Úzkosti, panické ataky a vedro. Proč se v létě cítíte hůř?

Úzkosti, panické ataky a vedro. Proč se v létě cítíte hůř?


Sdílet článek

Připadá vám, že se s letními vedry vaše úzkosti a panické ataky zhoršily? Nejste v tom sami.

Podle vědecké studie můžou jejich projevy se stoupajícími teplotami opravdu zesílit. Pojďte zjistit proč a jak tomu můžete předcházet, ať si užijete klidnější léto.

Sezónní nejsou jen deprese

Možná už jste slyšeli o sezónní afektivní poruše, kdy s chladným ročním obdobím přicházejí psychické problémy – hlavně deprese. I když je ale zima typicky melancholickým obdobím, není jediná, která nahrává duševní nepohodě.

Léto máme sice spojené s dovolenou, výlety a radostnými událostmi, jako jsou zahradní párty a grilovačky. Slunce více svítí a díky němu naše tělo produkuje více vitamínu D, který přispívá k lepší náladě. Když se ale léto přehoupne do svého nejteplejšího období, může taky spouštět úzkosti a panické ataky. Na vině je právě vedro a velmi dlouhé dny.

vedro_edited.webp

Proč se v létě úzkosti mohou zhoršit?

Horko zvyšuje hladinu kortizolu, což je stresový hormon, který podporuje příznaky úzkosti. Ovlivňuje totiž mozkové centrum strachu a tím způsobuje nárůst úzkostných myšlenek. V létě tak můžete cítit větší dušnost, nevolnost, únavu, neklid, závratě, zvýšený tep, třes a dehydrataci. To jsou fyziologické příčiny toho, proč vás v létě může úzkost trápit silněji.

S létem ale přichází i jiné výzvy, které můžou úzkostem přihrávat. Je to:

  • Změna režimu – každodenní rutina pomáhá úzkostem předcházet. V létě se ale děje tolik událostí, že ji není lehké udržet. Nové aktivity pak znamenají větší fyzické i duševní úsilí a naše rovnováha je v ohrožení.
  • Strach, že nám něco unikne – už jste slyšeli o FOMO (fear of missing out)? Okolí i my sami na sebe tlačíme, abychom využili příležitosti k letní zábavě a nenechali si nic uniknout. Máme tak méně prostoru na sebe a vyčítáme si, když něco zmeškáme. To s sebou přináší stres a ten vede opět k úzkosti.
  • Méně spánku – dny jsou delší, a tak chodíme do postele později, nebo kvůli světlu nemůžeme usnout. To rozhodí náš cirkadiánní rytmus a spánkový režim je narušený. Kvalitní spánek je ale pro duševní pohodu zásadní.
  • Užívání rekreačních drog – letní párty a večerní posedávání na zahrádkách znamená taky více alkoholu nebo jiných lehčích či těžších drog. Ty jsou pro náš nervový systém ale velkou zátěží.

mene_spanku.webp

Jak v horkých dnech úzkostem a panickým atakám předcházet?

Pojďte si léto užít více v klidu a radosti. Těchto pět jednoduchých tipů vám pomůže úzkostem a panickým atakám v léte předcházet, nebo je alespoň co nejvíce utlumit.

  1. Nevystavujte se tolik sluníčku – určitě nemusíte sedět mezi čtyřmi stěnami, dejte si ale pozor, abyste se nedostávali do situací, kdy vám vedro bude fyzicky nepříjemné. Události můžete naplánovat na ráno nebo večer a u vody si najít stín.
  2. Neplánujte toho příliš moc – jeden výlet za druhým, do puntíku naplánovaná aktivní dovolená a k tomu pozvánky na akce vás můžou snadno zahltit. Buďte na sebe hodní a naplánujte si taky dostatek volna, kdy nebudete muset dělat vůbec nic, jen se věnovat sami sobě.
  3. Pijte více vody a méně alkoholu – zdá se to jako banalita, ale pohlídat si pitný režim a vyhnout se alkoholu vám opravdu pomůže. Fyzické příznaky dehydratace totiž podporují úzkost a alkohol narušuje kvalitu spánku.
  4. Dopřejte si kvalitní spánek – v horku a dlouhých dnech se těžko usíná. Jestli máte v ložnici moc světla, pořiďte si zatemňovací závěsy. Popřemýšlejte taky nad klimatizací nebo alespoň silnějším větrákem. Bude se vám hned lépe usínat.
  5. Dělejte dechová cvičení – pomůžou vám snadněji usnout nebo taky zmírnit projevy úzkosti, kdykoliv vás přepadnou během dne.

dech_edited.webp

Vypořádat se s úzkostí není nic lehkého. Dá se s ní ale pracovat a nepříjemné projevy zmírnit. Popovídat si s psychoterapeutem vám může přinést rychlou úlevu. Terapeut vás taky naučí různá cvičení, která vám pomůžou úzkost zvládnout, když se zase objeví. Nemusíte na to být sami.

V Hedepy se k terapii připojíte snadno online, nemusíte ani odcházet z domova. Nevadí, když neumíte pojmenovat, co přesně vás trápí. Terapeut vás navede a společně najdete cestu ven.

Na základě krátkého testu vám doporučíme tři nejvhodnější terapeuty na míru. Své první sezení můžete mít třeba už zítra. Stačí udělat první krok a vydat se na cestu k větší duševní pohodě.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Přemýšlíte o terapii?

Určitě to stojí za vyzkoušení

© Hedepy s.r.o.
Pokud jste ve stavu ohrožení sebe nebo jiných osob, prosíme, neprodleně kontaktujte První linku psychické pomoci (telefonicky: 116 123). Naši psychoterapeuti nebo Hedepy s.r.o. nenese odpovědnost za váš zdravotní stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal