Dopili jste poslední koktejl, už zase sedíte za pracovním stolem, v hlavě jste ale pořád ještě na pláži nebo na horách? Tak to vás dostihl post-holiday blues. Pojďme se spolu podívat na to, jak ho podle specialistů na duševní zdraví co nejlépe zvládnout a dostat se zpátky do pracovního tempa.

Přijmout, že nějaký ten stres po dovolené přijde, vám pomůže ten šok zvládnout a nepropadnout beznaději. Návrat do práce opravdu bývá stresující, a tak pro negativní emoce, které s ním prožíváme, existuje dokonce termín: post-vacation depression nebo taky post-holiday blues.

Podle Medical News Today můžete během něj cítit:

  • nejasnou úzkost
  • zvýšenou podrážděnost
  • pocit nostalgie
  • potíže se spánkem
  • celkovou nepohodu nebo neklid

Tím bychom vám chtěli říct, že jste úplně v pořádku. To ale rozhodně neznamená, že s tím nemůžete nic udělat!

6 tipů, jak zvládnout post-holiday blues

Největšími příčinami únavy a nervozity po návratu z dovolené bývá fakt, že jsme si ji neužili dost dlouho. Vrátili jsme se do práce moc narychlo nebo jsme si to celé ne úplně dobře naplánovali. Tak se pojďme podívat, jak se myšlenkami vrátit zase do pracovního režimu a celý konec léta zvládnout ve větší pohodě.

1. Naplánujte si opravdový odpočinek

Cítíte se, jako byste po dovolené potřebovali další dovolenou? Možná jste to se zábavným programem trochu přehnali a zapomněli skutečně odpočívat. Máte v nohou desítky kilometrů, prošli jste všechny památky a vyzkoušeli všechny atrakce. Teď jste ale úplně bez energie.

Zkuste si na příští víkend naplánovat opravdu odpočinkové aktivity, u kterých psychicky i fyzicky vypnete.

2. Nechte si před návratem do práce den volna navíc

Nejspíš už je na to pozdě, ale kdyby náhodou ne, tento krok vám obrovsky pomůže jít do práce s čistší hlavou. Vracet se domů o půlnoci před prvním pracovním dnem vás zaručeně dostane do stresu. Nechte si jeden den na vybalení, úklid a nákup, ať vás po návratu z práce nečeká další směna doma.

3. Začněte první pracovní den kávou s důležitými kolegy

Skáčete hned na vyřizování mailové pošty? Užitečnější bude probrat s nejbližšími kolegy, co se v práci dělo. Zjistíte, co je teď potřeba řešit, dostanete k e-mailům kontext a dost možná zjistíte, že některými z nich se ani nemusíte trápit.

4. Nastavte si priority a začněte zvolna

Schůzky, které nehoří, nechte až na další týden po dovolené. Nejdříve je potřeba si ve svých projektech a úkolech udělat pořádek – ať máte přehled a uvolníte se z pocitu zahlcení. Jak si nastavit priority a vymotat se z kruhu nestíhání, jsme psali v článku Jak si zorganizovat čas, abyste konečně mohli vydechnout. Jestli se na vás všechno valí, určitě vám pomůže.

5. Nedohánějte práci po nocích

Spánkový deficit vás dostane ještě do většího stresu a ve výsledku budete méně produktivní a pomalejší. Opravdu se nevyplatí dodělávat resty po nocích. Raději někoho v práci požádejte o pomoc nebo delegujte. Jestli to nejde tam, tak alespoň doma. Nechte si domov uklidit a nákup přivézt až ke dveřím. Hlavně se ale neokrádejte o spánek.

Jestli kvůli stresu nemůžete usnout, tady najdete ověřené metody pro rychlé usínání.

6. Přijměte své pocity

Je v pořádku být po návratu z dovolené lenivější, pomalejší a myšlenkami tak trochu na pláži. Nemusíte s tím za každou cenu bojovat, nechte si na návrat zpátky do režimu čas. Buďte k sobě laskaví a odměňujte se za hotové úkoly. Zajděte si na jógu, masáž, kupte si na stůl třeba květiny nebo nové psací potřeby, jestli vám to udělá radost.

Co když se vás post-holiday blues drží týdny?

Jestli se ani po dvou týdnech v práci necítíte dobře, je to pro vás znamením, že není všechno tak úplně v pořádku. Důvodů ale může být spousta. Možná jste v nezdravém pracovním prostředí, nejde vám moc time-management, necítíte se psychicky dobře, a tak nedokážete být produktivní, už před dovolenou jste byli na hranici vyhoření nebo jste zkrátka na nesprávném místě, kam tak úplně nepatříte a uvnitř byste si přáli něco jiného.

Ať už je to cokoliv, na psychoterapii to můžete s odbornou pomocí rozmotat. Žádný problém není tak malý, abyste si o něm nemohli popovídat s odborníkem.

V Hedepy si můžete vybrat z více než 190 certifikovaných terapeutů a na online sezení se objednat už v příštích dnech. Přečtěte si, jak online terapie probíhá.

Nebo si rovnou udělejte 5minutový test, na základě kterého vám doporučíme tři nejvhodnější terapeuty na míru.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení

© Hedepy s.r.o.
Pokud jste ve stavu ohrožení sebe nebo jiných osob, prosíme, neprodleně kontaktujte První linku psychické pomoci (telefonicky: 116 123). Naši psychoterapeuti nebo Hedepy s.r.o. nenese odpovědnost za váš zdravotní stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal