Jak přijmout smutek do svého života a pochopit jeho smysl?

Abychom zažili radost, musíme poznat smutek. Jedná se o princip světa, do kterého se narodila naše těla a kam patří i naše emoce a prožívání. Pokud je smutku tak akorát, obohacuje náš duševní život a přináší nám informace, bez kterých by jinak stagnovala naše osobnost i její vývoj. Jak ale naložit se smutkem, který se stává utrpením a zdánlivě nemá začátek ani konec?

Co je to vlastně smutek?

Smutek patří do základní výbavy našeho emocionálního života. Někdy může přijít bez zjevné příčiny, někdy je prudkou reakcí na konkrétní situace. Působí jak na úrovni těla (stres, který vyvolává smutek, působí změny na úrovni mozku), tak i duše (smutek je prožíván jako nepříjemný stav utrpení).

 

Jaké situace nejčastěji smutek provázejí?

Smutek je naší reakcí na ztrátu – ztráta blízkého člověka, smutek po rozchodu s partnerem, to jsou ztráty skutečné. Na úrovni naší mysli, která má dar představivosti, může člověk ale pociťovat smutek i nad imaginárními (představovanými) ztrátami – ztráta možností, svobody, ztráta jistoty (finanční nebo emocionální – například smutek po rodičích). To jsou ztráty úzce spojené s nastavením dnešní doby a jsou výzvou pro každého z nás.

 

Jaký je význam smutku?

Smutek nastupuje ve chvíli, kdy naše mysl usoudí, že už není důvod bojovat a situaci, ve které právě jsme, nemáme možnost dál ovlivnit nebo zvrátit. Smyslem smutku je zpomalit organismus po předchozím stresu. Tím se vytváří prostor, ve kterém můžeme zpracovat to, co se stalo, a zároveň zahojit své rány a pomalu navrátit svůj život k normálu.

 

Jak překonat smutek, pokud už ho prožíváme?

Smutek potřebuje svůj čas. Hlas dnešní doby nás často ale nabádá k tomu zbavit se smutku nebo jiných nepříjemností co možná nejrychleji. Prvním doporučením je být trpělivým sám se sebou. Ventilovat smutek může ale pomoci psychoterapeutický proces, který vám v dialogu s odborníkem umožní ho „zdravě odžít“ a do budoucna se vybavit takovými vnitřními zdroji, které vám pomohou snadněji zvládat podobné momenty.

V2_hedepy-mundlina-2-w

Co dělat, když smutek trvá až příliš dlouho?

Důležitým aspektem smutku se ukazuje být to, že po určité době odezní, skončí. Pokud si do života nesete dávné smutky nebo váš vnitřní smutek neodeznívá, zřejmě se tak děje na úkor kvality vašeho života, a dokonce i zdraví (dlouhodobý smutek může mít za následek vyšší zánětlivost organismu). Rozhovor s odborníkem, ať už pomocí online terapie nebo osobního setkání, může být dobrým odrazovým můstkem ke zpracování témat, kterým se vaše mysl může vyhýbat, jsou-li pro ni příliš ohrožující.

 

Jak mi může se smutkem pomoci psychoterapie?

Smutek není třeba léčit, není to nemoc, ale důkaz, že je vše „na svém místě“. To, co je ale výzvou, je naučit se s ním pracovat – porozumět mu, dát mu v našem životě prostor tak akorát a umožnit mu být naším partnerem, nikoliv nepřítelem. Online psychoterapie vás tímto procesem provede. Do života vám pak místo utrpení pomůže přinést možnost růstu a vědomě prožívat nejen smutek, ale všechny další emoce.

Vyzkoušejte psychoterapii přes videohovor

Prohlédněte si terapeuty, kteří se specializují na smutek
Mgr. Marie Brichová (1000+ h. praxe)
Úzkosti Poruchy příjmu potravy Vztahy Sebevědomí a sebepojetí Párová terapie
1 člověk doporučuje
Frekventant terapeutického výcviku
„Věřím, že každý v sobě máme klíč k vlastní spokojenosti.“
650 Kč / sezení
Mgr. Ivo Kotek, MBA (500+ h. praxe)
Stres Sebevědomí a sebepojetí Leadership Vztahy Párová terapie
4 lidi doporučují
Ověřený certifikovaný výcvik
„Pod mým nedirektivním vedením najdete řešení na pracovní i osobní problémy. Znovu uvěříte sami sobě a získáte odvahu realizovat potřebné kroky.“
650 Kč / sezení
Mgr. Ivana Šindlerová (1500+ h. praxe)
Stres Sebevědomí a sebepojetí Vztahy Syndrom vyhoření
1 člověk doporučuje
Ověřený certifikovaný výcvik
„Nikdy nechoď, když můžeš tančit.“
650 Kč / sezení

Přemýšlíte nad psychoterapií?

V tom případě stojí za to ji vyzkoušet

Pokud přemýšlíte o psychoterapii, určitě stojí za to ji vyzkoušet. Psychoterapie nemusí být jen p…

Podle realizovaných studií je online psychoterapie srovnatelně účinná jako psychoterapie “tváří v…

První sezení může probíhat různě. Pokud jde o online sezení, kromě toho, že probíhá přes počítač…