Být ženou je krásné. Někdy ale taky pěkně těžké. Spousta očekávání od okolí, nevyžádaných rad do života a nemístných komentářů nejen na náš vzhled. Všechny o tom víme své.
Tento článek je pro všechny z vás, které si někdy připadají, že je toho na ně moc. Že ztrácí sebe sama. Poradíme vám, jak se vypořádat s očekáváním od okolí a ženství si zpříjemnit.
V životě máme spoustu rolí, které s sebou nesou velká očekávání. A my ženy se je snažíme plnit na 100 %. Chceme být milující partnerky, které vytváří teplo domova, maminky, které dají svým dětem to nejlepší, dcery, které nezapomínají na své rodiče, kolegyně, které odvádí skvělou práci… A mohly bychom pokračovat dál.
Do toho se snažíme pečovat samy o sebe, abychom byly v kondici, zdravé a upravené. I na náš vzhled jsou totiž kladena velká očekávání. Žena má být přece krásná.
A přesto nám často připadá, že toho neděláme „dost”. Že bychom se měly snažit víc, měly bychom toho víc stíhat… Kde se toto přesvědčení vzalo? Proč tak často zakládáme svou sebehodnotu na tom, co (ne)děláme? Věřte, že už teď toho zvládáte víc než dost.
Až si příště začnete vyčítat, co všechno jste nestihla nebo nezvládla, zkuste se zastavit. Udělejte si chvilku pro sebe, v klidu se zhluboka nadechněte a zvědomte si všechno, co se vám v poslední době povedlo. I sebemenší úspěchy. Není jich málo, že?
Ano, naše životní role s sebou nesou očekávání. My samy si na sebe ale často klademe ještě vyšší nároky než naše okolí. I studie dokazují, že my ženy máme sklony tíhnout k perfekcionismu. A to mnohem víc než muži. Zkrátka jsme na sebe tvrdší. Chceme být ty nejlepší mámy, partnerky a kamarádky, mít doma uklizeno, vyhýbat se hranolkám a čipsům obloukem, vypadat jako z módního časopisu a doplňte si cokoliv dalšího.
To ale jednoduše není možné, i když to tak podle reklam a sociálních sítí někdy vypadá. Ani ty ženy, ke kterým na sítích vzhlížíte, nezvládají vše samy. Možná stíhají pravidelně cvičit a vařit si jídlo, nemají ale děti a nebo se o ně dennodenně stará babička. Nebo se jim daří budovat vlastní podnikání a být vidět online, jejich osobní život šel ale úplně stranou a s blízkými netráví čas. Nikdy nevidíte celý kontext.
Jestli jste se v řádcích výše alespoň trošku poznala, máme pro vás čtyři tipy, jak si svůj život jako žena zpříjemnit.
Zkuste někdy pozorovat, jak sama k sobě mluvíte. Jaké myšlenky si v duchu říkáte? Když se podíváte do zrcadla, proběhne vám hlavou „to zase vypadám” nebo „ty moje vrásky”? Když se něco nedaří, říkáte si „to jsem zase podělala”? Kdyby k vám takhle mluvila vaše kamarádka, nejspíš byste se s ní nechtěla moc vídat. Sama se sebou ale trávíte 24 hodin denně.
Buďte proto sama sobě tou nejlepší kamarádkou a místo těch ošklivých soudů si říkejte něco pozitivního. Je to skvělý trénink sebelásky. Možná to ze začátku bude těžké, a tak si představte, co by vám v této chvíli řekla vaše kamarádka, sestra nebo maminka.
My ženy máme v genech sklony k sebepodceňování. Dokazují to i studie. Pořád o sobě pochybujeme a za každou chybu se trýzníme. Ve skutečnosti jsme mnohem silnější a schopnější, než si samy myslíme.
Toto podceňování nás ale často drží daleko od našich snů. Připadá nám, že bychom je nezvládly. Že je to pro nás moc velké sousto. Nebo si to dokonce nezasloužíme. A tak si ani pořádně nedovolíme snít a nebo naše sny pořád odkládáme. _Až se tohle doučím, až si vydělám na pořádné vybavení, až budou děti větší, až_… Nenechte nízké sebevědomí vzít vám vaše sny. Pracujte na něm a dovolte si plnit to, co si opravdu přejete.
Jako žena si nezřídka vyslechnete soudy od okolí. Ty vlasy byly předtím lepší. Ty jsi určitě těhotná, máš vypouklé břicho. Takhle vychováváš svoje děti? Proč tolik utrácíš? Ve velkém to můžeme vidět na sociálních sítích.
Každá z nás ale opravdu dělá to nejlepší, co v danou chvíli dokáže nebo v co sama věří. Místo toho, abychom jedna druhou hodnotily, pojďme držet při sobě. Sama určitě víte, jak moc může zabolet, když se nemístný komentář trefí do bolavého místa. Pojďme se zastat jedna druhé a nenechat ostatní hodnotit náš vzhled nebo způsob života. Každá jsme jiná, žijeme jinak a v tom je přece ta krása.
S naším perfekcionismem se často pojí i představa, že všechno zvládneme samy. Nebudeme se prosit o pomoc partnera, ani otravovat maminku, která bydlí na druhém konci města. Zvládneme pracovat, pečovat o děti, uklidit, uvařit, nakoupit… Tímhle svým superhrdinstvím pak ale trpíme jen my samy. A to není v pořádku.
Být ve stresu, zahlcená a neustále ve spěchu není ctnost. Nemusíte brát všechnu zodpovědnost na sebe. Jestli vám nemůže pomoct partner nebo rodina, najměte si pomoc na úklid nebo hlídání a večeři klidně objednejte z restaurace. Je to naprosto v pořádku. Vy a vaše pohoda musí být na prvním místě, jinak tady nemůžete být pro druhé.
Je toho na vás opravdu moc a nedaří se vám z toho ven? Pak by vám mohly pomoct online terapie. S terapeutem se podíváte na jádro problému, kterým může být sebehodnota nebo třeba vzorce, které si nesete z minulosti. Najdete společně cestu k životu bez zbytečného stresu a neustálého spěchu. I když vám to teď připadá nemožné. Zasloužíte si to!
Pokud cítíte, že je problém v soužití s partnerem, který nechává vše na vás, vyzkoušet můžete i párovou terapii. Terapie probíhají online a první sezení můžete mít už zítra. Pokud vám terapie nesedne, vrátíme vám peníze.