přizpůsobujte se. Motivace se mohou v průběhu času měnit. Proto mějte oči otevřené, sledujte okolnosti a motivační strategie tomu přizpůsobte.
Ta je v týmu opravdu zásadní, ale spousta firem jí nepřikládá důležitost, jakou si zaslouží. Když se bavíme o komunikaci ve spojení s motivací, měli byste myslet hlavně na:
Jestli víte, že v týmu máte lidi, které motivuje osobní rozvoj nebo by uvítali hrazenou psychickou podporu formou terapie, prozkoumejte náš program péče o duševní zdraví pro firmy Hedepy.
Získejte Hedepy bez závazků
Připravíme pro vás webinář na podporu psychické odolnosti
Váš tým získá přístup k online lekcím