Co když mě chce šéf na té schůzce fakt vyhodit? A proč mi Janča neodepsala na tu zprávu? Určitě se urazila a teď se mnou nemluví.
Zní to povědomě? Tak to vypadá, že je overthinking i vaše disciplína. Jak s tímhle nadměrným přemýšlením přestat a vypnout mozek dříve, než sami sobě naservírujete úzkost? Radí naši experti na duševní zdraví.
Overthinking je jako myšlenkový maraton, kde pořád běžíte (přemýšlíte), ale nikam nedojdete. Hlava vám nabízí stovky různých scénářů, jak se věci můžou pokazit, i když se v 99,9 % případů nic z toho nestane. Na každou životní situaci a událost vám předhodí tisíc různých pohledů a 999 z nich je negativních a stresujících. Každé vaše rozhodnutí rozpitvá na nejmenší součástky a začne o něm pochybovat. Nakonec vás myšlenky úplně vyčerpají, aniž by z nich vzešlo jakékoliv řešení.
Možná si připadáte jako jediný člověk na světě, který ještě ve dvě ráno kouká do stropu s nepřetržitým tokem myšlenek. Ale nejste – ani náhodou. Podle studie je nás, chronických overthinkerů, pořádná hromada. Mezi lidmi ve věku 25 a 35 let celých 73 %.
Sám o sobě ne, ale často jde ruku v ruce s úzkostí nebo depresí. To ale vůbec neznamená, že jako overthinker musíte některou z těchto diagnóz mít.
Overthinking je myšlenkový vzorec. Přehnané analyzování vás dostává do spirály, kde se negativní myšlenky zintenzivňují a s nimi roste i stres a úzkost. Ty můžou z dlouhodobého pohledu přerůst v opravdový problém. Nikdy ale není pozdě s tím něco udělat.
Nejde totiž jen o to, že máte v hlavě trochu rušněji. Nadměrné přemýšlení vám komplikuje život hned v několika rovinách:
Teď přeskočme analyzování toho, kolik věcí mohlo být v našem životě jinak, kdybychom nad vším donekonečna nepřemýšleli.:-) A raději se podívejme na řešení.
Naši terapeuti doporučují těchto 7 kroků.
Když se přistihnete, že si přehráváte myšlenky pořád dokola, vezměte si papír a napište si je. Jakmile budou venku černé na bílém, často zjistíte, že nejsou až tak děsivé. Navíc bude snadnější najít řešení nebo se rozhodnout, co je opravdu důležité.
Overthinking pramení z pocitu, že chceme mít všechno pod kontrolou. Zamyslete se, co můžete skutečně ovlivnit. To, co ovlivnit nemůžete, zkuste prostě pustit. Nic s tím neuděláte, a tak nemá smysl nad tím donekonečna přemýšlet. Představte si to jako balónek, který necháváte odletět do nebe. Když ho pustíte, zaplaví vás úleva.
Všechny ty katastrofické scénáře často nejsou vůbec založené na realitě. Myšlenky nejsou fakta, jsou to jen produkty vaší mysli. Když se na ně podíváte z tohoto úhlu, bude snadnější je nebrat tak vážně.
Často overthinkujeme, protože chceme udělat to nejlepší rozhodnutí. Jenže žádné dokonalé rozhodnutí neexistuje. Všechny možnosti mají svá pro a proti a nikdy nemůžeme s jistotou vědět, jak to dopadne. Někdy je lepší udělat „dostatečně dobré“ rozhodnutí a jít dál. Chyby jsou součástí života a nejde se jim na 100 % vyhnout.
Když se přistihnete ve vězení vlastních myšlenek, běžte se věnovat něčemu, co vás dokáže naplno pohltit. U čeho zapomenete na čas. Pro někoho je to sport, pro jiného videohry, malování nebo třeba vaření. Ideálně něco, co vyžaduje plnou pozornost, ať myšlenky nemají prostor.
Když máte před sebou náročný úkol nebo rozhodnutí, vytvořte si jasný plán, jak ho zvládnout, a toho se držte. Rozdělte si větší úkoly na malé kroky a zaměřte se vždy jen na jeden z nich. Tím se vyhnete zahlcení.
Mindfulness (všímavost) vám pomůže vracet se do přítomnosti a zastavit tok myšlenek. Zkuste jednoduchou meditaci – posaďte se na klidném místě, soustřeďte se na svůj dech a pozorujte, jak přichází a odchází. Když myšlenky začnou utíkat, vraťte se zase zpátky k dechu.
Neduste to ve své hlavě. Někdy stačí popovídat si s kamarádkou, kolegou nebo sestrou a získáte nový úhel pohledu. Často taky zjistíte, že to není tak strašné, jak se zdálo.
Jestli chcete s overthinkingem jednou provždy skoncovat, určitě vám pomůže psychoterapie. Terapeuta svými myšlenkami nikdy nezahltíte a bude vám vždycky trpělivě naslouchat. Taky vám ukáže konkrétní cesty, jak se ze své hlavy dostat ven a nadměrné přemýšlení zastavit.
V Hedepy si můžete vybrat z více než 190 certifikovaných terapeutů a na online sezení se objednat už v příštích dnech. Přečtěte si, jak online terapie probíhá.
Nebo si rovnou udělejte 5minutový test, na základě kterého vám doporučíme tři nejvhodnější terapeuty na míru. Správný terapeut je totiž základem úspěchu.